Vilnius, sausio 20 d. (ELTA). Vakarėjant ketvirtadieniui, sudėtingos eismo sąlygos dėl snygio ir pustymo išlieka didžiojoje šalies dalyje, ypač Trakų, Marijampolės, Telšių ir Mažeikių rajonuose.
Čia valstybinės reikšmės kelių ruožai padengti prispausto arba pažliugusio sniego sluoksniu, daug kur provėžoti, slidūs.
Žiemiškai geresnės eismo sąlygos yra Pakruojo rajone, kur pagrindinių kelių dangos daugiausia yra šlapios, vietomis drėgnos.
Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai didžiojoje šalies dalyje išlieka provėžoti, aplediję, slidūs, daug kur padengti puraus, pažliugusio ar prispausto sniego sluoksniu, skelbia VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.
AB „Kelių priežiūra” slidžius ir apsnigtus kelių ruožus valo ir barsto, tačiau vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelio dangos būklę ir meteorologines sąlygas bei rinktis saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, daugelyje šalies rajonų sninga arba pusto, tik šiaurės rytų, rytų Lietuvoje bei Alytaus, Panevėžio ir Kauno rajonuose be žymesnių kritulių. Oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.
Ateinančią naktį daug kur snygis, pustymas, kai kur smarkus. Daugelyje rajonų plikledis, pustys, vietomis kils pūga. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, 9-14 m/s, daug kur gūsiai 15-20 m/s, vakariniuose rajonuose vietomis 21-23 m/s, pajūryje iki 27 m/s.
Oro temperatūra svyruos nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos.
Muri, sausio 8 d. (AFP-ELTA). Mažiausiai 16 pakistaniečių žuvo užstrigę savo automobiliuose, kuriuose juos įkalino gausus sniegas, iškritęs šalies šiaurėje esančiame kalnų mieste Muri. Į šį kurortą pasigrožėti žiema suplūdo dešimtys tūkstančių gyventojų.
Pakistano vidaus reikalų ministras Sheikhas Rashidas vaizdo žinutėje teigia, kad keliams valyti ir įstrigusiems žmonėms gelbėti pasitelkta kariuomenė.
Per kelias pastarąsias dienas į vaizdingąjį Muri suvažiavo daugiau nei 100 tūkst. automobilių. Pakistaniečiai norėjo pamatyti čia neįprastai gausiai iškritusį sniegą, todėl ties įvažiavimais ir išvažiavimais susidarė milžiniškos spūstys.
Muri, esantį maždaug už 70 km į šiaurės rytus nuo Islamabado, daugybė sostinės gyventojų jau nuo seno renkasi vienos dienos išvykoms.
Pandžabo provincijos vyriausiojo ministro biuras pranešė, kad Muri kurortas paskelbtas nelaimės zona. Pakistaniečiai raginami kol kas nevykti į šį kalnų miestą.
Didelę Japonijos dalį trečiadienį apims šalto oro masė, atnešianti sniegą, pūgą, aukštas bangas ir eismo sutrikimus.
Dešimtys skrydžių iš ir į Japonijos jūros pakrančių regionus jau buvo atšaukti, tačiau keliautojų skaičius ir taip, planuojama, per Naujuosius metus sumažės dėl COVID-19 pandemijos.
Japonijos meteorologijos agentūros prognozuoja daug sniego, kuris jau trečiadienį pradės kristi šalies šiaurėje, rytuose ir Japonijos jūros pakrantės regionuose.
Hokuriku regione prognozuojama, kad per 24 valandas iškris net 80 cm sniego, o rytinėje ir pietrytinėje Japonijos dalyje – iki 50 cm sniego.
Gruodžio viduryje daugiau nei 2 000 automobilių dviem dienoms įstrigo apsnigtame greitkelyje Nigatos prefektūroje.
Mūsų valstybėje – daug painiavos dėl netiksliai vartojamų sąvokų, terminų, palyginimų. Kai kurie save istorikais, politologais, filosofais vadinantys “išminčiai” vis dažniau ir vis atkakliau vartoja sąmoningai klaidinančias sąvokas. Pavyzdžiui, man labai keista, ir tuo pačiu – pikta, apmaudu, kai Lietuvoje gyvenantys lenkai vadinami “tautine mažuma”, o lietuviai, gyvenantys toje pačioje Lietuvoje – “tautine dauguma”.
Teoriškai tokie terminai – nepriekaištingi. Teoriškai kalbant, “tautine dauguma” pakrikštyti lietuviai išties gali engti “lenkų mažumą”. Tačiau tokie samprotavimai – tik teoriškai nepriekaištingi. O praktiškai žvelgiant Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose gyvenantys lenkai nėra jokia “tautinė mažuma”. Jie negali būti “tautine mažuma”, kadangi čia pat – Lenkija, kurioje gyvena dešimtys milijonų lenkų, kur kas daugiau nei pačių lietuvių.
Sudomino paskutinysis Jūsų straipsnis apie buvusio SSRS pulkininko Stanislovo Stančiko apklausą Vilniaus Apygardos teisme. Todėl primenu apie kadaise rengtą slaptą planą „Metel”.
Tame plane minima ir žurnalisto Gintaro Visocko išsamiai aprašytos apklausos herojaus S.Stančiko pavardė.
Čia pateikiu kadaise skaitytą istoriko, dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko straipsnį apie slaptąjį planą „Metel” (lietuviškai – „Pūga”). Tikiuosi, pravers. Pagarbiai – Kiprijonas Tvirbutas.