Žvalgybos enciklopedija: „Džordžas Hilas, infiltruotas į bolševikų irštvą“


Kapitonas Džordžas Hilas (George Hill) – britų žvalgas, dirbęs kartu su šnipinėjimo asu Sidniu Reiliu (Sidney Reilly) Rusijoje bolševikų revoliucijos laikotarpiu.

Didžiosios Britanijos armijos eilinis Džordžas Hilas buvo sužeistas pirmojo pasaulinio karo pradžioje.

Po to jį, laisvai kalbantį rusiškai ir vokiškai, pasiuntė į Britanijos saugumo tarnybą (MI5), kur jis buvo pakeltas į karininkus. Apsimetęs bulgaru, jis prasiskverbė į internuotųjų stovyklą Balkanuose ir surinko ten reikalingų žinių.

Vėliau Dž.Hillas išėjo skraidymo parengtį Karališkajame aviacijos korpuse ir skraidindavo išmetimui agentus į priešo užnugarį. Paskui jis buvo pasiųstas į Rusiją ir priskirtas prie rusų armijos kaip ryšių karininkas. Jo pareigoms priklausė rinkti informaciją apie vokiečių armijos perdislokavimą. Jo operacinis slapyvardis buvo IK8.

1917 metų rudenį Dž.Hillas buvo perkeltas į Secret Intelligence Service, SIS, (MI6) ir pasiųstas į Petrogradą (buvusį Sankt Peterburgą) rinkti informacijos apie bolševikus. Dž.Hillui pavyko pelnyti jų pasitikėjimą ir vienu metu jis net buvo vieno iš revoliucijos lyderių Levo Trockio patarėju aviacijos klausimais.

Maždaug tuo pačiu metu Dž.Hillas pasirūpino įvykdyti savo misiją, nutaręs slapta išgabenti iš Maskvos į Bukareštą carų Romanovų šeimos brangenybes ir valiutos atsargas. Jam pavyko tai padaryti, bet su bolševikais ryšius teko nutraukti.

1918 metų balandį MI6 pasiuntė į Rusiją savanorį kapitoną Sidnį Reilį iš karališkojo aviacijos korpuso. Pastarojo vadovaujamas Dž.Hillas dalyvavo organizuojant sudėtingą sąmokslą prieš bolševikus. Tačiau prieš jiems pradedant jį praktiškai realizuoti, bolševikai ėmėsi persekioti įtariamuosius kontrrevoliucija ir surengė Dž.Hillo ir S.Reilio medžioklę.

1918 metų rugpjūtį abu perėjo į nelegalią padėtį, apmąstydami išsigelbėjimo variantus. Būta žinių, kad jiems pavyko perplaukti Baltijos jūrą iki Švedijos, kur jie įlipo į laivą, plaukusį į Škotiją. Britų diplomatas ir žvalgas seras Robertas Briusas Lokkartas, asmeniškai abu pažinojęs, rašė apie Hillą: „Jis buvo toks pat narsus ir nesulaikomas, kaip ir Reilis“.

Pilietinio karo metais Rusijoje ponas Dž.Hillas buvo pasiųstas į šalies pietus, kur jis nesėkmingai bandė koordinuoti įvairių baltagvardiečių formuočių žvalgybinę veiklą. Antrojo pasaulinio karo metais Dž.Hillas mokė MI6 kursantus ardomojo ir diversinio darbo metodų.

Vėliau jis buvo pasiųstas į Maskvą Britanijos Specialiųjų operacijų valdybos atstovu ir ryšių su NKVD karininku.

2014.01.21; 05:03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *