Apsikeitimas šnipais – sugauto ir nuteisto agento ar priešiškos specialiosios tarnybos bendradarbio perdavimas priešui mainais į savo sučiuptą agentą ar žvalgą. Šaltojo karo metais nemažai tokių operacijų surengė Volfgangas Fogelis.

Bene labiausiai išgarsėjo Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2 piloto Frensio Gario Pauerso (Francis Gary Powers) apkeitimas į nuteistą sovietų šnipą Rudolfą Abelį 1962 metų vasario 10 dieną Berlyne. Kitas žymus apkeitimas vyko 1964 metų balandžio 22 dieną kontrolės punkte Špandau Vakarų Berlyne: anglas Grevilas Vinas (Grewille Wynne) buvo iškeistas į sovietų šnipą Gordoną Londsdeilą (Gordon Lonsdale). G.Vinas buvo tarpininkas tarp Amerikos ir Britanijos žvalgybų iš vienos pusės ir pulkininko Olego Penkovskio – iš kitos.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: „apsikeitimas šnipais – sudėtinga operacija””

glinikes_tiltas

Volfgangas Fogelis (Wolfgang Vogel) Rytų Vokietijos advokatas, kurio specializacija buvo organizuoti pasikeitimą šnipais. Ir ne bet kada, o būtent „šaltojo karo“ laikotarpiu.

Jo pirmasis laimėjimas – sovietų šnipo nelegalo pulkininko Rudolfo Abelio iškeitimas į Sovietų Sąjungoje numušto Amerikos žvalgybinio lėktuvo U–2 pilotą Frensį Garį Pauersą, kurį rusai buvo įkalinę apkaltinus šnipinėjimu. Pasikeitimas įvyko 1962 metų vasarį Berlyne ant Glinikės tilto per Havelio upę.

Continue reading „Advokatas, kurio specializacija – organizuoti pasikeitimą šnipais”

fbi_autobusas

Mortonas Sobelas (Morton Sobell) – senas asmeninis Džulijaus Rozenbergo draugas ir „Atominės šnipų grupės“ Niujorke narys. Kaip ir Dž. Rozenbergas, Mortonas Sobelas (Morton Sobell) buvo kilęs iš Rusijos žydų šeimos, savo laiku emigravusios į Jungtines Amerikos Valstijas. Buvę bendrakursiai Niujorko koledže, Mortonas ir Džulijus liko artimi draugai ir jį baigę.

Pirmą kartą Amerikos kontržvalgyba atkreipė dėmesį į M.Sobelą 1941 metų sausį, kai jis ir Maksas Elitčeris (Max Elitcher), abu tada dirbę KJP ministerijoje, pavėžėjo M.Sobelo automobiliu manifestantus, dalyvavusius vieno iš JAV pacifistinių komitetų organizuotoje manifestacijoje prieš šaukimą į armiją.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Mortonas Sobelas – “atominės šnipų grupės” narys”

rozenberg_etel

Džulijus Rozenbergas (Julius Rosenberg, 1918 – 1953)amerikietis, centrinis internacionalinės „Atominės šnipų grupės“ narys.

Ši grupė aprūpindavo Sovietų Sąjungą slapta informacija apie Amerikos atominės bombos kūrimo programą. Džulijaus Rozenbergo žmona Etel (Ethel) irgi priklausė tai grupei.

Kilę iš Rusijos žydų, ponai Rozenbergai gimė ir užaugo Niujorke. Džulijus baigė Niujorko koledžą ir įgijo inžinieriaus elektriko specialybę, o Etel, turėjusi gražų operinį balsą, buvo baigusi tik vidurinį mokslą. Ji buvo trejais metais vyresnė už savo vyrą.

Amerikos kontržvalgyba aptiko Rozenbergų pėdsakus 1949 metais po to, kai buvo suimtas, prisipažino ir buvo nuteistas britų mokslininkas fizikas Klausas Fuksas (Klaus Fuchs). Bendras anglų–amerikiečių–kanadiečių tyrimas buvo paremtas itin slaptais duomenimis, gautais perėmus ir iššifravus radijo pranešimus, kuriais sovietų šnipai, veikę Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje, keitėsi su Maskva.

Continue reading „Sutuoktinių Rozenbergų išdavystė”

abelis_rudolfas

Praėjusio šimtmečio šeštojo dešimtmečio Sovietų Sąjungos šnipų, veikusių Jungtinėse Amerikos Valstijose, įtakingiausias buvo Abelis.

Tikroji jo pavardė – Viljamas Fišeris. Gimė Didžiojoje Britanijoje, rusų politinių emigrantų šeimoje. Jo tėvas, kilęs iš Jaroslavlio gubernijos – surusėjęs vokietis, caro laikais aktyviai dalyvavęs revoliucinėje veikloje. Motina kilusi nuo Saratovo, taip pat revoliucionierė. Abelis vaikystėje gerai mokėsi, buvo gabus ypač tiksliesiems mokslams. Ateityje jam tai pravertė, kai teko domėtis taikomąja chemija, net atomo fizika. 1816 m. jis sėkmingai įstojo į Londono universitetą.

Continue reading „Jaunystėje Rudolfas Abelis buvo “nedrąsus ir kuklus””

Praha_castle_cr

Pirmieji Sovietų Sąjungos šnipai Čekoslovakijoje ėmė veikti 1920-aisiais. Tai buvo “Raudonojo kryžiaus” septynių žmonių grupė, kuriai vadovavo Saliamonas Gilersonas. Prahoje jie dirbo darbą, nieko bendra neturintį su “Raudonojo kryžiaus” veikla. Atvyko jie regzti žvalgybinį voratinklį, sabotuoti, skleisti bolševikines tiesas.

Ilgainiui Čekoslovakija tapo šalimi, per kurią buvo siunčiami Maskvos nelegalai. 1948 metais per šią šalį į Vakarus išvyko sovietų šnipinėjimo asas Rudolfas Abelis, praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje veikęs Jungtinėse Valstijose, demaskuotas ir po penkerių metų iškeistas į žvalgybinio lėktuvo U-2 lakūną Frensį Pauersą.

Continue reading „Sovietinės Čekoslovakijos specialiosios tarnybos šoko pagal Maskvos dūdelę”