Latvijoje nuo koronaviruso infekcijos iš viso užfiksuotos jau 5 mirtys. Pastarąją parą mirė du žmonės – abu jie priklausė rizikos grupei: vienas priklausė 80-85 metų amžiaus grupei, kitas – 85-90 metų.
 
Susirgimų profilaktikos ir kontrolės centras dar laukia patologoanatomų išvadų dėl kitų dviejų mirčių, užfiksuotų ne ligoninėse, paskelbė Latvijos visuomeninis transliuotojas LSM.
 
Per parą šalyje patvirtintas 21 naujas COVID-19 atvejis, tad bendras užsikrėtusiųjų skaičius Latvijoje išaugo iki 651. Šeštadienį ištirta 418 mėginių, nuo epidemijos pradžios – 28 214.
 
Stacionaruose gydomi 43 žmonės, iš jų sunkios būklės – du.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.13

J. Butkevičienė, L. Rasutis, D. Nausėdienė, S. Jarmalaitė. Organizatorių nuotr.

Iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ (angl. „Blossom of Hope“) labdaros renginys, kurio metu skelbiamas aukcionas, skirtas rinkti paramą, šiemet persikelia į virtualią erdvę. Internete vyksiančiame aukcione surinktos lėšos bus skirtos onkologinių pacientų apsaugai nuo infekcijų ar virusų, sakoma pranešime.
 
Jau 12-us metus kasmet iniciatyvą organizuojanti Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (International Women‘s Association of Vilnius – IWAV) rado inovatyvų sprendimą, kuris leistų tęsti kilnią misiją, nepaisant paskelbto karantino.
 
Pasak renginio organizacinio komiteto pirmininkės Lidijos Rasutis, „(…) onkologiniai pacientai gydymo metu yra ypač pažeidžiami, o jų imuninė sistema nepajėgi kovoti su papildomais virusais iš aplinkos. Todėl išsiaiškinome onkologinių ligoninių poreikius ir nusprendėme paramą skirti patalpos oro dezinfekavimo įrangai“.
 
Už surinktas lėšas bus perkami baktericidiniai UV recirkuliatoriai, skirti naikinti virusus, bakterijas ir mieles. Jie gali būti naudojami chemoterapijos procedūriniuose kabinetuose ar laukiamuosiuose, kur reikalinga oro dezinfekcija.
 
Šiemet iniciatyvos Geros valios ambasadore tapusios Lietuvos mokslų premijos laureatės prof. dr. Sonatos Jarmalaitės teigimu, „onkologinėse ligoninėse šie įrenginiai turėjo būti visada, nes čia gydomų pacientų imunitetas yra susilpnėjęs. Jų gyvenimas aktyvaus gydymo laikotarpiu, kuomet taikoma chemoterapija ar spindulinė terapija, yra tarsi nuolatinis karantinas, kadangi jie yra daug imlesni įvairioms infekcijoms (…)“.
 
Iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ virtualaus labdaros renginio transliacija tiesiogiai iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vyks gegužės 2 d. 19 val. Visa informacija apie galimybę dalyvauti renginyje ir prisidėti prie paramos skelbiama Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos interneto svetainėje (iwavilnius.com/blossom-of-hope).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.11; 17:14

Stop ženklas

Dėl koronaviruso plitimo grėsmės Lietuvos teritorijoje įvedamas karantinas. Vyriausybės nutarimu, karantino režimas tęsis iki kovo 30 d. 24 val. Pasibaigus šiam terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.
 
Mažiausiai kelias artimiausias savaites bus apribota asmenų teisė išvykti ir atvykti į Lietuvos teritorija, bus draudžiami visi renginiai, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla. Įvedami įpareigojimai darbui viešajame sektoriuje bei apribojimai sveikatos apsaugos srityje. Šalyje bus sustabdyta švietimo įstaigų veikla.
 
Įvestas karantinas suponuoja piliečiams ne rekomendacijas, bet įpareigojimus, už kurių nevykdomą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Pastebėjus karantino metu daromus pažeidimus, galima kreiptis bendruoju pagalbos numeriu 112. 
 
ELTA, įsigaliojus karantino režimui, pateikia Vyriausybės nutarimu įvedamus draudimus ir apribojimus šalies teritorijoje.
 
Judėjimas per sieną ir šalies viduje
 
Uždraudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus. Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją ar vyksta į savo darbo vietą. Bus draudžiamas kruizinių laivų pateikimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą. Karantino metu prekių judėjimas nebus ribojamas.
 
Keisis ir judėjimo šalies viduje tvarka. Karantino metu bus ribojama keliavimo tarpmiestinio ir priemestinio transporto maršrutais tvarka bei intensyvumas: leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.
 
Apribojimai viešajam ir privačiajam sektoriui
 
Karantino metu šalyje draudžiami visi renginiai ir susibūrimai atviruose bei uždaruose erdvėse, draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.
 
Įvestas karantino režimas draudžia viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veiklą, išskyrus kai maistas galinamas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams.
 
Veiklos vykdyti negalės prekybos ir pramogų centrai, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose. Internetinė prekyba ir prekyba, kai prekės pristatomos gyventojams, bus leidžiama.
 
Taip pat bus stabdoma sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu. Draudžiamas grožio paslaugų teikimas, lošimo namų  ir lošimo automatų salonų veikla.
 
Karantino metu viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas bus organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje. Tuo tarpu privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.
 
Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose, karantino metu bus draudžiamas nuteistųjų, suimtųjų lankymas, išskyrus jų susitikimus su gynėjais.
 
Karatinio laikotarpiu rekomenduojama atsiskaitymams naudoti ne grynuosius pinigus.
 
Švietimo įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino laikotarpiu bus sustabdytas ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose. Valdžia įpareigoja institucijas švietimo įstaigų darbą organizuoti nuotoliniu būdu.
 
Sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino metu atidedamos planinės operacijos, išskyrus pagalbą ir sveikatos priežiūros paslaugas, kurių nesuteikus reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Bus draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą.
 
Bus ribojamas medicininės reabilitacijos paslaugų teikimas, išskyrus tuos atvejus, kurių nesuteikimas sąlygotų paciento neįgalumą.
 
Karantino režimo laikotarpiu kai kurios paslaugos sveikatos srityje turės būti teikiamos tik nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, būtinųjų tyrimų paskyrimas, slaugytojo konsultacijos.
 
Atidedamos planinės konsultacijos, odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus pagalbą ir paslaugas, kurių nesuteikus pacientui reikšmingai pablogėtų paciento būklė.
 
Karantino režimas reikalaus perorganizuoti vaistinių veiklą, siekiant išvengti tiesioginio asmenų kontakto.
 
Socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino laikotarpiu draudžiamas lankymas visuose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.
 
Visoms Lietuvoje veikiančioms religinėms bendruomenėms rekomenduojama neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.16; 07:35

Vokietijos Oldenburgo miesto teismas dėl 85 žmonių nužudymo kalėjimo iki gyvos galvos bausmę skyrė serijiniam žudikui ir buvusiam slaugytojui Nielsui Högeliui. Kartu teismas konstatavo jo kaltės sunkumą ir atmetė galimybę po 15 metų palikti kalėjimą anksčiau laiko.
 
Nusikaltimai netelpa į jokius rėmus, sakė pirmininkaujantis teisėjas Sebastianas Bührmannas. N. Högeliui buvo pateikti kaltinimai dėl 100 žmonių nužudymo. Dėl 15 atvejų kaltinamasis išteisintas. Jis pats pripažino 43 žmogžudystes.
 
Paskelbus nuosprendį, baigėsi septynis mėnesius trukęs procesas, sulaukęs atgarsio šalyje ir užsienyje. N. Högelis, kuris, be kita ko, dėl dviejų pacientų nužudymo jau 2015-aisiai buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, savo aukoms 2000-2005 metais suleisdavo medikamentų, dėl kurių jų gyvybei kildavo pavojus. Tada jis liginius imdavo reanimuoti, kad sulauktų kolegų pagyrų. Daugelis paciento to neišgyveno.
 
Ekspertai konstatavo, kad N. Högelis yra pakaltinamas, tačiau kartu nustatė pastebimus asmenybės sutrikimus. Jie esą nėra taip išreikšti, kaip pas psichinius ligonius. Tačiau N. Högeliui trūksta gėdos ir kaltės jausmo, gailesčio ir empatijos.
 
Trečiadienį tardamas paskutinį žodį žudikas atsiprašė savo aukų artimųjų. Jis kalbėjo apie gailestį ir gėdą. Jam esą tik proceso metu tapo aišku, kiek daug siaubingų kančių sukėlė jo „siaubingi nusikaltimai“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.06; 12:00

Tarptautinę antikorupcijos dieną, 13 val. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose LiMSA (Lietuvos medicinos studentų asociacija) kartu su STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba) organizuoja antikorupcinę žaibiško sambūrio (angl. flashmob) akciją – „Paciento priesaikos“ viešą skaitymą.

Renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gydytojų papirkinėjimo problemą, sukelti diskusijų, paskatinti nesitaikstyti su korupcijos apraiškomis sveikatos priežiūros srityje. Akcijos dėmesys bus išskirtinai nukreiptas į pacientų nuostatas ir elgesį.

Continue reading „STT: Pacientai prisieks neduot kyšių!”