„Cogitationis poenam nemo patitur” lietuvių kalboje reiškia, kad „niekas neturi būti baudžiamas už savo mintis”. Deja, Lietuvoje jau atėjo laikas, kai teisme galima pasitelkus advokatą (ir dar kažką) nuteisti žurnalistą net už tai, jog jo mintis kas nors galėjo klaidingai suprasti.

 Šią citatą specialiai paėmiau iš vienos labai geros internetinės svetainės, kuri vadinasi. http://www.teismai.lt/lt/.

 2010 metų liepos 16 dieną Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėjas Valerij Paškevič valstybės vardu paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje kolega žurnalistas Gintaras Visockas buvo kaltinamas nusikalstamomis veikomis, numatytomis Baudžiamojo kodekso 154 str. 2 dalyje ir 155 str. 1 dalyje. Paprastai kalbant, kolegai buvęs politikas, kandidatas į šalies Prezidentus Česlovas Jezerskas iškėlė privataus kaltinimo ieškinį dėl šmeižto per visuomenės informavimo priemonę ir viešo įžeidimo.

Continue reading „Kas žino, ką galvoja statistinis Lietuvos skaitytojas? Žino teismas”

Landsbergio režimo politiniu kaliniu turbūt save ligi šiol laikantis Audrius Butkevičius šiandien snukiaknygėje, kitaip dar žinomoje, kaip Facebook, rašo:

„p.Čyvas neisigilino i konflikto esmę: žurnalistas sąmoningai kūrė neigiamą nuomonę apie Č.Jezerską pakartotinai jį provokuodamas „duoti atsakymą”, ko ir susilaukė teismo sprendimo pavidalu. Jei netikite perziūrėkite p. Visocko publikacijas dienrastyje XXI amzius.2009.04.17.“

Tokią iškilaus politiko, signataro ir šiaip visuomenės reikalų tvarkytojo įžvalgą pagimdė mano tekstas:

Teismuose dirba aiškiaregiai | Balsas.lt

Continue reading „Audrius Butkevičius – potencialus milijonierius”

Ar galima bausti už tai, ką žmogus pagalvoja perskaitęs ar išgirdęs jūsų nuomonę? Tikriausiai visi sutiks, jog ne. Tačiau jei pasakysime, kad bloga nuomonė susidaro statistiniam Lietuvos skaitytojui ir rinkėjui, tai bausti jau bus galima.

Pagal tokią logiką, bent jau aš taip supratau, Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėjas Valerijus Paškevičius priėmė sprendimą, kad žurnalistas Gintaras Visockas kaltas ir priteisė sumokėti iš viso daugiau nei dvidešimt tūkstančių litų.

Bet apie viską iš pradžių. Visa ši istorija prasidėjo tada, kai buvęs kandidatas į prezidentus Česlovas Jazerskas kreipėsi į teismą dėl žurnalisto Gintaro Visocko publikacijų apie jį. Vienoje iš jį papiktinusių pastraipų, anot pono Č. Jazersko, galima įžvelgti mestą jam kaltinimą bendradarbiavus su KGB. Tokio sakinio G. Visockas neparašė, tą konstatavo ir teismas. Tačiau toliau seka tokia frazė: „visų tiriamų publikacijų ir straipsnių knygose kontekste primeta […] statistiniam Lietuvos skaitytojui ir rinkėjui mintį apie tai, kad Č. Jezerskas galėjo bendradarbiauti.

Continue reading „Ar žurnalistai bus teisiami už tai, ką pagalvos skaitytojai?”

Vilniaus miesto 1-osios apylinkės teismas nuteisė ir skyrė iš viso daugiau nei 20 tūkst. litų baudą žurnalistui Gintarui Visockui už buvusio kandidato į prezidentus Česlovo Jezersko apšmeižimą ir įžeidimą. Tačiau laisvės žodžio gynėjams užkliuvo, kad teismas savo sprendimą grindė neįprastomis sąvokomis – „statistinio Lietuvos skaitytojo ir rinkėjo mintimis“, ir mano, kad tokia praktika kelia rimtą pavojų žurnalistų darbui.

„Tai pavojinga žodžio laisvei. Baisiausia, kad jis nuteistas už frazes, kurios esą galėjo statistiniui lietuviui sukelti blogų minčių. Mano galva, tai teisinės minties pusiau „šedevras“, – piktinosi bylos eigą sekantis Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Continue reading „Daugiau nei 20 tūkst. litų bausmė – už galimas statistinio skaitytojo mintis”

Ar turėtų būti teisiami žurnalistai, jeigu jų straipsnį perskaitę skaitytojai pagalvos tai, kas publikacijoje nebuvo parašyta? Į šį klausimą teks atsakyti galutinį ir neskundžiamą nuosprendį priimsiančiam Vilniaus apygardos teismui, kuris trečiadienį išnagrinėjo apie Lietuvos kariuomenę straipsnius rašančio Gintaro Visocko bylą.

Ją privataus kaltinimo tvarka G. Visockui iškėlė Lietuvos prezidento posto siekęs Česlovas Jezerskas. Vilniaus miesto pirmasis apylinkės teismas jau buvo pasisakęs šioje byloje – remiantis lietuvių kalbos specialistės išvada konstatuota, kad G. Visocko straipsniuose „statistiniam Lietuvos skaitytojui ir rinkėjui“ yra primetama mintis, jog „Č.Jezerskas galėjo bendradarbiauti su TSRS VSK“.

„Lietuvos teisės aktai tiesiogiai smerkia asmenų bendradarbiavimą su buvusios TSRS specialiosiomis tarnybomis, tame tarpe ir su VSK. Visuomenėje vyrauja itin neigiama nuomonė apie tokius asmenis, jų slaptą veiklą, kuri laikoma negarbinga. Duomenys apie tokio asmens bendradarbiavimo faktus diskredituoja asmenį, sukelia įstatymų numatytas negatyvias pasekmes“, – nuosprendyje, kuriame G. Visockas buvo pripažintas kaltu, rašė Vilniaus miesto pirmasis apylinkės teismas.

  Continue reading „Teismas sprendžia, ar teisti žurnalistus už tai, ką gali pagalvoti skaitytojai”

Manau, kad Vilniaus miesto 1-ojo Apylinkės teismo teisėjo Valerij Paškevič pavardė bus įrašyta į Lietuvos teismų istoriją. Tačiau kontekstas, kuriame puikuosis teisėjo V.Paškevič pavardė, – bus neabejotinai neigiamas. Tokią nuomonę susidariau perskaitęs teisėjo V.Paškevič 2010-ųjų metų liepos 16-osios nuosprendį, kuriuo jis solidžia pinigine bauda nubaudė žurnalistą Gintarą Visocką už neva spaudoje paskelbtą šmeižikišką publikaciją apie Lietuvos Respublikos prezidento posto siekusį Česlovą Jezerską.

Continue reading „Teisėjo Valerijaus Paškevič fenomenas”

Buvęs politikas, buvęs kandidatas į šalies prezidentus Česlovas Jezerskas iškėlė privataus kaltinimo ieškinį žurnalistui Gintarui Visockui dėl šmeižto ir viešo įžeidimo per visuomenės informavimo priemones. Šių metų liepos 16 dieną Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėjas Valerij Paškevič paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje žurnalistas Gintaras Visockas buvo apkaltintas nusikalstamomis veikomis, ir nubaudė žurnalistą:

už 2006 metais išleistose knygose viešai užgauliai pažemintą Č. Jezerską skirta 6250 litų baudos, dar tokią pačią sumą baudos teismas skyrė už keliuose straipsniuose interneto svetainėse užgaulioto Č. Jezersko išgyvenimus. Subendrinęs abi sumas teismas paliko „tik“ 10 400 litų bausmę. Č. Jezersko naudai teismas dar skyrė ir 5 000 litų neturtinei žalai atlyginti. Dar 1 000 litų proceso išlaidoms padengti bei 12 000 litų advokato pagalbos išlaidoms padengti.

Continue reading „Teismo sprendimo pagrindas – kalambūras”

gudaitis vaizdingas

Siunčiame Jums Žurnalistų etikos inspektoriaus 2009-08-20 sprendimo Nr. SPR-51 elektroninį variantą. Informuojame, kad nebūtina šį sprendimą viešai paskelbti Jūsų valdomame interneto tinklalapyje, tačiau būtina paneigti šiuos tikrovės neatitinkančius ir Česlovo Jezersko garbę bei orumą žeminančius teiginius: “<…> Česlovas Jezerskas yra oficialus partijos “Tvarka ir teisingumas” kandidatas į Lietuvos Respublikos postą”, “O sovietmečiu pačius gabiausius imtynininkus SSRS teritorijoje kontroliavo visagalė slaptoji tarnyba – KGB”.

Pagarbiai,
Žurnalistų etikos inspektorius Romas Gudaitis

Continue reading „Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimas dėl publikacijos apie atsargos generolą”