TS-LKD: Dėl Krymo aneksijos Lietuva turėtų inicijuoti kreipimąsi į Tarptautinį teisingumo teismą


Šiandien Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, europarlamentaras Gabrielius Landsbergis, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, TS-LKD Šešėlinis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis ir TS-LKD Šešėlinė gynybos ministrė Rasa Juknevičienė kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių ir Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių.

Kreipimosi tikslas – raginimai siekti Krymo okupacijos ir aneksijos teisinio įvertinimo Tarptautiniame teisingumo teisme (TTT).

„Rusijai ir toliau pažeidinėjant Minsko susitarimus, nepakanka vien tik laikytis esamų sankcijų ar Krymo aneksijos nepripažinimo politikos, nes lieka neįvertinta žala, kuri buvo padaryta Ukrainai ir visos Europos saugumui. Lietuva, iki 2016 m. būdama JT Saugumo Tarybos narė bei šiuo metu pirmininkaujanti šiai institucijai, turi išskirtinę galimybę pasinaudoti turimais svertais ir pradėti tarptautinį teisinį procesą. Tai suteiktų teisinį pagrindą Ukrainai ir tarptautinei bendruomenei toliau eiti teisiniu keliu reikalaujant žalos atlyginimo bei tribunolo atsakingiems už grubius tarptautinės teisės bei žmogaus teisių pažeidimus okupuotame Kryme”, – teigė TS-LKD pirmininkas, europarlamentaras G. Landsbergis.

Kaip teigiama kreipimesi, išnagrinėjus įvairias tarptautinio teisinio įvertinimo procedūrų galimybes, siūloma pasinaudoti optimaliu keliu ir, remiantis JT Chartijos 96(a) straipsniu, inicijuoti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (toliau – JT GA) rezoliuciją, kurioje būtų suformuluotas konkretus klausimas ir oficialus kreipimasis į TTT prašant pateikti patariamąją teisinę nuomonę dėl Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir aneksijos. Tokia rezoliucija būtų priimama JT GA paprasta balsų dauguma remiantis patirtimi, kai 2008 m. JT GA kreipėsi į TTT prašant įvertinti Kosovo vienašališkos nepriklausomybės deklaracijos atitikimą tarptautinei teisei, ir būtų nuoseklus sprendimas atsižvelgiant į JT GA 2014 m. kovo 27 d.  rezoliuciją dėl Ukrainos teritorinio vientisumo.

Pasak TS-LKD atstovų, siekdama grubių tarptautinės teisės pažeidimų teisinio įvertinimo, Lietuva gintų ir savo nacionalinius interesus, atsižvelgiant į iš Rusijos Federacijos kylančias grėsmes.

Nuotraukoje: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, europarlamentaras Gabrielius Landsbergis.

2015.05.19; 15:41

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *