VRK teiks siūlymus Rinkimų kodekso tobulinimui


Rinkimai. Balsuoti. Slaptai.lt nuotr.

Ketvirtadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tvirtins siūlymus Rinkimų kodekso pakeitimus ir perduos juos Seimui.
 
Komisijos nariai kartu su parlamentarais diskutavo apie galimu teisinės bazės pokyčius pasibaigus pastariesiems savivaldos rinkimams. Jų metu netrūko teisinių nesusipratimų, kai dalis politikų buvo išbraukti iš rinkimų dėl netinkamai užpildytų pareiškinių dokumentų ar klaidingų fotografijų. Taip pat nesklandumų kilo su Anykščių ir Visagino savivaldybių kandidatais Kęstučiu Tubiu bei Dalia Štraupaite, kai šie buvo pašalinti iš rinkimų, jau patekę į antrąjį turą, o vėliau, teismo sprendimu, grąžinti į rinkiminę kovą.
 
Susitikimo su Seimo nariais metu, VRK nariai užsiminė apie keletą galimų Rinkimų kodekso pataisų – pavyzdžiui, svarstyta keisti pareiškinių dokumentų pateikimo tvarką ir terminus. Taip pat siūlyta grįžti prie ankstesnės praktikos, kai VRK sprendimus kandidatai galėjo teismui apskųsti per 3 dienas, o teismai savo darbą privalėjo atlikti per 48 valandas.
 
„Rinkimų praktika rodo, jeigu įmanoma, labai gelbėtų rinkimų proceso grįžimas prie ankstesnių terminų“, – susitikimo su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) nariais sakė VRK narys Maksimas Reznikovas.
 
ELTA primena, kad savivaldos rinkimų metu VRK sulaukė nemažai kritikos dėl kilusio teisinio chaoso ir nevienareikšmiškų sprendimų. Po nesusipratimų iš pareigų atsistatydino VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė. Ji tikino apie pasitraukimą iš užimamų pareigų galvojusi dar iki rinkimų pradžios, o tokio sprendimo priežastys, pasak jos, buvo asmeninės – ne prezidento, Seimo pirmininkės ar kitų politikų išsakytos pastabos dėl VRK darbo.
 
Visgi, nesklandumai tęsiasi ir VRK rinkimų sezono dar nebaigė. Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) patenkinus Visagine kandidatavusios ir rinkimus pralaimėjusios Dalios Štraupaitės kreipimąsi, savivaldybėje bus rengiamas naujas mero rinkimų turas.
 
Pakartotinis balsavimas vyks gegužės 7 d.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2023.04.13; 06:40
print