Katalonija mini nacionalinę dieną, EPA – ELTA nuotr.

Buvęs Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont‘as ir dar du jo bendražygiai kovoje už regiono nepriklausomybę nuo Ispanijos prarado europarlamentarų imunitetą. Europos Parlamentas pirmadienio vakarą balsavo už jų neliečiamybės panaikinimą, paskelbta antradienio rytą. Katalonams dabar gresia išdavimas Ispanijos institucijoms.
 
C. Puigdemont‘as ir buvęs jo sveikatos ministras Tonis Comínas po Madrido sustabdyto Katalonijos nepriklausomybės proceso 2017 metų spalį pasitraukė į Belgiją, kad išvengtų baudžiamojo persekiojimo. Buvusi Katalonijos kultūros ministrė Clara Ponsatí pabėgo į Škotiją. 2019-aisiais visi trys buvo išrinkti į Europos Parlamentą.
 
Ispanija kelerius metus nesėkmingai siekia jų išdavimo. Keli mėginimai jau nepavyko. Dėl europarlamentarų imuniteto belgų ir škotų tarnybos kol kas negalėjo svarstyti naujausių prašymų išduoti šiuos politikus.
 
Konservatoriai, socialdemokratai ir liberalai Europos Parlamente ragino savo parlamentarus per slaptą balsavimą balsuoti už imuniteto panaikinimą. Žaliųjų ir Kairiųjų frakcijos buvo prieš. Už prašymus panaikinti neliečiamybę galiausiai balsavo daugiau kaip 400 deputatų iš beveik 700, dalyvavusių posėdyje.
 
Ispanijoje politikams gresia griežtos bausmės. Čia likę Katalonijos nepriklausomybės šalininkai jau sulaukė iš dalies ilgų kalėjimo bausmių. Buvusiam Katalonijos viceprezidentui Oriolui Junquerasui, pavyzdžiui, skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė. Jis taip pat buvo išrinktas į Europos Parlamentą, tačiau dėl teistumo darbo pradėti negalėjo.
 
Tačiau ar  politikai iš tikrųjų bus išduoti, nėra aišku. Sausį antrosios instancijos Belgijos teismas atmetė dar vieno katalono, buvusio kultūros ministro Lluiso Puigo išdavimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.09; 15:00

Ketvirtadienį Belgijos teismas nusprendė nutraukti buvusio Katalonijos vadovo Carleso Puigdemont`o išdavimo Ispanijai bylą, pripažindamas jo deputato neliečiamybę. Tai pranešė televizijos kanalas RTBF.
 
„Briuselio teismas nutraukė Carleso Puigdemont`o ekstradicijos bylą, pripažindamas jį neliečiamu asmeniu, kadangi jis Katalonijoje išrinktas Europos Parlamento deputatu“, – informavo televizijos kanalas.
 
Madridas neigia, kad C. Puigdemont`as turi deputato neliečiamybę, nes po išrinkimo į EP Ispanijos institucijos oficialiai nepatvirtino šio jo statuso, kaip to reikalauja EP procedūros, ir jis negavo deputato mandato.
 
Katalonijos separatistų lyderis C. Puigdemont’as Ispaniją paliko po 2017 metų spalio referendumo dėl regiono nepriklausomybės. 2018 metais jis buvo trumpam sulaikytas Vokietijoje, vėliau apsigyveno Belgijoje.
 
Madridas išdavė Europos arešto orderius C. Puigdemont’ui bei jo bendražygiams nepriklausomybės judėjimo šalininkams Antonui Cominui ir Luisui Puigui sulaikyti. Visi jie šiuo metu gyvena Belgijoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.03; 04:30

Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (dešinėje) ir viceprezidentas Oriolas Džunkeresas. EPA – ELTA nuotr.

Teismas Briuselyje iki kitų metų vasario nukėlė buvusio katalonų lyderio Carleso Puigdemont’o ir dviejų kitų Ispanijoje ieškomų asmenų, kaltinamų maištu ir maišto kurstymu, bylas, pirmadienį pranešė naujienų agentūra „Belga“.
 
Katalonų separatistų lyderis C. Puigdemont’as Ispaniją paliko po neteisėto 2017 m. spalio referendumo. 2018 m. jis buvo trumpam sulaikytas Vokietijoje, vėliau apsigyveno Belgijoje.
 
Madridas išdavė Europos arešto orderius C. Puigdemont’ui bei jo bendražygiams nepriklausomybės judėjimo šalininkams Antonui Cominui ir Luisui Puigui sulaikyti. Visi jie šiuo metu gyvena Belgijoje.
 
Briuselio teismui reikės nuspręsti, ar sutiks su Ispanijos prašymu perduoti šiuos tris vyrus.
 
Prie C. Puigdemont’o, L. Puigo and A. Comino bylų bus sugrįžta vasario 3 d. 2018 m. Belgijos valdžia jau yra nesutikusi su šių asmenų ekstradicijos prašymu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.17; 06:13

Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (dešinėje) ir viceprezidentas Oriolas Džunkeresas. EPA – ELTA nuotr.
Ispanijos teisėjas išdavė naują tarptautinį orderį suimti buvusį katalonų prezidentą Carlesą Puigdemont’ą. Siekdamas išvengti persekiojimo dėl bandymo 2017 metais paskelbti Katalonijos nepriklausomybę, C. Puigdemont’as pabėgo į Belgiją.
 
Orderį, įgaliojantį C. Puigdemont’ą sulaikyti dėl kurstymo maištauti ir valstybės lėšų švaistymo, išdavė Aukščiausiojo teismo teisėjas Pablas Llarenas. Aukščiausiasis teismas nuteisė dar 12 katalonų separatistų vadovų. Devyniems iš jų skirtos iki 13 metų laisvės atėmimo bausmės.
 
C. Puigdemont’as iš šalies pabėgo praėjus vos kelioms savaitėms po katalonų vyriausybės surengto nepriklausomybės referendumo, kurį uždraudė Madridas. Su juo kartu išvyko ir kiti penki katalonų nepriklausomybę rėmę lyderiai – jie gyvena Belgijoje, Šveicarijoje ir Škotijoje. Keturi iš jų kaltinami maištu, kiti du – valstybės lėšų švaistymu.
 
Pirmadienį P. Llarenas jau antrą kartą atgaivino orderį suimti C. Puigdemont’ą, šį kartą kaltinimas maištu buvo pakeistas į kaltinimą kurstymu maištauti.
 
Pirminis orderis visiems šešiems užsienyje besislapstantiems politikams buvo išduotas iš karto po mėginimo paskelbti katalonų nepriklausomybę, tačiau jis buvo atmestas suabejojus, ar Belgija ir kitos šalys pripažins kaltinimą dėl maišto.
Katalonija nėra Ispanija. Taip skelbia separatistų užrašas. EPA – ELTA nuotr.
 
Vėliau, kovo antroje pusėje, P. Llarenas orderį atgaivino. Praėjus dviem dienoms, Vokietijos policija sulaikė C. Puigdemont’ą, kai šis mėgino sugrįžti iš Suomijos.
 
Tačiau Vokietijos teismas atmetė ekstradicijos prašymą, motyvuodamas tuo, kad maištas nėra pripažintas pagal Vokietijos teisę. Teismo atstovai tvirtino, kad perduoti C. Puigdemont’ą galėtų tik dėl valstybės lėšų švaistymo.
 
Pagal tarptautinį orderį išduoti asmenys gali būti teisiami tik pagal ekstradicijos įsakyme patvirtintus kaltinimus. Įgaliojimas suimti antrą kartą buvo atmestas 2018 metų liepos mėnesį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.15; 06:11