Lietuva pasitinka iš Igarkos pargabentus tremtinių palaikus. Kęstučio Jurelės (ELTA) nuotr.
Kėdainiuose sekmadienį minimas tremtinių palaikų pargabenimo iš Igarkos į Lietuvą, Kėdainių karinį aerodromą, 30-metis. Minėjimą rengia Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kėdainių filialas.
 
Vidurdienį Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios už gyvus ir mirusius tremtinius ir politinius kalinius. Po Mišių bus šventinama atminimo lenta, o daugiakultūriame centre bus surengta Atminties valanda, žodžio ir muzikos dedikacija trėmimų aukoms atminti, bus parodytas filmas apie palaikų iškasimą Igarkoje ir pargabenimą į Lietuvą.
 
1989-ųjų birželio 29 d. į Igarką išvyko penkiolikos asmenų grupė, kuri tuomet nesiruošė palaikų parvežimui, o turėjo tikslą tik surasti kapus, tik atpažinti. Vienas po kito ekspedicijos nariai surado savo artimųjų kapus, deja, dalis bendrakeleivių taip ir nesurado lopinėlio Sibiro žemės, priglaudusios brangius jiems žmones…
 
1989-ųjų liepos 28-ąją, skambant varpams, iš Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčios karinio aerodromo link pajudėjo gausi tikinčiųjų procesija. Buvo nešamos gedulo kaspinais perrištos trispalvės ir bažnytinės vėliavos, procesijos dalyvių rankose – žvakės ir gėlės.
 
Į Kėdainių aerodromą niekas žmonių nekvietė, o suvažiavo mašinų kolonos, susirinko daugiatūkstantinė minia ir daug kunigų iš įvairių Lietuvos vietų. Susirinko sutikti ir pagerbti tremtinių palaikų, sugrįžtančių iš Igarkos, iš amžino įšalo žemės. Betoniniu taku atriedėjo didžiulis karinis transporto lėktuvas, parvežantis 120 tremtinių palaikų iš Igarkos. Vienas po kito iš lėktuvo buvo išnešami cinkuotos skardos karstai, visi buvo uždengiami trispalvėmis, gėlėmis. Aidėjo maldos žodžiai, karstai buvo pašventinti. Spontaniškai minia užgiedojo „Marija, Marija“. Susirinkusiųjų veiduose – didžiulis skausmas, akyse – ašaros, lūpose –– aimanos, tos dienos atmosfera prisimenama Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kėdainių filialo pranešime.
 
Po trumpo mitingo karstai buvo sukelti į berželiais ir ąžuolų vainikais papuoštus sunkvežimius, kėdainiečiai su žvakelėmis rankose išlydėjo tremtinių palaikus į paskutinę kelionę – į amžino poilsio vietas Lietuvos miestų ir kaimų kapinėse.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.28; 00:30

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasitiko iš ekspedicijos po lietuvių tremties vietas už poliarinio rato sugrįžusius „Misijos Sibiras‘16“ dalyvius ir pavaišino juos savo medumi, šilauogėmis ir obuolių sultimis. 

Misija Sibiras - 2016. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Misija Sibiras – 2016. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

„Tai, ką daro „Misija Sibiras“, turi ilgaamžę, simbolinę prasmę. Šios ekspedicijos savyje sukaupia didelį patriotizmo užtaisą, jos prisideda prie mūsų identiteto išsaugojimo. Dabar svarbu perduoti šį stiprybės ir pasididžiavimo Lietuva jausmą kaip galima plačiau“, – sakė Prezidentė. 

Pasak šalies vadovės, pasibaigus vienam misijos etapui, prasideda kitas, ne mažiau atsakingas. Tai – užduotis dalytis ekspedicijoje gautomis žiniomis ir įspūdžiais apie Lietuvos žmonių tremtį, kalbėtis su moksleiviais, savo bendraamžiais apie įgytą patirtį.  

Šiemet, minint masinių tremčių pradžios 75-metį, „Misija Sibiras“ penkioliktoji ekspedicija vyko už poliarinio rato, į Igarką, kur jos dalyviai sutvarkė didžiausias lietuvių tremtinių kapines Sibire.

Jų pagrindinėse erdvėse, nuo kurių atsiveria vaizdas į kapines, buvo pastatyti devyni kryžiai. Medieną kryžiams teko atsiplukdyti 1750 kilometrų iš Krasnojarsko, nes medienos perdirbimo kombinatas, kuriame kadaise dirbo daugybė lietuvių, jau nebeveikia. 

Ekspedicijos dalyviai, lankydamiesi Butovo poligone, kur stalinistinio režimo metais buvo sušaudyti šimtai įvairių tautybių asmenų, taip pat ir lietuvių, jų žūties vietoje pasodino gėlių.

Prezidentė „Misijos Sibiras“ dalyviams prieš išvykstant perdavė penkis laiškus, adresuotus Krasnojarsko krašte, Igarkoje gyvenantiems tremtiniams ir jų palikuonims. 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sutinka "Misija Sibiras - 2016" dalyvius. LR Prezidento kanceliarijos nuotr.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sutinka „Misija Sibiras – 2016” dalyvius. LR Prezidento kanceliarijos nuotr.

Misijos dalyviai šalies vadovei parvežė atsakymą, kurį parašė Viktorija Braškytė. Jos laiške rašoma, kad tėčio ir močiutės, kurie buvo ištremti iš Lietuvos į Igarką, nebėra tarp gyvųjų, bet visą Lietuvai skirtą meilę jie perdavė savo įpėdiniams. Savo laišku moteris Prezidentei ir visiems lietuviams siunčia savo širdies šilumą.    

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.08.01; 18:18

Liepos 17-oji – įsimintina diena ekspedicijos „Misija Sibiras – 2016“ dalyviams. Tądien 16 jaunuolių iš Vilniaus geležinkelio stoties išvyko į vieną šiauriausių lietuvių tremties vietų – už poliarinio rato prie Jenisiejaus esančią Igarką, į kurią vien 1948 metais buvo ištremta apie 8 tūkstančius lietuvių.

Igarkoje yra išlikusios net trys lietuvių kapinės – vienos didžiausių Rusijos teritorijoje. Vienoje jų užfiksuota net apie tūkstantį kapaviečių, daugelis kurių paženklintos lietuviškais kryžiais.

Projektui „Misija Sibiras“ pernai sukako 10 metų. Norinčiųjų dalyvauti ekspedicijoje kasmet daugėja. Šiemet misijos komanda buvo atrinkta iš daugiau nei 800 žmonių.

„Misija Sibiras’16“ išlydėtuvės surengtos liepos 17-ąją, sekmadienį, 18.30 val. Vilniaus geležinkelio stotyje. Aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia pluoštą Vytauto Visocko nuotraukų, pasakojančių apie išlydėtuves.

Sugrįžę iš kelionės „Misijos Sibiras“ dalyviai turės atlikti ne mažiau svarbią misiją – pasidalinti įspūdžiais bei patirtimi su jaunais žmonėmis, taip prisidėdami prie naujos kartos pilietiškumo ir brandos ugdymo, geresnio Lietuvos istorijos suvokimo, platesnio akiračio.

 

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2016.07.17; 21:08

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su „Misijos Sibiras’16” komanda, kuri Pasaulio lietuvių vienybės dieną, liepos 17-ąją, iškeliaus į ekspediciją Igarkoje.

Misija Sibiras - 2016
Misija Sibiras – 2016 dalyvių susitikimas su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite.

Prezidentė „Misijos Sibiras” dalyviams perdavė laiškus, skirtus ekspedicijoje sutiktiems Sibiro lietuviams, jų bendruomenėms.

„Mus visus vienija mūsų tėvų ir protėvių žemė – Lietuva. Mes visi kartu atmintyje ir širdyje saugome tautos istoriją, paženklintą dideliais išmėginimais, nulėmusiais daugelio žmonių, taip pat ir Jūsų, gyvenimus”, – rašoma Prezidentės laiške.Misija Sibiras - 2016

Šiuo laišku Prezidentė atsiliepė į ekspedicijos dalyvių Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime paskelbtą kvietimą parašyti atvirlaiškius Sibiro lietuviams.

Pasak Prezidentės, „Misijos Sibiras” dalyviai tampa lietuvybės ambasadoriais, kurie savo žygiu parodo, kad lietuviai gerbia ir brangina savo praeitį. Sibire išlikusios lietuviškos kapavietės, kurias toliau tvarkys ekspedicijos nariai, yra reikšmingas istorinis šaltinis, liudijantis apie mūsų tautos patirtą prievartą, kančią ir aukas.

Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.Šiemet birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, minint Lietuvos piliečių masinių trėmimų pradžios 75-metį, Prezidentė dalyvavo „Misijos Sibiras” surengtoje akcijoje „Ištark, išgirsk, išsaugok”, kurioje buvo skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai, pavardės ir likimai.

Liepos 17 d. į ekspediciją išvyks 16 jaunuolių. Jie lankysis vienoje šiauriausių lietuvių tremties vietų – už poliarinio rato prie Jenisiejaus esančioje Igarkoje, į kurią vien 1948 m. buvo ištremta apie 8 tūkstančius lietuvių.

Igarkoje yra išlikusios trys lietuvių kapinės – vienos didžiausių Rusijos teritorijoje. Vienoje jų esama net apie tūkstantį kapaviečių, daugelis paženklintos lietuviškais kryžiais.Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.

„Misijos Sibiras” dalyviai sugrįžę iš kelionės turės atlikti ne mažiau svarbią misiją – dalytis įspūdžiais ir patirtimi su jaunais žmonėmis, taip prisidedant prie naujos kartos pilietiškumo ir brandos ugdymo, geresnio Lietuvos istorijos suvokimo, platesnio akiračio.

Projektui „Misija Sibiras” pernai sukako 10 metų. Norinčiųjų dalyvauti ekspedicijoje kasmet daugėja. Šiemet misijos komanda buvo atrinkta iš daugiau nei 800 žmonių.

„Misija Sibiras’16” išlydėtuvės įvyks liepos 17-ąją, sekmadienį, 18.30 val. Vilniaus geležinkelio stotyje, Geležinkelių muziejuje.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos (Robertas Dačkus).

2016.07.15; 07:22