Volodymyras Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, liepos 13 d. (ELTA). Ukrainos prezidentas pasitelkė „nesveiką sarkazmą“, komentuodamas Didžiosios Britanijos gynybos ministro Beno Wallace’o norą išgirsti iš ukrainiečių daugiau dėkingumo už karinę pagalbą. Tokią nuomonę interviu britų televizijos kanalui „Sky News“ išsakė Ukrainos ambasadorius Londone Vadymas Prystaika, praneša UNIAN.
 
„Manau, jog V. Zelenskio atsakyme buvo šiek tiek sarkazmo, kai jis pareiškė, kad kiekvieną rytą pabudus reikia skambinti B. Wallace’ui ir jam dėkoti. Nemanau, kad tai sveikas sarkazmas. Neturėtume rodyti rusams, kad tarp mūsų esama kažko tokio. Jie turi žinoti, kad mes dirbame kartu“, – sakė ambasadorius.
 
V. Prystaika pažymėjo, kad prireikus B. Wallace’as gali paskambinti jam į ambasadą ir aptarti bet kokį klausimą.
 
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. EPA – ELTA foto

Ukrainos diplomatas taip pat priminė, kad, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, JAV taip pat ne itin džiaugėsi atkakliais Didžiosios Britanijos prašymais teikti jai karinę pagalbą. Tačiau galiausiai amerikiečių kariai stojo į karą britų pusėje.
 
„Mes nesitikime, kad už mus kas nors kovos. Mes prašome tik karinės technikos”, – sakė V. Prystaika.
 
NATO viršūnių susitikimo Vilniuje kuluaruose Didžiosios Britanijos gynybos ministras B. Wallace’as pasiskundė, kad ukrainiečiai pernelyg atkakliai reikalauja ginklų ir nelabai aktyviai reiškia dėkingumą už jų  tiekimą.
 
Per savo spaudos konferenciją V. Zelenskis sarkastiškai pakomentavo jo žodžius: „Mes visada buvome dėkingi ir visada dėkojame. Aš tiesiog nežinau, kaip mes dar turime dėkoti. Galime rytą pabusti ir dėkoti ministrui. Tegul jis man parašo, kaip reikia dėkoti”.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.07.14; 05:00

Raketa. Aleksandro Valento nuotr.

Kyjivas, gegužės 18 d. (ELTA). Ukrainos kariškiai jau naudoja didelio nuotolio raketas „Storm Shadow“, kurias jiems perdavė Didžioji Britanija.
 
Kaip praneša portalas „rbc.ua“, remdamasis „Sky News“, tai pareiškė Jungtinės Karalystės gynybos ministras Benas Wallace’as.
 
„Galiu pasakyti tik tiek, kad, kiek suprantu, jos (raketos „Storm Shadow“) buvo naudojamos po to, kai pranešėme apie jų perdavimą Ukrainai, bet nenorėčiau leistis į detales“, – teigė B. Wallace’as.
 
Jis pridūrė, kad ginkluotės sistemos, kurias Ukrainai perdavė Vakarų sąjungininkai, buvo „galingos“ ir „padarė poveikį“.
 
Reikia pažymėti, kad informacija apie raketų „Storm Shadow“ panaudojimą smogiant Rusijos taikiniams Ukrainoje anksčiau pasirodė žiniasklaidoje. Žurnalistai rėmėsi Amerikos pareigūnais.
 
Portalas primena, jog gegužės 11 d. B Wallace’as patvirtino, kad jo šalis Ukrainai perdavė didelio nuotolio raketų „Storm Shadow“, kurios gali naikinti taikinius, esančius už daugiau kaip 250 kilometrų.
 
Vėliau Ukrainos prezidento biuro vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, kad tokios raketos padės priartinti karo su Rusija pabaigą.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.05.19; 06:00

NATO naikintuvų skrydis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Kyjivas, vasario 22 d. (ELTA). Lėktuvų pristatymo Ukrainai procesas jau prasidėjo. Didžioji Britanija gali būti pirmoji šalis, kuri atblokuos orlaivių tiekimą.
 
Tai trečiadienį žurnalistams pareiškė Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrijus Jermakas, praneša portalas „rbc.ua“.
 
„Jei kalbėsime apie lėktuvus, tai manau, kad šis procesas jau vyksta. Neatmetu, kad būtent Didžioji Britanija taps pirmąja šalimi, pradėsiančia jų tiekimą“, – sakė jis.
 
Anot A. Jermako, daugelis šalių teigia, kad yra pasirengusios perduoti Ukraina lėktuvų, bet tik susitarusios su kitomis šalimis arba po to, kai orlaivių nusiųs kitos šalys.
 
A. Jermakas pabrėžė, kad Ukraina jau yra išgyvenusi panašių istorijų su „Patriot“ oro gynybos sistemomis ir kita ginkluote: nuo kategoriško „ne“ iki sutikimo tiekti ginklus.
 
Portalas primena, jog Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Benas Wallace’as pareiškė, kad Ukraina gali gauti modernių naikintuvų „Typhoon“, tačiau tik pasibaigus karui.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.02.23; 02:00

Naikintuvai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Londonas, vasario 2 d. (AFP-ELTA). JK gynybos ministras ketvirtadienį sakė neatmetantis galimybės tiekti Ukrainai naikintuvų, tačiau perspėjo, kad jie nebus „stebuklinga lazdelė“ kare.
 
Gynybos sekretorius Benas Wallace‘as žurnalistams sakė: „Dėl naikintuvų aš pasisakiau gana aiškiai. Vienas dalykas, kurio išmokau per pastaruosius metus, yra tas, kad dėl nieko negalima būti visiškai tikram“.
 
Kyjivas prašo amerikiečių gamybos naikintuvų F-16, kurie padėtų atremti Rusijos invaziją.
 
JAV kol kas atmeta bet kokį F-16 tiekimą Ukrainai, tačiau kiti partneriai, įskaitant Lenkiją, pasirodė esantys atviresni šiai idėjai.
 
„Esu labai atviras svarstymams dėl visų rūšių sistemų, ne tik naikintuvų, kad suteiktume Ukrainai tokią pagalbą“, – sakė B. Wallace‘as.
Jo komentarai pasirodė po to, kai Dauningo gatvė, panašu, atmetė galimybę siųsti savo kovinius lėktuvus.
 
„Jungtinės Karalystės naikintuvai „Typhoon“ ir F-35 yra labai sudėtingi ir išmokti jais skraidyti reikia ne vieno mėnesio, – antradienį sakė oficialus ministro pirmininko atstovas. – Atsižvelgdami į tai, manome, kad siųsti šiuos naikintuvus į Ukrainą yra netikslinga“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.02.03; 07:22
Didžiosios Britanijos kariai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Lietuvos kariuomenės dieną – iškilmingas karių paradas Vilniaus Katedros aikštėje. Nuotraukoje – britų kariai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Londonas, gruodžio 18 d. (AFP-ELTA). „Mažai tikėtina“, kad Jungtinė Karalystė (JK) kartu su sąjungininkais Rusijos puolimo atveju nusiųstų į Ukrainą karių, žurnalui „Spectator“ sakė JK gynybos sekretorius Benas Wallace’as.
 
JK ir kitos Didžiojo septyneto (G7) šalys šią savaitę įspėjo Maskvą apie „sunkias pasekmes“, jei ši įsiverš į Ukrainą. JK premjeras Borisas Johnsonas penktadienį teigė ieškosiąs „diplomatinių ir ekonominių“ pasipriešinimo Rusijos „agresijai“ priemonių.
 
Tačiau B. Wallace’as „Spectator“ sakė, kad „ji (Ukraina) nėra NATO narė, tad mažai tikėtina, kad kas nors į Ukrainą nusiųs karių“. „Neturėtume meluoti žmonėms, kad imsimės tokių veiksmų. Ukrainiečiai tai žino“, – pridūrė jis.
 
Pasak B. Wallace’o, JK galėtų padėti Ukrainai „pajėgumų stiprinimu“, o labiausiai tikėtina atgrasymo priemonė yra „sunkių pasekmių“ grėsmė. Jis užsiminė apie galimybę atkirsti Rusiją nuo tarptautinio mokėjimų tinklo „Swift“.
 
Vakarų teigimu, Rusija prie Ukrainos sienų šiuo metu sutelkusi apie 100 tūkst. karių, tačiau kol kas nežinoma, ar šalies prezidentas Vladimiras Putinas yra priėmęs sprendimą dėl įsiveržimo.
 
„Nesame tikri, ar jis yra priėmęs sprendimą, tačiau jo veiksmai ir kovinė parengtis rodo, kad taip… Manau, kad visi turėtume sunerimti“, – teigė B. Wallace’as.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2021.12.19; 05:50