Žurnalistės mirties siekė aukšto rango Čekijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas


Kai kalbame apie sudėtingą politinę, ekonominę, kriminogeninę Lietuvos padėtį, kai stebimės Lietuvos politikų, teisėjų, slaptųjų tarnybų atstovų nusižengimų didumu ir įžūlumu, niekad nepamirškime – ir kitose valstybėse visko pasitaiko.

Tokiais atvejais labiausiai tinka Čekijos pavyzdys. Tikriausiai visi sutiks, kad ši valstybė – viena iš tvarkingiausių, padoriausių, demokratiškiausių visoje centrinėje Europoje.

Bet, pasirodo, kad ir čia dar vos prieš keliolika metų aukšto rango diplomatas samdė žudiką, kad šis susidorotų su diplomatinį korpusą aršiai kritikavusia įtakingo dienraščio žurnaliste. Maža to – samdomo žudiko ieškojęs čekų diplomatas dar buvo ir slaptas Čekijos karinės žvalgybos agentas.

Tačiau iškalbinga tai, kad žurnalistės mirties siekęs Čekijos diplomatas vis tik buvo išaiškintas ir nuteistas. Nuteistas kalėti tikrai ne vienerius metus. Čekijos užsienio reikalų ministerijos generalinis sekretorius Karelas Srba nuteistas kalėti aštuonerius metus už tai, kad … ketino nužudyti įtakingo šalies dienraščio “Mlada Fronta Dnes” žurnalistę. Oficialus Čekijos URM pareigūnas siekė žurnalistės Sabinos Slonkovos mirties vien už tai, kad ši nesiliovė rašyti kritinių straipsnių apie korupciją čekų diplomatų gretose. Jau ir žudiką buvo pasamdęs. Juo turėjo tapti Karelis Ržiepelis, nusikaltėlių sluoksniuose žinomas Citrinos pravarde. Laimė, Citrina, gavęs tokį neįprastą užsakymą, išsigando – nubėgo atlikti išpažinties į policiją.

Į šį “amžiaus skandalą” įsivėlė ne tik K.Srba, bet ir jo oficiali padėjėja Eva Tomosovica bei du šalyje gerbiami verslininkai. Jie irgi nuteisti kalėti. Tokio masto afera, labiau tinkanti Rusijai, Ukrainai ar Baltarusijai, labai pakenkė Čekijos prestižui Vakaruose. Juk K.Srba dirbo Čekijos URM, kai šiai vadovavo Janas Kavanas, Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinės Asamblėjos prezidentas. Niujorke tuo metu rezidavęs J.Kavanas nesutiko atsistatydinti. Jis tik griežčiausiai atsiribojo nuo žurnalistę nužudyti siekusio kolegos.

O štai Čekijos karinės žvalgybos vadovybę oficialioji Praha privertė palikti savo postus. Mat paaiškėjo, kad su oponentais jėga ketinęs susidoroti K.Srba buvo dar ir šalies karinės žvalgybos agentas…

Tikėkimės, jog mūsų gretose niekad neatsiras tokių, kaip čekas K.Srba.

Nuotraukoje: įtakingo Čekijos dienraščio “Mlada Fronta Dnes” žurnalistė Sabina Slonkova, kurią norėjo nužudyti Čekijos užsienio reikalų ministerijos generalinis sekretorius Karelas Srba.

2011.06.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *