Ar vis dar pavojinga ARA?


“Tikroji Airijos respublikonų armija” – tai 1969 metais įkurta karinga organizacija, atskilusi nuo Airijos respublikonų atmijos, siekianti Šiaurės Airijos atsiskyrimo nuo Britanijos.

Per daugiau kaip 40 metų Airijos Respublikonų armija  pasižymėjo triukšmingais teroristiniais aktais. Manoma, kad ARA nužudė beveik du tūkstančius žmonių. 1998-aisiais metais ARA pareiškė nutraukianti teroristinę veiklą po vadinamojo “Aistringojo penktadienio susitarimo”, kai ARA ir jos politinis sparnas “Šin Fein” susitarė formuoti Olsterio valdžios organus drauge su kitomis Šiaurės Airijos politinėmis jėgomis.

Tais pačiais metais nuo ARA atskilo “Tikroji ARA”. 2001 m. gegužės mėnesį ji pateko į JAV valstybės saugumo departamento teroristinių organizacijų sąrašus. Karingiausieji “Tikrosios ARA” nariai atsisakė nutraukti ugnį. Organizacijoje veikė 150 – 200 žmonių, pastebėti jos ryšiai su kai kuriomis Airijos organizacijomis Jungtinėse Valstijose ir marksistinėmis Balkanų grupuotėmis.

Nuteistas šios organizacijos lyderis Maiklas Makevitas. Už vadovavimą teroristinei grupuotei ir narystę įstatymu uždraustoje organizacijoje. Stebėtojai jam pranašavo  kalėjimą iki gyvos galvos. Bet Dublino teismas  nuteisė 20 metų kalėti pagal pirmąjį kaltinimą. Per šešerius “Tikrosios ARA” organizacijos metus žuvo dešimtys Jungtinės Karalystės žmonių. Tačiau nepavyko įrodyti, kad M.Makevitas prie jų prisidėjo.

Teisme prieš M.Makevitą liudijo buvęs FTB agentas Devidas Rupertas, padėjęs suimti teroristų lyderį. Agentas buvo infiltruotas į organizaciją ir už šias paslaugas iš Amerikos vyriausybės gavo 1,25 milijono dolerių.

Teisme M.Makevitas laikėsi išdidžiai, į paskutinį teismo posėdį nesiteikė ateiti, tuo parodydamas savo panieką teismo procesui, pavadinęs jį politiniu šou. Jis atsisakė savo advokatų paslaugų, išplūdo FTB agentą Devidą Rupertą, apšaukęs jį eiliniu kriminaliniu nusikaltėliu, už pinigus galinčiu primeluoti velniai žino ką. Teisėjas Ričardas Džonsonas pareiškė, kad M.Makevito negalima teisti už visus “Tikrosios ARA” nusikaltimus, nors jis šešerius metus vadovavo šiai organizacijai.

M.Makevitui pateikti kaltinimai neapima laikotarpio, kai buvo įvykdytas vienas baisiausių teroristinių aktų Jungtinėje Karalystėje. Omenyje turimas 1998 m. sprogimas Šiaurės Airijos mieste Omoje; tada žuvo 28 žmonės, apie 200 buvo sužeista. “Tikrajai ARA” priskiriami teroristiniai aktai D.Britanijoje: Chamersmito tilto Londone minavimas 2000-aisiais; šūvis iš granatsvaidžio į žvalgybos tarnybos MI-6 būstinę Londone ir sprogimas vienoje Londono gatvėje 2001 metais. Manoma, kad dėl “Tikrosios ARA” teroristinės veiklos žuvo apie 50 žmonių.

2011.06.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *