Europos Sąjunga pristabdė žymią dalį finansinės paramos Ukrainai. Apie tai Kijeve pareiškė ES atstovybės Ukrainoje vadovas Žoze Manuelis Pintu Teišeira (Jose Manuel Pintu Teisheira).
Taip pranešė RBK-Ukraina korespondentas.
„Jeigu kalbėsime apie Ukrainą, jūs žinote, kad žymi dalis Europos Sąjungos paramos šiandien pristabdyta. Tam yra keletas priežasčių. Konkrečiai, tai susirūpinimas valstybės finansų valdymu ir dar viena problema yra Europos Sąjungos ekspertų registracija. Tai nauja kliūtis, kuri atsirado pastaraisiais metais“, – pasakė Teišeira.
Priminsim, jog anksčiau Teišeira yra pareiškęs, kad ES padidins paramą Ukrainos demokratiniams institutams.
Šiemet vasarį Europos komisija atsisakė finansuoti Ukrainą dėl Ukrainos įstatymų neveiksmingumo. „Mūsų pagalbos reformų vykdymui programa ir biudžetinė parama susiję ne su politinėmis komplikacijomis Ukrainos ir ES santykiuose. Ji susijusi su Ukrainos valdžios nesugebėjimu administruoti mūsų finansinę pagalbą. Priimti įstatymus, pagrįstus ES standartais. Sekti europietiškomis procedūromis, tarp jų ir finansinės vadybos procedūromis ir standartais“, – pažymėjo vasario 7 dieną Teišeira.
Bendra finansavimo suma viršija 160 mln. eurų. Ekonominės plėtros ir prekybos ministras Piotras Porošenka, balandžio 10 dieną apibendrindamas susitikimą su Teišeira, pareiškė, kad Europos Sąjunga po kelių savaičių atnaujins 160 mln. eurų finansinę paramą Ukrainai. Tačiau to neatsitiko.
Padėtis, susiklosčiusi dėl Ukrainos valdžios žmogaus teisių nepaisymo, opozicinių politikų persekiojimai, o taip pat situacija su Julija Timošenko pastarosiomis savaitėmis smarkiai užaštrino Ukrainos ir ES santykius. Vis daugiau šalių pareiškia boikotuosiančios Euro-2012 Ukrainoje, reikalaudamos išsiaiškinti situaciją Kačianovo kolonijoje ir paisyti žmogaus teisių.
Euro-2012 boikoto klausimu Teišeira pareiškė, kad Ukrainai jis negresia. „Šiandien nekalbama apie Euro perkėlimą. Tokios informacijos aš neturiu. Aš asmeniškai laukiu Euro ir planuoju apsilankyti mače“, – sakė Teišeira ir pridūrė: „Aš akredituotas Ukrainoje, o boikotas, tai jis gali liesti tik pirmuosius asmenis“.
Teišeiros nuomone, dabartinė valdžios politika priartina Ukrainą prie Rusijos. „Kai Ukraina pareiškia siekianti prisijungti prie Europos Sąjungos ir čia pat praktikuoja visiškai kitokias vertybes, ne tas, kuriomis remiasi ES, tai atitinkamai veda šalį priešinga kryptim“, – sakė Teišeira, atsakydamas į žurnalistų klausimą apie galimybes suartėti Ukrainai su RF politinio boikoto aspektu.
Anksčiau Europos politikai nusprendė boikotuoti Vidurio Europos valstybių viršūnių pasitarimą, kuris turėjo vykti 2012 m. gegužės 11–12 dienomis Jaltoje. Dalyvauti Jaltoje viršūnių pasitarime atsisakė Bulgarijos, Estijos, Austrijos, Čekijos, Vokietijos, Italijos, Juodkalnijos, Slovėnijos ir kitų šalių prezidentai. Ryšium su tuo Ukraina nukėlė Jaltos viršūnių pasitarimą vėlesniam laikui.
Europos Sąjunga taip pat pristabdė susitarimo dėl ES asociacijos su Ukraina ratifikavimą. Šio žingsnio iniciatorės buvo Vokietija, Didžioji Britanija ir Čekija. Šios šalys reikalauja išlaisvinti opozicijos lyderius.
Šaltinis: rbc.ua
2012.05.19