V. Benkunskas nepasiduoda dėl Basanavičiaus gatvėje planuojamų kirsti medžių


Medžiai, kuriuos planuojama kirsti J.Basanavičiaus-Mindaugo gatvių sankirtoje. ELTA / Žygimantas Gedvila

Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas pripažįsta, kad teisinių priemonių sostinės Basanavičiaus gatvėje planuojamiems kirsti medžiams išsaugoti nėra. Todėl, anot mero, savivaldybė sieks medžius pripažinti kultūros paveldo objektu – dėl to į Kultūros paveldo departamentą, pasak V. Benkunsko, jau kreipėsi Kultūros ministras.
 
„Akivaizdu, kad teisinė apsauga šiuo atveju prasilenkia su realia padėtimi. Net nebūdami teisiškai saugomi, skvero medžiai esmingai formuoja vietovės aplinką ir yra neatskiriama urbanistinės visumos dalis“, – pirmadienį apie Naujamiestyje dėl statybų planuojamus pašalinti 9 medžius teigė V. Benkunskas.
 
Anot V. Benkunsko, teisiškai šioje situacijoje užkirsti kelio medžių naikinimui savivaldybei nepavyko todėl, kad želdiniai, augantys ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių, pagal nacionalinius teisės aktus nėra laikomi saugotinais. „Tokie želdiniai gali būti šalinami be jokių atskirų leidimų. Gali būti bet kada sunaikinami. Taip ir yra J. Basanavičiaus gatvėje esančių medžių atveju“, – sako V. Benkunskas.
 
Todėl, teismui leidus naikinti aplink Romeno Gari paminklą esančius medžius, savivaldybė, anot V. Benkunsko, ieško kitų būdų medžiams išsaugoti. Anot mero, pirmadienį miestas kreipėsi į Kultūros ministeriją su prašymu šiuos medžius įtraukti į kultūros paveldo objektą.
Valdas Benkunskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
„Jeigu šie medžiai nėra saugotini, kaip gyvosios gamtos dalis, jie gali tapti saugotinais, kaip kultūros paveldo objektas. Medžių kompleksas sukuria aiškią urbanistinę vertę ypatingoje miesto vietoje, todėl gali būti įtraukiamas į kultūros paveldo saugotinų objektų sąrašą“, – asmeninėje Facebook paskyroje teigė Vilniaus meras. „Tai nėra greitas procesas, bet, ko gero, vienintelis realus norint sukurti teisinę apsaugą. Tokį pavedimą Kultūros paveldo departamentui šiandien suformavo Kultūros ministras Simonas Kairys“, – pažymėjo V. Benkunskas.
 
Vis dėlto, V. Benkunskas teigia matantis ir kitą būdą medžiams išsaugoti. Tai, anot jo, verslininkų sąmoningumas. „Atsižvelgus į savivaldybės urbanistų argumentus dėl medžių vertės teritorijos įvaizdžiui, gatvės mikroklimatui, socialinės naudos, taip pat į viešąją nuomonę ir net reputacines rizikas projekto užsakovams ir vystytojams, pats pastato savininkas atsitraukia nuo pirminės idėjos ir atsisako medžius iškirsti“, – teigia V. Benkunskas.
 
„Su verslininkais buvo ne kartą kalbėta, įtikinėta ir dar šiandien kontaktuota dėl galimybės išsaugoti medžius, tačiau panašu, jog kol kas jokie argumentai nepadeda. Tikiuosi, padės viešas spaudimas“, – sako Vilniaus meras.
 
ELTA primena, kad savaitgalį viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad Vilniuje, Naujamiestyje, planuojama pašalinti aplink prancūzų rašytojo Romeno Gary paminklą esančius 9 medžius.
 
Viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas planuojamu 9 medžių iškirtimu, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė teigia neturinti teisinių galių apsaugoti medžius.
 
Savivaldybės atstovų teigimu, miestas nesutiko su įmonės prašymu kirsti medžius, tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino bendrovės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo.
 
Kirvis. Slaptai.lt foto

Medžių kirtimą planuojanti atlikti bendrovė „Dobilo daigas“ trečiadienį organizuoja susitikimą su gyventojais.
 
Vilniaus miesto savivaldybė įpareigojo įmonę „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir parengti bei suderinti su savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą.
 
Naujame apželdinimo projekte šalia pastatų numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus. Šį trečiadienį verslo atstovais planuoja susitikimą su miesto bendruomene gyventojų argumentams išgirsti.
 
Pasirodžius pranešimams apie planus Naujamiestyje kirsti 9 medžius, prokuratūra paskelbė atliksianti situacijos patikrinimą, po kurio bus sprendžiama, ar taikyti viešojo intereso gynimo priemones.
 
Viktorija Smirnovaitė (ELTA)
 
2023.07.18; 07:51
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *