Ostinas, gegužės 25 d. (AFP-ELTA). Teksaso pradinėje mokykloje paauglys užpuolikas antradienį nužudė mažiausiai 19 mažamečių vaikų ir du suaugusius. Prezidentas Joe Bidenas pasmerkė JAV ginklų lobistus ir pažadėjo nutraukti masinių šaudynių ciklą šalyje.
Išpuolis Juvaldyje, nedidelėje bendruomenėje maždaug už valandos kelio nuo Meksikos sienos, yra daugiausiai aukų pareikalavęs šaudymas JAV mokykloje per pastaruosius metus ir naujausias kruvino ginkluoto smurto atvejis visoje Amerikoje.
„Atėjo laikas šį skausmą paversti veiksmais kiekvienam tėvui, kiekvienam šios šalies piliečiui“, – emocingai kalbėjo J. Bidenas. „Atėjo laikas tiems, kurie trukdo, vilkina ar blokuoja sveiku protu grindžiamus ginklų įstatymus, pranešti, kad to nepamiršime“, – sakė jis. „Kaip tauta, turime paklausti, kada, dėl Dievo, pasipriešinsime ginklų lobistams? Kada, dėl Dievo, padarysime tai, ką visi žinome, kad reikia padaryti?“
Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas, kalbėdamas per spaudos konferenciją, įvardijo įtariamąjį Salvadorą Ramosą, 18 metų vietos gyventoją ir JAV pilietį. „Jis šaudė ir žudė, siaubingai ir nesuvokiamai“, – sakė G. Abbottas.
Teksaso viešojo saugumo departamento pareigūnai CNN sakė, kad užpuolikas, manoma, iš pradžių nušovė savo močiutę, o apie vidurdienį nuvyko į Robo pradinę mokyklą, ten paliko automobilį ir vilkėdamas neperšaunamą liemenę ginkluotas šautuvu ir pistoletu įėjo į mokyklą.
Pareigūnai nurodė, kad užpuoliką nukovė atvykę pareigūnai, ir vėliau pridūrė, kad per užpuolimą žuvo ir du suaugę žmonės.
Filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip nedidelės vaikų grupelės skinasi kelią pro stovinčius automobilius ir geltonus autobusus, kai kurie susikibę už rankų, su policijos palyda bėgdami iš mokyklos, kurioje mokosi maždaug 7–10 metų moksleiviai.
Tai daugiausiai aukų nusinešęs toks incidentas nuo 2012 m. Sendi Huko šaudynių Konektikute, kai žuvo 20 vaikų ir šeši darbuotojai.
Baltieji rūmai įsakė iki pusės nuleisti vėliavas gedint aukų, kurių mirtis sukėlė šoką visoje šalyje, vis dar neatsigavusioje po siaubo Sendi Huke.
Nepaisant nuolat pasikartojančių masinių šaudynių, JAV Kongrese žlugo kelios iniciatyvos reformuoti ginklų naudojimo taisykles, todėl valstijos ir vietos tarybos pačios gali sugriežtinti arba susilpninti apribojimus.
2020 m. JAV įvykdyta 19 350 žmogžudysčių su šaunamaisiais ginklais – beveik 35 proc. daugiau nei 2019 m., skelbia Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC).
Niujorkas, balandžio 12 d. (AFP-ELTA). Po šaudymo incidento Niujorko metropoliteno stotyje, per kurį nukentėjo 16 žmonių, JAV tarnybos nemano, kad tai buvo teroro aktas. Šiuo metu nevyksta tyrimas dėl „teroro akto“, antradienį Brukline sakė Niujorko policijos vadė Keechant Sewell.
Ryte vienoje metro stotyje vyras paleido dūmus iš turėtos talpos ir pradėjo šaudyti. „Kai traukinys įvažiavo į stotį, asmuo užsidėjo dujokaukę, – spaudos konferencijoje netoli įvykio vietos sakė pareigūnė. – Jis tada atidarė jo kuprinėje buvusį kanistrą, ir vagonas prisipildė dūmų.
Tuomet jis pradėjo šaudyti“. Žalią darbininko liemenę vilkėjusiam vyrui pavyko pasprukti. Jo motyvas kol kas nežinomas.
Ugniagesių duomenimis, nukentėjo iš viso 16 žmonų, 10 jų sužeisti šūviais. Penkių sužeistųjų būklė yra „kritiška, bet stabili“, – sakė ugniagesių atstovė Laura Kavanagh.
Berlynas, sausio 25 d. (ELTA). 18-metis studentas, pirmadienį surengęs šaudynes Heidelbergo universitete Vokietijos pietvakariuose, per kurias keli žmonės buvo sužeisti, o viena studentė žuvo, buvo kilęs iš Berlyno. Tai antradienį pranešė laikraštis „Mannheimer Morgen“.
Jo žiniomis, jaunuolis užaugo Vilmersdorfo rajone pietvakarinėje Vokietijos sostinės dalyje.
Sausio 24 d. vaikinas paleido padriką ugnį aukštosios mokyklos auditorijoje, kurioje buvo apie 30 studentų, o paskui nusižudė. Keturi žmonės buvo sužeisti, vėliau 23 metų studentė mirė nuo patirtų žaizdų.
Preliminariais duomenimis, jaunuolis ginklų nusipirko užsienyje. Kaip informavo policija, su savimi jis turėjo du ilgavamzdžius šautuvus. Prieš pat incidentą studentas parašė apie savo ketinimus „WhatsApp“ programėlėje. Pareigūnai tikrina šią informaciją. Be to, tyrėjai nustatys visus šaulio maršrutus ir kontaktus pastarosiomis dienomis.
Policija teigia kol kas nematanti jokių politinių ar religinių incidento priežasčių. Labiau tikėtina, kad jaunuolis turėjo psichikos problemų. Bet, pasak prokuratūros atstovo, kol kas anksti kalbėti apie tikslius jo poelgio motyvus. Pranešama, kad spėjamas nusikaltėlis anksčiau nebuvo teistas.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė užuojautą žuvusios studentės ir nukentėjusiųjų artimiesiems, taip pat universiteto studentams ir darbuotojams.
Incidento aplinkybės tiriamos, sudaryta speciali tyrėjų grupė.
Prestižinis Heidelbergo universitetas yra seniausias Vokietijoje. Jis buvo įkurtas 1386 metais. Jame mokosi daugiau kaip 28 tūkst. studentų.
Berlynas, sausio 24 d. (ELTA). Šaudynes Heidelbergo universitete pirmadienį surengė studentas, jis nusižudė. Tai pranešė naujienų agentūra DPA, remdamasi Vokietijos teisėsaugos institucijomis.
Gautomis žiniomis, jaunuolis paleido padriką ugnį aukštosios mokyklos auditorijoje, jis turėjo kelis ginklus. Po to studentas nusižudė. Policija teigia kol kas nematanti jokių politinių ar religinių incidento priežasčių.
Kaip anksčiau pranešė DPA, per šaudynes buvo sužeisti keli žmonės. Incidento vietoje dirba pareigūnai. Teritorija prie Heidelbergo universiteto atitverta.
Pirmadienį Rusijos Permės universiteto miestelyje studentas pradėjo šaudyti ir nušovė aštuonis žmones, kol buvo sulaikytas, pranešė tyrėjai. Tai jau antros masinės šaudynės švietimo institucijoje šiemet.
Rusijos tyrimų komitetas pranešė, kad per išpuolį Permės valstybiniame universitete taip pat buvo sužeisti keli žmonės ir kad įtariamasis buvo sužeistas sulaikymo metu. Anksčiau tyrėjai teigė, kad žuvo penki žmonės, o dar šeši buvo sužeisti.
Rusijoje vyksta palyginti nedaug šaudynių mokyklose dėl griežto saugumo švietimo įstaigose ir dėl to, kad sunku legaliai įsigyti šaunamųjų ginklų, nors medžioklinius šautuvus galima registruoti.
Socialinėje žiniasklaidoje išplatintuose vaizdo įrašuose matyti, kaip mokiniai mėto daiktus pro miestelio pastatų langus, o po to patys šoka, kad pabėgtų nuo šaulio.
Valstybinė žiniasklaida parodė mėgėjišką filmuotą medžiagą, kuri, kaip pranešama, buvo nufilmuota per išpuolį ir kurioje matomas asmuo, apsirengęs juoda taktine apranga, įskaitant šalmą, nešinas ginklu ir einantis per miestelį.
Paskutinį kartą toks kruvinas išpuolis įvyko šių metų gegužę, kai devyniolikmetis šaulys pradėjo šaudyti savo mokykloje centrinės Rusijos Kazanės mieste ir nušovė devynis žmones.
Tyrėjai sakė, kad tas vyras turėjo smegenų sutrikimą. Tačiau jis buvo pripažintas tinkamu gauti licenciją pusiau automatiniam šautuvui, kurį panaudojo per išpuolį.
Tą dieną, kai buvo įvykdytas išpuolis – vienas baisiausių pastarojo meto Rusijos istorijoje – prezidentas Vladimiras Putinas paragino peržiūrėti ginklų kontrolės įstatymus.
Per šaudynes universitete Rusijos Permės mieste pirmadienį nušauti trys žmonės. Tai pranešė žinių portalas RBC, remdamasis Rusijos vidaus reikalų ministerijai artimu šaltiniu.
Universiteto spaudos tarnyba agentūrą „Reuters“ prieš tai informavo, kad sužeisti keturi žmonės.
Mažiausiai keturi žmonės buvo sužeisti per šaudynes Berlyne, Kroicbergo rajone. Tai pranešė laikraštis „Bild“, remdamasis policija.
Leidinio žiniomis, šūviai nuaidėjo šeštadienį anksti rytą. Policijos pareigūnai apieškojo aplinkinę teritoriją. Be to, rajonas buvo apžiūrėtas iš sraigtasparnio. Trys sužeistieji buvo rasti netoli Vokietijos socialdemokratų partijos būstinės. Ketvirtas nukentėjusysis rastas netoliese esančiame kanale.
Kol kas policija negali pateikti jokios informacijos apie incidento priežastis. Nusikaltėlių ieškoma.
Kanados Naujosios Škotijos provincijoje policininku apsimetęs ginkluotas užpuolikas nušovė mažiausiai 16 žmonių, tarp aukų – policijos pareigūnė, pranešė Kanados policija, skelbia transliuotojas BBC.
Šaulį, kuris įvardijamas kaip 51 metų amžiaus Gabrielis Wortmanas, po 12 valandų trukusių gaudynių Naujosios Škotijos provincijoje nušovė policijos pareigūnai.
Policijos teigimu, užpuolikas slapstėsi nuo šeštadienio nakties, kai policijai buvo pranešta apie šūvius Portapikės miestelyje, esančiame už maždaug 100 km nuo Halifakso miesto. Kaip pranešama, užpuolikas sučiuptas sekmadienio rytą vietos laiku.
Pasak policijos, užpuolikas šaudė į žmones keliose vietose Naujosios Škotijos provincijoje, todėl institucijos vis dar bando nustatyti galutinį aukų skaičių. Policija įspėjo, kad aukų skaičius gali išaugti.
Į šaudynes reaguodamas Kanados premjeras teigė, kad „tai siaubinga situacija“, o Naujosios Škotijos provincijos premjeras Stephenas McNeilas reporteriams sakė, „kad tai vienas beprasmiškiausių smurto aktų provincijos istorijoje“.
Kaip skelbia policija, apie incidentą jai pranešta vėlai šeštadienį vietos laiku.
Šaudynės Kanadoje nėra toks dažnas reiškinys kaip kaimyninėse JAV. Kanadoje daug griežtesni šaunamųjų ginklų nuosavybės įstatymai.
1989 metais per šaudynes Kanados Kvebeko koledže žuvo 14 moterų. Užpuolikas išvarė iš klasės visus vyrus ir tada paleido ugnį.
Devyni per šaudynes Vokietijos Hanau mieste žuvę žmonės yra vokiečių, turkų, bulgarų, rumunų, bosnių ir afganų kilmės, nurodė Heseno žemės kriminalinė policija. Išpuolis laikomas teroristiniu.
Pasak tyrėjų, aukos buvo imigrantų kilmės. Trys aukos turėjo Vokietijos pilietybę, dvi – Turkijos, viena auka – Bulgarijos, viena – Rumunijos, vienas žuvęs asmuo buvo kilęs iš Bosnijos, o paskutinioji auka buvo Vokietijos ir Afganistano pilietis.
Išpuolio metu buvo sužeisti dar penki žmonės.
Devynis žmones nušovęs vyras grįžo namo, tada nužudė 72 metų amžiaus savo motiną vokietę ir nusišovė pats. Jam buvo 43-eji. Šalia įtariamojo kūno rastas ginklas.
Užpuolikas įvardijamas kaip Vokietijos pilietis Tobias R.
Šaudynės prasidėjo trečiadienį apie 22.00 val. vietos laiku. Pirmuoju taikiniu tapo kaljano baras Hanau mieste. Vokietis šaudynes pratęsė kavinėje, esančioje už 2,5 km nuo pirmosios šaudynių vietos.
Policijai pavyko identifikuoti užpuoliką, gavus informacijos iš liudininkių ir peržiūrėjus stebėjimo kamerų įrašus.
Tyrėjai šiuo metu aiškinasi, ar kas nors kitas žinojo apie išpuolį ir padėjo jį organizuoti.
Anksčiau Tobias R. savo interneto svetainėje skelbė įvairius vaizdo įrašus ir prieš imigrantus nukreiptus manifestus. Jis teigė, kad žmonės iš daugiau kaip 20 šalių, tarp kurių Turkija ir Izraelis, „turėtų būti sunaikinti“.
„Jei būtų mygtukas, kurį galėčiau paspausti, kad tai įvyktų, nedelsiant jį paspausčiau“, – tvirtino jis.
Buvę jo kolegos pasakojo, kad niekam nebuvo paslaptis, jog Tobiaso R. pažiūros „buvo ypač rasistinės“.
Mirė antrasis per ketvirtadienio šaudynes prie Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) būstinės Maskvos centre sužeistas saugumo pareigūnas, praneša BBC.
Vienas pareigūnas mirė dar šaudynių metu ketvirtadienio vakarą, o antrasis FSB pareigūnas dėl patirtų sunkių sužalojimų mirė ligoninėje.
Rusijos tyrimų komiteto teigimu, šaudynes surengė 39 metų Rusijos pilietis Jevgenijus Maniurovas. Jį incidento vietoje nukovė saugumo pajėgos. Per šaudynes dar penki asmenys buvo sužeisti, tarp jų – vienas civilis.
Tyrimų komitetas patvirtino ankstesnius žiniasklaidos pranešimus, kad J. Maniurovui – 39 metai ir jis gyveno Podolsko mieste, esančiame maždaug už 40 km į pietus nuo Maskvos.
Rusijos žiniasklaida skelbė, kad šaudynes surengęs asmuo anksčiau dirbo apsaugos darbuotoju, o laisvalaikiu užsiėmė šaudymu.
Ketvirtadienio naktį policija apieškojo J. Mariunovo butą, kuriuo jis dalijosi su motina, ir sulaikė ją apklausai. Motina pasakojo, kad sūnus dirbo apsaugos darbuotoju, bet neseniai neteko darbo. Motinos teigimu, J. Mariunovas „kalbėdavosi telefonu su kažkokiais arabais“, bet pridūrė nesupratusi jų pokalbių anglų kalba. Policija rado bute penkis šaunamuosius ginklus, kurie buvo teisėtai registruoti ir laikomi saugiai, bei daugybę šovinių.
Šaudynės įvyko praėjus vos kelioms valandoms po prezidento Vladimiro Putino metinės spaudos konferencijos, trukusios ilgiau nei keturias valandas.
Sekmadienio popietę šiaurinėje Brazilijos dalyje esančiame bare nušauta 11 žmonių, kai bare pradėjo šaudyti septyni kaukėti užpuolikai.
Dauguma aukų nušautos į galvą. Žuvo šešios moterys ir penki vyrai.
Naujienų tinklalapis G1 skelbė, kad ginkluoti užpuolikai atvyko motociklu ir trimis automobiliais. Teigiama, kad jie paspruko iš įvykio vietos, bet vienas užpuolikas buvo sužeistas ir yra laikomas policijos areštinėje.
Šaudynių motyvas Beleno mieste įsikūrusiame bare kol kas nežinomas. Tačiau, turimomis žiniomis, baras yra susijęs su prekyba narkotikais.
JAV Kalifornijos valstijoje, Povėjaus mieste, esančioje sinagogoje aidėjo šūviai. Žuvo moteris, dar trys asmenys buvo sužaloti, informuoja BBC.
Kaip praneša policija, po šaudynių Povėjaus mieste, esančiame į šiaurę nuo San Diego miesto, suimtas 19 metų vaikinas. San Diego apygardos šerifas Billas Gore’as sakė, kad pareigūnai buvo iškviesti apytikriai 11.30 val. vietos laiku šeštadienį, kai sinagogoje pradėjo šaudyti jaunas vyras. Teigiama, kad jis šaudė „AR-15 tipo“ šautuvu.
Šerifo B. Gore’o teigimu, įtariamasis spruko iš įvykio vietos automobiliu. Į jį pradėjo šaudyti pasienio kontrolės pareigūnas, kuris, kaip manoma, ne tarnybos metu buvo sinagogoje, bet nepataikė. Kaip teigė San Diego policijos vadas Davidas Nisleitas, įtariamą šaulį vėliau sučiupo kitas pareigūnas.
Šaulio motyvas neįvardijamas, bet šaudynes pasmerkdamas JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė, kad tai atrodo „kaip nusikaltimas dėl neapykantos“.
Įtariamasis žiniasklaidoje vėliau buvo įvardintas kaip Johnas Earnestas.
Šūviai Kalifornijos valstijos sinagogoje aidėjo praėjus šešiems mėnesiams po 11 žmonių gyvybių pareikalavusio išpuolio Pitsbergo sinagogoje „Tree of Life“.
Per šaudynes, kilusias ketvirtadienio vakarą Šiaurės Airijoje, Olsterio provincijos Kregano mieste, žuvo žmogus. Policija laiko incidentą teroro aktu.
„Deja, galime patvirtinti, kad šįvakar Kregane buvo nušauta 29 metų moteris. Mes laikome šį incidentą teroro aktu, nužudymas tiriamas“, – rašoma provincijos policijos tviteryje.
Pasak laikraščio „The Daily Telegraph“, moteris nužudyta per riaušes, kilusias 1916 metų Velykų sukilimo Dubline su nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos šūkiais metinių išvakarėse. Nežinomi asmenys su kaukėmis mėtė į policijos automobilius butelius su padegamuoju mišiniu ir petardas. Buvo sudeginti automobilis ir furgonas. Po to policija apsupo riaušių rajoną.
Pastaraisiais mėnesiais į protestantų ir katalikų bendruomenes susiskaldžiusiame Olsteryje padidėjo radikaliųjų jėgų aktyvumas, galintis destabilizuoti padėtį tvyrant neaiškumui dėl būsimo pasienio režimo tarp Šiaurės Airijos, paliekančios Europos Sąjungą kartu su Didžiąja Britanija, ir Bendrijoje pasiliekančios Airijos Respublikos.
Amerikietis Robertas Bowersas, kaltinamas 11 žmonių nužudymu sinagogoje „Tree of Life“ („Gyvenimo medis“) Pitsburge (Pensilvanijos valstija), pirmadienį įvykusiame federalinio teismo posėdyje atsisakė pripažinti savo kaltę, praneša naujienų agentūra „The Associated Press“.
Jos duomenimis, 46 metų R. Bowersas šiame posėdyje turėjo naują gynėją – advokatę Judy Clarke. Ji anksčiau gynė Džocharą Carnajevą, kuris kartu su broliu Tamerlanu 2015 metų balandžio 15 d. įvykdė teroro aktą per Bostono maratoną. Per šį išpuolį trys žmonės žuvo, daugiau kaip 260 buvo sužeisti.
