Ukraina ragina NATO aiškiai įvardyti įsipareigojimą suteikti narystę


Galingi, nes vieningi

Berlynas, liepos 9 d. (dpa-ELTA). Prieš ateinančią savaitę Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą Ukraina toliau spaudžia aljanso nares susitarti dėl vienareikšmiško įsipareigojimo priimti šalį į Vakarų gynybos aljansą.
 
„Vilniuje vyksiančiame viršūnių susitikime tikimės aiškaus ir nedviprasmiško kvietimo bei krypties prisijungti prie NATO“, – dpa teigė Ukrainos ambasadorius Vokietijoje Oleksijus Makejevas.
 
Pasak ambasadoriaus, nors per dieną įstoti nepavyks, jis tikisi, kad NATO nebeleis palikti dviprasmybių.
 
Antradienį ir trečiadienį Lietuvos sostinėje Vilniuje susitiks 31 NATO valstybės vadovai. Jie aptars ir Ukrainos narystės NATO perspektyvas.
 
O. Makejevas perspėjo, kad nedera kartoti 2008 m. Bukarešte vykusio NATO viršūnių susitikimo klaidų. Tuomet būtent Vokietija, vadovaujama tuometinės kanclerės Angelos Merkel, prieštaravo, kad Ukraina būtų greitai priimta į aljansą. „Jei Ukraina jau 2014 m. būtų buvusi NATO narė, tikrai nebūtų buvę Krymo aneksijos, karo Donbase ir dabar vykstančio Rusijos plataus masto agresijos karo“, – sakė ambasadorius.
 
O. Makejevas atkreipė dėmesį į neseniai atliktą apklausą, kurios duomenimis – daugiau nei pusė vokiečių pasisako už Ukrainos prisijungimą prie NATO anksčiau ar vėliau. „Jei jau dabar daugiau nei pusė apklaustųjų Vokietijoje pasisako už tai, kad Ukraina įstotų į NATO, vadinasi, suprantama, kad mūsų narystė reiškia ne eskalaciją, o kelią į taiką“, – sakė jis. „Vienintelis būdas nutraukti Rusijos agresiją prieš Europą yra pasiųsti stiprų signalą iš 2023 m. NATO viršūnių susitikimo, kuris turi visas galimybes įeiti į istoriją“, – tvirtino Ukrainos ambasadorius Vokietijoje.
 
Šeštadienį paskelbtoje „YouGov“ apklausoje 42 proc. respondentų Vokietijoje pasisakė už Ukrainos prisijungimą prie NATO pasibaigus Rusijos invazijai.
 
Net 13 proc. pasisakė už skubų prisijungimą dabartinio karo metu. Tik 29 % iš esmės nepritaria Ukrainos prisijungimui prie aljanso.
 
Justina Vaišvilaitė (DPA)
 
2023.07.09; 15:43
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *