Kreipiausi į Susisiekimo ministrą Eligijų Masiulį dėl tarnybinių automobilių žymėjimo tvarkos sugriežtinimo.
Šiuo metu galiojantys Vyriausybės nutarimai, reglamentuoja tik lengvųjų tarnybinių automobilių žymėjimą.
Tačiau valstybinės įmonės ir viešosios įstaigos disponuoja ne tik lengvaisiais automobiliais, tačiau turi ir mikroautobusų, autobusų, kito specialaus transporto. Šių transporto priemonių žymėti teisės aktai neįpareigoja.
Nematau objektyvių priežasčių, kodėl teisės aktuose išskirti tik lengvieji automobiliai. Kitos rūšies transportas taip pat priklauso valstybei, o galiojantis reguliavimas sudaro prielaidas piktnaudžiauti šiuo valstybės turtu.
Žymiai lengviau piktnaudžiauti, kai valdiška mašina nepažymėta, o jos valstybinius numerius žino tik įstaigos ūkio skyriaus vedėjas. Todėl kreipiausi į ministrą, kad inicijuotų Vyriausybės nutarimų pakeitimus, nustatant, jog visas valstybei priklausantis transportas privalėtų būti pažymėtas.
Kad tarnautojai vis dar neatskiria savo turto nuo valdiško, rodo ir šį mėnesį žiniasklaidoje nuskambėję keli skandalai. Ši „liga“ yra tiek įsigalėjusi, kad nebeužtenka priimti teisės aktus, būtina ir kontroliuoti, kaip jie vykdomi.
Šių metų pradžioje, atlikdamas parlamentinę kontrolę, išsiunčiau paklausimus 19-kai Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetinių įstaigų. Siekiau išsiaiškinti, ar jų mašinos yra pažymėtos.
Paaiškėjo, kad beveik trečdalis savivaldybės biudžetinių įstaigų neįvykdė šios prievolės. Daugelis jų, gavusios mano paklausimus, ėmėsi veiksmų, kad tarnybinis transportas būtų pažymėtas. Vieni suskubo ieškoti, kas padarys lipdukus mašinoms, kiti ėmė keisti automobilių žymėjimus, neatitinkančius reikalavimų.
Nors Vyriausybės nutarimas, įpareigojantis žymėti automobilius, priimtas užpernai gegužę, Klaipėdos valdžiai, matyt, buvo pernelyg mažai laiko pakontroliuoti, kad jos visų įstaigų tarnybinis transportas būtų pažymėtas, ir vadovai negalėtų juo nevaržomai naudotis asmeniniams reikalams.
Mano nuomone, užrašas arba logotipas ant mašinos durelių yra vienas iš geriausių būdų atpratinti valstybės tarnautojus piktnaudžiauti tarnybiniu transportu. Pareigūnas, išsiruošęs apsipirkti ar vykti į asmeninę šventę, nedrįs atvažiuoti su pažymėtu tarnybiniu automobiliu, toks poelgis gali tapti jo karjeros saulėlydžiu.
Todėl visi valstybei priklausantys automobiliai turi būti pažymėti – nesvarbu, ar tai lengvasis automobilis, ar autobusas, ar traktorius. Kai kam tai padėtų labiau atskirti savo kišenę nuo valdiškos.
Nuotraukoje: Seimo narys Evaldas Jurkevičius.
2011.08.25