KRUVINOJO SAUSIO GEOPOLITINIS ASPEKTAS

Nagrinėjant sausio 20-osios įvykių ištakas, negalima neatsižvelgti ir į Vakarų valstybių poziciją, kurią jie demonstravo visuomeninių politinių procesų Azerbaidžane atžvilgiu. Reikia pripažinti – ji buvo ne Azerbaidžano naudai. Didžiulį neigiamą vaidmenį, formuojant Vakaruose iškreiptą įvykių Azerbaidžane vaizdą, suvaidino SSRS „centrinė“ spauda.

Pataikaudama Armėnų apaštališkąjai bažnyčiai ir „Dašnakcutiuno“ partijai, SSKP CK vadovaujama sovietinė spauda atvirai vykdė visuomenės indoktrinavimą, pateikdama armėnų separatizmą kaip neišvengiamą protesto aktą prieš Azerbaidžano vadovybės sovietiniais metais tariamai vykdytą jų priespaudą, žeminimą ir diskriminavimą.

Continue reading „Azerbaidžaniečių genocido realijos (antroji dalis)”

Šiomis dienomis azerbaidžaniečių tauta mini 24-tąsias tragiškų 1990 metų Baku sausio 20-osios įvykių metines, kai sovietinė kariauna be jokio pagrindo nužudė ir sužalojo arti tūkstančio taikių Azerbaidžano sostinės gyventojų. Tai buvo tarsi prologas į 1991 metų sausio 13-osios tragediją Vilniuje ir agonijos traukulių kratomos Imperijos vienos paskutiniųjų konvulsijų.

 Nežiūrint akivaizdžių Lietuvos ir Azerbaidžano naujausios istorijos paralelių, Lietuvos žmonės vis dar nedaug žino apie tolimą, tačiau draugišką tautą tuomet ištikusį skausmą. Prie tokios padėties prisidėjo ir tuo metu Kremliaus pasaulio bendruomenei skleidžiama iškreipta informacija (tiksliau dezinformacija) apie Baku sausio įvykius, kurie iš esmės prieštaravo istorinei tiesai.

Siekdami nors iš dalies užpildyti šią spragą, šiandien pateikiame skaitytojams azerbaidžaniečių autoriaus Ramizo Mehdijevo istorinės apybraižos “Azerbaidžaniečių genocido realijos” („Azərbaycanlılara qarşı soyqırım gerçəklikləri“), išleistos Baku 2000 metais pirmąją dalį.

Continue reading „Azerbaidžaniečių genocido realijos”

oginskas

(Žurnalisto Kęstučio Oginsko interviu su uždrausto laikraščio redaktoriumi)

Baku dešimtis, šimtus kartų teko girdėti, kad centriniai laikraščiai, televizija meluoja, pateikia iškreiptą, tendencingą informaciją apie įvykius Azerbaidžane. Juk oficialiais informacijos kanalais perduodama oficiali informacija – t.y. ta, kurią teikia komendantas.

Visai ką kita išgirsti gatvėje iš žmonių. Jie kalba vienas per kitą, karščiuojasi, pateikia skaičius, kurie tūkstančius kartų didesni už oficialius. Ką gi, gal savaitę po sausio 19-osios Baku tapo gandų miestu. Nebuvo laikraščių, televizija netransliavo net vadinamosios „lentelės“. Radijas – tik gedulingą muziką ir komendanto pranešimus. Fantastiški pranešimai centriniuose laikraščiuose, kurie atsitiktinai atkeliaudavo iš Maskvos. Lietuvoje pripratus prie kelių nuomonių ta pačia tema, čia lyg ir buvo proga pailsėti nuo informacijos.

Continue reading „IMPERIJOS GRIMASOS”