Tiek Lietuvos, tiek užsienio visuomenės informavimo priemonėse gausu pranešimų, kaip Europos ir JAV studentai masiškai protestuoja prieš valdžių ketinimus atsisakyti nemokomo mokslo tradicijų. Universitetų, aukštųjų mokyklų studentai siekia, kad jiems nereikėtų mokėti už aukšąjį mokslą. Savo teises jie gina okupuodami įstaigas, kuriose mokosi. Tiksliau tariant, užsibarikaduoja universitetų, aukštųjų mokyklų patalpose ir tokiu drastišku būdu trikdo šių įstaigų darbą. Kas gi iš tiesų dedasi Vokietijos, Danijos, Lenkijos, Šveicarijos universitetuose? Ar ši tradicija – okupuoti universitetą – įsitvirtins Lietuvoje? Galų gale ar būtent tokia studentų protesto forma – priimtinas reiškinys mūsų kraštui? Ar mūsų studentai turėtų sekti savo protestuojančių kolegų pavyzdžių? Juk Vakaruose kai kurie rektoriai į universitetą išdrįsta įžengti tik lydimi apsaugos. Priešingu atveju pasipiktinę studentai į juos svaido supuvusius kiaušinius, pomidorus. Ar Lietuvos Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius nesulauks panašaus likimo?
Visuomenės aktualijų portalui Slaptai.lt iš Berlyno praneša Stanislovas Tomas.
Šiuo metu keliauju tarp Berlyno laisvojo ir Berlyno Humboldtų universitetų okupacijų. Paskutiniais duomenimis, Vokietijoje okupuoti 79 universitetai, Austrijoje – 13, Šveicarijoje – 4, Danijoje vienas – Kopenhagos universitetas, Lenkijoje – Liublino universitetas, JAV buvo okupuoti – 6, bet po policijos atakos liko tik 2 – Kalifornijos universitetas Santa-Kruze ir Ilinoiso universitetas. Džiugu, kad prisijungia JAV universitetai. JAV kulturoje nėra iprasta protestuoti taip, kaip tai daro prancūzai ar vokiečiai. Amerikiečiai iš tikrųjų yra labai paklusnūs žmonės. Bet dabar net jie kyla i kovą. Lenkai paėmė Liublino universitetą. Bet tai padare tie lenkai, kurie anksčiau studijavo Vokietijoje ir puikiai integravosi i vakarietiską protesto kulturą.
Kitą įdomią pastabą galima daryti dėl Vokietijos policijos. Ji iš tikrųjų yra daug tolerantiškesnė nei jų kolegos Prancūzijoje ar JAV. Pavyzdžiui, į universitetą buvo atvykę policininkai ir pasakė okupantams: “Panelės ir ponai, prašome išeiti iš pastato. Universiteto darbo laikas baigėsi. Pone, kelkites – jūs negalite čia sėdėti. Pone, kelkites.” Studentai atsakė “ne” ir policininkai nieko nepešę išvažiavo. Kitas epizodas – prie Humboldtų universiteto okupuoto pastato stovi policininkai ir kiekvienam einančiam ten studentui sako: “Pone, rekomenduotume ten neiti, nes pastate yra pavojingų asmenų.” Viskas. Daugiau – jokių draudimų. Suprantama, į tokius policininkų raginimus ten niekas nekreipia dėmesio. Tačiau akivaizdu, kad Lietuvos policija labiau priskirtina prie grubiųjų policijų. 79-ios okupacijos parodo aukštą Vokietijos studentų demokratinę savimonę – pasitikėjimą savo jėgomis, drąsą stoti prieš sistemą. O Vokietijos policijos elgesys – tai pagarba žmogaus teisėms, pagarba protesto ir streiko teisei.
Nors, tiesa sakant, aš irgi išmušiau iš Lietuvos policijos oficialų atsiprašymą dėl to, kad jie draudė man šnekėti per vieną mitingą Vilniuje.
2009.11.26