Visuomenininkų piketas prie KPD: neleiskite griauti Klaipėdos senamiesčio


Print

Šį ketvirtadienį, liepos 10 dieną, 14 val. grupė Klaipėdos ir Vilniaus nevyriausybinių organizacijų atstovų dalyvaus pikete prie Kultūros paveldo departamento (Šnipiškių g. 3, Vilnius).

Piketo dalyviai ragins paveldo sargus neleisti naikinti uostamiesčio istorinio paveldo.

Artimiausiu metu Vilniaus paveldosaugininkai svarstys detalųjį planą, kurio rengėjai siūlo nugriauti namą Klaipėdos Senamiestyje, adresu Bangų g. 11. Nugriauti namą siekiama neva todėl, kad jis esą trukdys tiesti Bastionų gatvę ir statyti naują tiltą per Danę.

Klaipėdos visuomenininkai primena, jog tai vienas seniausių šioje gatvėje esančių namų: užstatymas čia žymimas jau XVIII a. I p., o šis konkretus namas atsekamas bent nuo 1849 m.

„Istorinių pastatų Klaipėdoje išliko labai nedaug, todėl juos turime ypač saugoti. Baisu, kai savo rankomis pribaiginėjame tai, ko neįveikė karų audros. Planai nugriauti šį namą man skaudžiai primena prieš kelerius metus Klaipėdoje siautusią vandališkų griovimų epidemiją. Tada aukšto rango paveldosaugininkai iš Vilniaus KPD davė leidimus nugriauti kelis neabejotiną istorinę vertę turinčius pastatus. Ši gėdinga istorija neturi pasikartoti“, – įsitikinęs klaipėdietis Audrius Valickas.

Visuomenininkai pabrėžia, kad išsaugoti verta ne tik konkretų pastatą Bangų g. 11 – vertingas yra pats gatvės užstatymo tipas. Jį sunaikinus, būtų padaryta žala valstybės saugomos vertybės – Klaipėdos Senamiesčio – kompleksui.

„Šitas požiūris – kai dėl naujos gatvės ketinama naikinti istorines vertybes – mane šiurpina. Kadaise sovietų valdžia Vilniuje norėjo nugriauti Aušros vartus, šv. Teresės ir Kotrynos bažnyčias – kad nutiestų naują plačią gatvę. Tada paveldas naikintas dėl sovietų ideologijos. Kodėl dabar? Dėl verslo? Ar todėl, kad šiais techninio progreso laikais visa, kas sena, daliai žmonių atrodo prasčiau už nauja? Bet juk tai – atminties naikinimas“, – primena žinomas režisierius ir operatorius, dokumentinių filmų kūrėjas Vytautas Damaševičius.

Piliečių nerimą dėl planų nugriauti namą Bangų g. 11 didina tai ir tai, kad Kultūros paveldo departamentas iki šiol nieko neatsakė į paklausimą, išsiųstą daugiau nei prieš tris savaites. Vienas iš klausimų, į kuriuos prašyta atsakyti – ar buvo atlikti išsamūs istoriniai, ikonografiniai, architektūriniai pastato tyrimai, o jei taip – leisti su jais susipažinti. Taip pat prašyta paaiškinti, ar buvo svarstytos ir su KPD Klaipėdos teritoriniu padaliniu derintos kitos Bastiono gatvės tiesimo alternatyvos, bei nurodyta, kad šioje teritorijoje yra daug neužstatytų, neprivatizuotų žemės plotų, per kuriuos būtų galima tiesti gatvę nieko negriaunant.

Kultūros paveldo departamentas į šiuos prašymus dėl nežinomų priežasčių niekaip nereagavo.

Apie 2006-2007 metais Klaipėdoje vykdytus vandališkus paveldo vertę turinčių namų griovimus, kurie sukėlė visuomenės protestus, rašyta portale bernardinai.lt Publikaciją apie namo Bangų g. 11 problemą skelbė ir laikraštis "Klaipėda".

2014.07.10; 08:29


Prisijunkite prie diskusijos