R. Bowersas kaltinamas iš viso pagal 63 punktus. Tarp kaltinimų – neapykantos padiktuotų nusikaltimų įvykdymas, šaunamojo ginklo naudojimas, religinių apeigų sutrikdymas ir t. t. Kaip pareiškė per teismo posėdį federalinis prokuroras Scottas Brady`is, R. Bowersas „kaltinamas padaręs nusikaltimus, už kuriuos numatyta mirties bausmė“. Prokuroro pavaduotojas Troy`us Rivettis mano, kad R. Bowerso teismo procesas gali trukti maždaug tris savaites.
Praėjusių metų spalio 27 d. R. Bowersas surengė šaudynes Pitsburgo sinagogoje, per kurias 11 žmonių žuvo, o dar septyni, tarp jų – penki policininkai, buvo sužeisti. Tragedija Pitsburge laikoma vienu kruviniausių išpuolių prieš žydų diasporą JAV istorijoje.
Ketvirtadienį nežinomos tapatybės užpuolikas pradėjo šaudyti JAV Merilando valstijoje, į šiaurę nuo Baltimorės miesto esančiame sandėlių komplekse. Pranešama apie žuvusius ir sužeistus.
Šaudynės vyko teritorijoje už maždaug 40 km į šiaurės rytus nuo Baltimorės miesto.
Harfordo apygardos šerifas Jeffrey’is Gahleris sakė, kad įtariamasis yra vietinėje ligoninėje, jis kritinės būklės.
Policija nepatvirtino pranešimų, kad šaulys yra moteris, bet atskleidė, kad įtariamąjį pašovė ne policija.
„Galiu patvirtinti apie sužeistus ir žuvusius“, – sakė J. Gahleris.
JAV žiniasklaida skelbė, kad incidento metu trys žmonės žuvo, dar du buvo sužeisti. Šaudynės kilo šiek tiek po 9:00 val. ryto vietos laiku, vaistinių tinklo „Rite Aid“ skirstymo centre.
Anot J. Gahlerio, užpuolikas buvo ginkluotas vienu pistoletu.
„Nemanome, kad yra bet kokia papildoma grėsmė Harfordo apygardos bendruomenei“, – pridūrė jis.
Mirtinos šaudynės gana dažnas reiškinys Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur teisę nešiotis ginklus gina konstitucija.
Šaulio tapatybė nebuvo viešai paskelbta, jo motyvas taip pat kol kas nėra žinomas.
Spėjamas teroristas antradienį Belgijos Lježo mieste nušovė tris žmones ir tada buvo pats nušautas saugumo pajėgų. Pranešama, kad tyrimą perėmė kovos su teroru prokuratūra. Esą yra elementų, kurie leidžia manyti, kad tai teroristinis nusikaltimas. Žuvusieji be šaulio yra dvi policininkės ir vieno automobilio vairuotojas.
Prokuratūros duomenimis, vyras pradžioje peiliu užpuolė dvi policininkes ir pagrobė iš jų pistoletus. Jais jis nušovė abi moteris bei jauną automobilio vairuotoją. Šaulys tada paspruko ir įkaite paėmė vienos mokyklos valytoją.
Specialiosios pajėgos galiausiai nušovė vyrą. Prieš tai jis dar spėjo šūviais į kojas sužeisti kelis policininkus. Gimnazijos moksleiviai nenukentėjo, sakė Lježo meras Willy’is Demeyeris.
Visuomeninės televizijos RTBF informacija, užpuolikas dieną prieš tai buvo paleistas iš kalėjimo. Jis policijai esą nebuvo žinomas kaip „radikalizavęsis“.
Belgijos vidaus reikalų ministras Janas Jambonas tviteryje rašė, kad nacionalinės Krizių centras vertina situaciją. Krizių centras pareiškė, kad teroro grėsmės lygis šalyje lieka antras žemiausias. „Kol kas niekas nesikeičia“, – sakė atstovas.
Belgija praeityje keliskart tapo teroristinių atakų taikiniu. Per kruviniausią jų islamistai 2016 metų kovo 22 dieną Briuselio metropolitene bei oro uoste nužudė 32 žmones. Teroro grėsmės lygis tik prieš kurį laiką buvo sumažintas iki antro mažiausio. Tai reiškia, kad išpuolis yra „mažai tikėtinas“. Aukščiausias teroro grėsmės lygis yra 4.