Ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Tokijas, balandžio 15 d. (AFP-ELTA). Japonijos premjeras Fumio Kishida šeštadienį turėjo sakyti kalbą rinkimų kampanijos renginio metu, bet pasigirdus sprogimui ir orą užtvindžius baltiems dūmams buvo evakuotas, praneša AFP.
 
Incidentas Vakajamos mieste įvyko nepraėjus metams po buvusio Japonijos premjero Shinzo Abės nužudymo, kuris sukrėtė šalį ir privertė sustiprinti valdžios atstovų apsaugą.
 
F. Kishida renginyje turėjo sakyti kalbą ir paremti valdančiosios partijos kandidatą. Tačiau premjero pasirodymo laukusioje minioje kilo šurmulys, vos tik jis baigė ragauti žuvį uoste.
 
Nacionalinio transliuotojo NHK filmuotoje medžiagoje matyti, kaip politikas atsisuka pažiūrėti, kas vyksta, o saugumo pajėgos sulaiko vieną žmogų. Tuo metu kiti atsitraukė, o kai kurie iš jų klykdami. Po kelių sekundžių pasigirdo sprogimas, o į orą pakilo balti dūmai.
 
NHK duomenimis, įtariamasis buvo sulaikytas dėl trukdymo verslui. Tačiau oficialaus patvirtinimo apie incidentą nebuvo, o vietos policija įvykį atsisakė komentuoti.
 
Anot liudininko, žmonėms stovint prie podiumo vienas vyras pradėjo kažką šaukti ir metė sprogmenį, todėl visi pradėjo greitai skirstytis, o netrukus nugriaudėjo sprogimas.
Japonijos premjeras Shinzo Abe. EPA – ELTA nuotr.
 
Vėliau pranešta, kad premjeras nenukentėjo ir dalyvavo kituose suplanuotuose renginiuose.
 
„Belieka apgailestauti, kad tai nutiko rinkimų kampanijos metu, kas yra demokratijos pagrindas. Tai nedovanotina“, – sakė, Liberalų demokratų partijos rinkimų strategas Hiroshi Moriyama,
 
Apsauga rinkimų kampanijos renginių metu Japonijoje gali būti palyginti silpna, nes sunkūs nusikaltimai šalyje įvykdomi retai, o ginklų įstatymai griežti.
 
Tačiau politikų apsauga sustiprinta po Sh. Abės nužudymo. Jis buvo nušautas rinkimų renginio metu 2022 m. liepą.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2023.04.16; 07:42

Japonijoje prasidėjo nužudyto buvusio premjero Sh. Abe’s valstybinės laidotuvės. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, rugsėjo 27 d. (AFP-ELTA). Antradienį Japonijoje prasidėjo prieštaringai vertinamos nužudyto buvusio ministro pirmininko Shinzo Abe’s valstybinės laidotuvės, jose dalyvauja šimtai aukštų asmenų iš užsienio. Tūkstančiai japonų nešė gėles ir meldėsi, didžiulė žmonių eilė nuo ankstaus ryto nusidriekė prie gedulo palapinės Tokijuje.
 
Juodu kimono vilkinti našlė Akie nešė pelenus dekoratyviniu audiniu padengtoje dėžutėje į renginio vietą, žuvusio buvusio premjero garbei nugriaudėjo šūvių salvė.
 
Sh. Abe buvo ilgiausiai valdęs Japonijos ministras pirmininkas ir vienas žinomiausių šalies politinių veikėjų. 2020 m. jis atsistatydino dėl sveikatos problemų, bet ir toliau aktyviai reiškėsi politikoje, agitavo už savo valdančiąją partiją, kai liepos 8 d. buvo užpuoliko nušautas. Tai sukėlė šoką šalyje, garsėjančioje itin menku ginkluotų nusikaltimų skaičiumi.
Japonijoje – nužudyto buvusio premjero Sh. Abe’s valstybinės laidotuvės. EPA-ELTA nuotr.
 
Vis dėlto sprendimas surengti valstybines laidotuves – tik antrą kartą buvusiam premjerui pokario laikotarpiu – išprovokavo pasipriešinimą. Nesenos apklausos parodė, kad tam prieštarauja maždaug 60 proc. japonų.
 
Sh. Abe‘s žudikas nusitaikė į buvusį lyderį manydamas, jog jis susijęs su Susivienijimo bažnyčia. Užpuolikas piktinosi dėl didžiulių savo motinos aukų sektai. Žmogžudystė paskatino atidžiau pažvelgti į šią bažnyčią ir lėšų rinkimą bei iškėlė nepatogių klausimų Japonijos politinei valdžiai. Valdančioji partija pripažino, kad maždaug pusė jos įstatymų leidėjų susiję su šia religine organizacija.
 
Ministras pirmininkas Fumio Kishida pažadėjo, kad partija nutrauks visus ryšius su bažnyčia, tačiau skandalas padidino nepasitenkinimą dėl valstybinių laidotuvių. Tūkstančiai žmonių protestavo prieš ceremoniją, praėjusią savaitę prie ministro pirmininko biuro susidegino taip savo nepritarimą reiškęs vyras. Kai kurie opozicinių partijų įstatymų leidėjai visiškai boikotuoja laidotuves. Pasipiktinimą kelia ir tai, kad jos valstybei atsieis beveik 12 mln. dolerių.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.27; 00:30

Japonija gedi: nužudyto buvusio premjero Sh. Abe kūnas atvežtas į Tokiją. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, liepos 9 d. (AFP-ELTA). Japonija šeštadienį aprauda nužudytą buvusį ministrą pirmininką Shinzo Abe, jo kūnas atgabentas į Tokiją iš vakarinio miesto, kuriame politikas buvo iš arti nušautas per rinkimų kampanijos renginį.
 
Garsiausio Japonijos politiko nužudymas sukrėtė šalį ir pasiuntė šoko bangas visame pasaulyje, ypač atsižvelgiant į žemą smurtinių nusikaltimų lygį šalyje ir griežtus ginklų įstatymus. Vyras, kaltinamas nušovęs Sh. Abe, sulaikytas, policija teigia, kad jis prisipažino nužudęs buvusį premjerą ir motyvavo įsitikinimu, jog Sh. Abe buvo susijęs su grupe, kurios policija tiksliai neįvardijo. Policija tiria bedarbio 41 metų vyro biografiją, taip pat teiginius, kad jis tarnavo Japonijos karinio jūrų laivyno savigynos pajėgose, taip pat sakė, kad jis panaudojo savadarbį ginklą.
 
Sh. Abe buvo nušautas, kai sakė kalbą Naroje prieš sekmadienį vyksiančius parlamento aukštųjų rūmų rinkimus, šeštadienio rytą kampanija buvo atnaujinta, o politikai sakė esantys pasiryžę parodyti, jog demokratija laimės. „Jokiu būdu negalime toleruoti smurto per rinkimus, užgniauždami žodžio laisvę“, – sakė ministras pirmininkas Fumio Kishida maždaug 600 šalininkų Japonijos Jamanašio regione, pranešė laikraštis „Yomiuri Shimbun“.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė apie slogią nuotaiką ir aukštą saugumo lygį per pirmąjį F. Kishidos kampanijos renginį po nužudymo ir metalinę tvorą, atskyrusią lyderį nuo minios.
Sh. Abe – konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru. EPA-ELTA nuotr.
 
Anksti šeštadienį iš vakarų Japonijos ligoninės, kurioje buvo gydomas Sh. Abe, išvyko laidotuvių katafalkas, kuriuo važiavo Sh. Abe žmona Akie ir, manoma, buvo gabenamas buvusio lyderio kūnas. Gydytojai penktadienį sakė, kad į ligoninę atvežtas Sh. Abe buvo be gyvybės ženklų ir mirė nuo didžiulio nukraujavimo, nepaisant kraujo perpylimų. Jie minėjo žaizdas politiko kakle ir sakė, kad vidinė žala pasiekė jo širdį.
 
Tyrėjai vis dar renka informaciją apie nužudymo kaltininką ir jo motyvus. Jis įvardytas kaip Tetsuya Yamagami. Penktadienį policija pranešė, kad jis prisipažino šaudęs į Sh. Abe iš pykčio dėl organizacijos, su kuria, jo manymu, buvęs lyderis buvo susijęs. Pareigūnai atsisakė atskleisti organizacijos pavadinimą, nors Japonijos žiniasklaida apibūdino ją kaip religinę grupę. Jo panaudotas ginklas „akivaizdžiai savadarbis“, sakė tyrėjai, dar keli taip pat savadarbiai ginklai rasti per policijos reidą į T. Yamagami namus.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė, kad pirmadienio vakarą Sh. Abe šeimai ir bendražygiams bus surengtos budynės, o antradienį – laidotuvės.
 
Penktadienio vakarą ir šeštadienio rytą gedintieji nenutrūkstamu srautu nešė gėles ir meldėsi už Sh. Abe, kuris buvo ilgiausiai valdęs Japonijos ministras pirmininkas.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.10; 00:30

Sh. Abe – konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, liepos 8 d. (AFP-ELTA). Patvirtinta, kad buvęs Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe mirė.
 
Penktadienį į jį buvo šauta per rinkimų kampanijos renginį, pranešė visuomeninis transliuotojas NHK ir „Jiji“ naujienų agentūra.
 
„Pasak aukšto rango Liberalų demokratų partijos pareigūno, buvęs ministras pirmininkas Sh Abe mirė ligoninėje Kašiharos mieste, Naros regione, kur buvo gydomas. Jam buvo 67 metai“, – pranešė NHK.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.09; 08:30

Japonija negali toliau diegti brangios JAV raketų gynybos sistemos „Aegis Ashore“, pareiškė šalies premjeras Shinzo Abe, paremdamas sprendimą sustabdyti prieštaringai vertinamos sistemos dislokavimą.
 
Pirmadienį netikėtai Japonijos gynybos ministras Taro Kono pareiškė, kad „Aegis Ashore“ sistemos dislokavimas bus sustabdytas dėl padidėjusių išlaidų.
 
„Aegis Ashore“ dislokavimo programa Japonijai per 30 metų turėjo kainuoti 4,2 mlrd. dolerių, tačiau dabar programa gali būti visai nutraukta.
 
Vyriausybė anksčiau gyventojams žadėjo, kad numuštų raketų dalys nenukris ant gyvenamųjų kvartalų, netoli kurių yra dislokuotos „Aegis Ashore“ sistemos. Tačiau T. Kono pažymėjo, kad tokiam pažadui įvykdyti reikėtų brangių sistemos patobulinimų.
 
„Kadangi pasikeitė padėtis, kurią mes paaiškinome vietos gyventojams, negalime judėti toliau. Toks mūsų sprendimas“, – žurnalistams sakė Sh. Abe.
 
Tačiau, pabrėžė premjeras, Vyriausybė yra pasirengusi svarstyti alternatyvas.
 
„Mūsų šalies gynyboje negali būti skylės. Norime surengti diskusijas dėl būtiniausių priemonių“, – teigė Sh. Abe.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.17; 07:00

Japonijos premjeras Sh Abe su žmona Akie Tokijo Hanedos oro uoste. EPA – ELTA nuotr.

Visi Japonijoje gyvenantys asmenys dėl koronaviruso krizės sulauks tiesioginių vyriausybės išmokų. Premjeras Shinzo Abė penktadienį paskelbė, kad visi šalies gyventojai – Japonijos piliečiai, o taip pat užsieniečiai – gaus po 100 000 jenų (850 eurų).
 
Ši parama yra daugiau kaip 900 mlrd. eurų vertės ekonomikos gaivinimo paketo dalis. Tikimasi, kad ji prisidės prie ekonomikos atsigavimo. Sh. Abė šią priemonę pristatė spaudos konferencijoje, kurioje oficialiai paskelbė apie nepaprastosios padėties išplėtimą visose šalies provincijose.
 
Prieš tai vyriausybė planavo, kad 300 000 jenų valstybės finansinės injekcijos sulauks tik tie namų ūkiai, kurių pajamos dėl pandemijos sumažėjo.
 
Japonijos ekonomika jau prieš pandemiją judėjo krizės link. Įvedus ribojimus kovoje su virusu, taip pat atidėjus olimpines žaidynes, prognozuojamas tolesnis ekonominės padėties blogėjimas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.18; 08:00

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas. EPA – ELTA nuotr.

Šiaurės Korėja šeštadienį perspėjo Japonijos premjerą Shinzo Abe, esą jis greitai pamatysiąs „tikrą balistinę raketą“, ir išvadino jį „pačiu kvailiausiu žmogumi istorijoje“.
 
Toks spalvingas apibūdinimas paskelbtas praėjus dviem dienoms po to, kai izoliuota valstybė išbandė vadinamąją „itin didelę salvinę raketų sistemą“, o Pietų Korėja pranešė, kad dvi raketos nukrito Japonijos jūroje, dar žinomoje kaip Rytų jūra.
 
