Žmogus gali būti ir nežmoniškas…


Alkoholikas nužudė keturias senyvas moteris dėl kelių eurų. Triukšmas valstybėje.

Kas kaltas? Kodėl iki tol jis vaikščiojo laisvėje, kodėl nebuvo izoliuotas? Reikia bausti žmones, kurie matė tą banditą ir neskambino pavojaus varpais. Iš darbo juos! Ministras, gal net ministrai turi atsistatydinti !

Bet, atrodo, niekas neatsistatydino, niekas nenukentėjo. Nusikaltėlis ne vieneriems metams, o, greičiausiai, visiems laikams pašalintas iš visuomenės. Iki gyvos galvos jis apsirūpino pastoge, lėkšte sriubos, ne taip kaip tie, kurie miega patiltėse, rausiasi konteineriuose ir tik retsykiais gauna šiltos stiubos, labdaringų ponų pilstomos, zirziant filmavimo kameroms. Tai sriubai eurų mes sumetame koncertų salėse arba namuose, spaudydami mobiliųjų telefonų mygtukus…

Gražu. Juo daugiau surenkama eurų, juo daugiau gerumo, atjautos.

Tėvas į šulinį įmetė du savo mažamečius vaikus. Įvykis, veikiausiai žaibiškai pasiekęs atokiausius planetos kampelius. Fotografuojama, filmuojama lūšna, kur buvo mušama keturių vaikų motina, kur buvo girtuokliaujama, kur vaikai kentė ir alkį, ir šaltį.

Vėl visi sujudome – nuo prezidentės, iki manęs. Net garsusis Rimvydas parašė straipsnį, kurio aš dar neskaičiau. Šiandien 11 val. apie tai buvo kalbama LRT radijo laidoje. Vėl aiškina ir aiškinasi žmonės, kurie tragedijai turėjo užkirsti kelią. Kur buvo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė? Ką veikė Vidaus reikalų ministras? Visi, kurie neužrakino, neužkalė to šulinio, privalo būti nubausti, patys atsistatydinti!  – šaukia vieni. Kiti mano, kad bėda daug sudėtingesnė, kad, bėgdami paskui pasekmes, nieko nepasieksime.

Aš irgi pritariu pastariesiems. O priežasčių reikia ieškoti ir labai toli, ir čia pat.

Pasaulis skursta. Visi pasaulio turtai – turtuolių rankose. Tų rankų nedaug, bet jos labai galingos ir jų pirštai labai užlenkti į delno pusę. Blogiausia, kad skurstančiųjų vis daugiau ir daugiau, o turtuoliai tie patys, tik jų turtai vis didėja ir didėja.

Taip buvo visada, nuo neatmenamų laikų. Vergai, baudžiauninkai ir juodadarbiai. Vergvaldžiai, ponai, kapitalistai. Pirmieji visada buvo ir tebėra išnaudojami. Tiesa, kapitalizmo „veidas“ dabar žymiai padoresnis, kai kur jis ne tik laukinis.

Nesileidžiant į detales – čia tos labai tolimos priežastys, kurios akivaizdžiai matomos ir Lietuvoje. Mūsų kapitalistai nei geresni, nei blogesni už kitų šalių kapitalistus. Visi tik vaizduoja, kad jiems rūpi vargšai.

Alkoholizmas, narkomanija – šių laikų Vakarų rykštė, kuri labai skaudžiai plaka būtent tuos neturtinguosius, tačiau kuri labai naudinga turtuoliams. Kova su alkoholizmu ir narkomanija Lietuvoje tik imituojama.

Mokykla. Kaip ji pasikeitė Lietuvoje per pastarąjį ketvirtį amžiaus! Ir toli gražu ne į gerąją pusę. Turtinė nelygybė ir mokykloje žaloja vaikus. Vis daugiau beraščių, baigusių mokyklas ir net universitetus.

Šeima. Šiandienos Vakarų pasauliui labiausiai rūpi, kad būtų užtikrintos gėjų teisės, kad šeimą galėtų kurti vyras su vyru, moteris su moterimi. O normalios šeimos tokio dėmesio nesulaukia.

Taigi, keiskime ministrus ir jų pavaldinius nors ir kasdien – alkoholizmo ir narkomanijos, skurdo ir nusikaltimų nesumažės. Tik visuma kryptingų pastangų labai pamažu, per ilgą laiką – kelis dešimtmečius – galėtų sumažinti nusikaltimų, nelaimių, panašių į čia minėtas, skaičių. Visai išvengti jų niekada nepavyks, nes žmogus yra tik žmogus. Jis gali būti ir nežmoniškas.  

2015.01.04; 18:59 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.