Viktoras Butas: prekyba mirtimi – mažiausiai šešiomis kalbomis


Manoma, kad Viktoras Butas kaip ginklų pirklys buvo įpainiotas į 8 konfliktus, tarp jų Ruandoje, Angoloje ir Kongo Demokratinėje Respublikoje, pasakoja žurnalistas „The Sunday Times” redakciniame straipsnyje.

„Jis neprovokavo konfliktų Afrikoje, bet prisidėjo prie to, kad konfliktai užsitęstų, dėl to jie reikalaudavo daugiau kraujo, negu jo būtų kitokiomis aplinkybėmis“, – sako Endriu Feinstainas (Andrew Feinstein), knygos apie pasaulinę prekybą ginklais „Šešėlinis pasaulis“ autorius.

Pirmą kartą apie V.Butą nerimaudamas prabilo Piteris Heinas (Peter Hein), Didžiosios Britanijos URM jaunesnysis ministras, 1999 metais. Tai jis ir praminė V.Butą „mirties pirkliu“, pareiškęs, kad jis blogiausias iš kontrabandininkų, kurie, nepaisydami embargo, tiekia ginklus į Siera-Leonę ir Angolą.

Amerikiečiai susidomėjo V.Butu dėl jo landžiojimo į Afganistaną. Yra net tokia versija, kad jis pardavinėjo lėktuvus ir gaudavo ginklų talibams. Pats V.Butas kategoriškai neigia, kad jis buvo susijęs su talibais ar Al-Kajeda (al-Qaeda). Bet, pagal vieną versiją, 2001 metų rudenį ir žiemą Al Kajeda išveždavo iš Afganistano auksą ir grynuosius pinigus taip pat ir V.Buto lėktuvais.

2004 metais JAV finansų ministerija uždraudė dalykinius santykius su V.Butu, remdamasi kažkokiais „neįrodytais kaltinimais“, kad jis susikrovė 50 mln. dolerių iš ginklų tiekimo talibams.

„Vašingtonas, susikonfūzijęs, išsiaiškino, kad V.Buto kompanijos lėktuvai buvo naudojami JAV kariuomenei aprūpinti Bagdade po įsiveržimo į Iraką. V.Buto advokatas Albertas Dajanas tvirtino: tas nepatogumo jausmas persekiojo „kerštingąjį“ spąstų organizavimą jo ginamajam ir jo pripažinimą kaltu teisme“, – sakoma straipsnyje.

Savo ruožtu, JAV prokuratūra pareiškia, kad „transnacionaliniai nusikaltėliai“, tokie kaip V.Butas, „neša didžiausią riziką civilizuotoms visuomenėms“.

Leidinio nuomone, tikrieji V.Buto suėmimo motyvai lieka neaiškūs. Vienas ekspertas daro prielaidą: amerikiečiai nepanoro rengti teismo proceso, kuriame susitrenktų kaktomuša su Rusija. „V.Butas daug žino. Galimas dalykas, amerikiečiai norėjo, kad jis išsipasakotų, bet jis nėjo į sandėrį“, – pridūrė ekspertas.

Nuotraukoje: ginklų kontrabanda kaltinamas Viktoras Butas.

Šaltinis: „The Sunday Times”

2012.04.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *