Lenkijos (d) ir Vengrijos (k) premjerai neketina keisti savo pozicijos nei dėl pabėgėlių padalijimo, nei dėl Konstitucijų. EPA-ELTA nuotr.

Budapeštas, spalio 9 d. (dpa-ELTA). Vengrija tapo vienintele ES šalimi, parėmusia prieštaringai vertinamą Lenkijos Konstitucinio teismo nuosprendį, kad dalis Bendrijos teisės aktų neatitinka Lenkijos konstitucijos.
 
Teismo nuosprendį lėmė „prasta Europos institucijų veikla“, teigiama vyriausybės rezoliucijoje, kurią pasirašė dešiniųjų pažiūrų premjeras Viktoras Orbanas, šeštadienį skelbė Vengrijos valstybinė naujienų agentūra MTI.
 
„Esama pastangų atimti iš šalių narių ES niekuomet neatiduotus įgaliojimus, nepakeitus ES sutarčių ir plečiant kompetencijas“, – teigiama rezoliucijoje.
 
Ketvirtadienį Lenkijos Konstitucinis teismas paskelbė sprendimą, kad dalis ES teisės aktų neatitinka Lenkijos Konstitucijos. Šalies vyriausybė sprendimą įvertino palankiai, tačiau jis Briuselyje buvo sutiktas su skepsiu.
 
Konservatyvi Lenkijos vyriausybė jau kelerius metus reformuoja šalies teismų sistemą. Kritikai kaltina ją darant spaudimą teisėjams.
Reaguodamos į šalies Konstitucinio teismo sprendimą, Prancūzija ir Vokietija paragino Lenkiją laikytis ES taisyklių.
 
Tuo metu Vengrija pati sulaukia kritikos dėl kenkimo demokratijai ir teisinės valstybės principui.
 
Vyriausybės Varšuvoje ir Budapešte palaiko viena kitą ir grasina vetuoti ES priemones, kurioms Europos Taryboje reikalingas vienbalsis pritarimas.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2021.10.10; 00:30

Prezidentas G. Nausėda. Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda nekomentuoja Lenkjos Konstitucinio teismo verdikto, kad kai kurie Europos Sąjungos (ES) sutarties straipsniai yra „nesuderinami“ su Lenkijos Konstitucija. Vis tik politikas viliasi, kad šis ginčas tarp Lenkijos ir ES bus išspręstas taip, kad tenkintų abi puses.
 
„Aš negaliu komentuoti Lietuvos Konstitucinio Teismo sprendimų, o norite, kad komentuočiau Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą“, – Mažeikiuose žurnalistams teigė G. Nausėda.
 
„Be jokios abejonės, ši kontroversija arba ginčas yra juridinio pobūdžio ginčas ir bet koks emocinis ar politinis dalyvavimas šiame procese yra visiškai nereikalingas ir, ko gero, perteklinis ir gal net daugiau žalingas negu naudingas“, – pridūrė jis.
 
Vis tik prezidentas viliasi, kad šis ginčas bus išspręstas taip, kad abi pusės bus patenkintos.
 
„Tai aš labai tikiuosi, kadangi tai yra pirmiausiai pačios Lenkijos ir Europos Sąjungos klausimas, kad vis dėlto šis klausimas bus išspręstas taip, kad abi pusės bus patenkintos“, – akcentavo Lietuvos vadovas.
 
ELTA primena, kad Lenkijos Konstitucinis teismas ketvirtadienį pareiškė, kad kai kurie ES sutarties straipsniai yra „nesuderinami“ su Lenkijos Konstitucija.
 
Savo ruožtu Europos Parlamento vadovas Davidas Sassolis, reaguodamas į šį Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą, paragino Europos Komisiją „imtis būtinų veiksmų“.
 
Kokia konkreti reakcija tai galėtų būti, per spaudos konferenciją Briuselyje taip pat nesakė už teisingumą atsakingas EK narys Didier Reyndersas. Tačiau jis pareiškė manąs, kad ji gali būti greita – per kelias dienas ar savaites.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2021.10.09; 08:46