Po raketų paleidimo, kurį prižiūrėjo Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, Sh. Abe pareiškė, kad iš sistemų buvo paleistos „balistinės raketos“, o tai pažeidžia Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijas.
 
„Galima pasakyti, kad Sh. Abe yra vienintelis idiotas pasaulyje ir pats kvailiausias žmogus istorijoje, nes jis net ir matydamas nuotraukas nesugeba atskirti raketos nuo salvinės raketų sistemos“, – valstybinė naujienų agentūra KCNA citavo Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimą.
 
„Sh. Abe netolimoje ateityje savo panosėje galės pamatyti, kas yra tikra balistinė raketa… Sh. Abe yra ne kas kitas, kaip visiškas imbicilas“, – pridūriama pranešime.
 
Šiaurės Korėjos URM pareigūno teigimu, šaliai geriausia būtų vengti reikalų su Sh. Abe, nes derėjimasis su tokiu „politiniu nykštuku“ atneštų „gėdą“.
 
Šeštadienį išsakyti įžeidimai Japonijos premjero atžvilgiu yra jau antras kartas šį mėnesį, kai Pchenjanas taip užsipuola Sh. Abe.
 
Anksčiau, premjerui pasmerkus raketų bandymą, Šiaurės Korėja jį išvadino „idiotu ir niekšu“ ir perspėjo neleisią jam kelti kojos į sostinę Pchenjaną.
Japonijos premjeras Sh. Abe su žmona Akie Tokijo Hanedos oro uoste. EPA – ELTA nuotr.
 
Šiaurės Korėjai taikoma daugybė tarptautinės bendruomenės sankcijų dėl branduolinių ginklų ir balistinių raketų programų. Pati šalis tvirtina, kad ginkluotė jai būtina apsiginti nuo galimos JAV invazijos.
 
Branduolinio nusiginklavimo derybos tarp JAV ir Šiaurės Korėjos įstrigo nuo vasarį žlugusio JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo Hanojuje.
 
Nuo tada Pchenjanas reikalauja, kad JAV iki metų pabaigos pakeistų savo poziciją.
 
Pastarosiomis savaitėmis Šiaurės Korėja paskelbė vis agresyvesnių komentarų, vis artėjant metų pabaigos terminui.
 
D. Trumpas anksčiau šį mėnesį užsiminė apie galimą ketvirtą susitikimą su Kim Jong Unu, tačiau Šiaurės Korėjos atstovai tvirtino, kad šalis nesidomi viršūnių susitikimais, kurie „nieko mums neduoda“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.01; 00:30

Šalies vadovas Gitanas Nausėda, su darbo vizitu viešėdamas Tokijuje, susitiko su Japonijos Ministru Pirmininku Shinzo Abe. Susitikime aptartas Lietuvos ir Japonijos politinis, ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas, akcentuoti branduolinės energetikos saugos klausimai.

„Japoniją laikome pagrindine Lietuvos partnere Azijoje regione tiek politiniu, tiek ekonominiu atžvilgiu. Vertiname šios tolimos kaimynės lyderystę, puoselėjant globalią taiką ir demokratines vertybes pasaulyje. Mūsų šalys tolimos, bet jas sieja skaudi patirtis. Išgyvenome atominių elektrinių katastrofas ir susidūrėme su jų padariniais. Mūsų patirtis yra pamoka visam pasauliui, kad būtina deramai įvertinti branduolinės energetikos grėsmes. Pasaulis turi pasimokyti iš Fukušimos ir Černobylio tragedijų, turime tobulinti priemones, užtikrinančias branduolinės energetikos saugą, ir aktyviai veikti tarptautinėje erdvėje, atstovaudami ne tik mūsų regiono, ES, bet ir viso pasaulio žmonių teisei į saugią kaimynystę“, – teigė Prezidentas. Šalies vadovas pasinaudojo proga informuoti Japonijos Ministrą Pirmininką apie Lietuvos energetinio saugumo iššūkius ir Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę.

Prezidentas išreiškė užuojautą Japonijai dėl netekčių, patirtų prasiautus taifūnui „Hagibis“, ir padėkojo Shinzo Abei už lyderystę, siekiant glaudaus Japonijos ir Lietuvos bendradarbiavimo bei aktyviai reiškiant paramą Lietuvos elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa projektui.

Susitikime kalbėta apie Japonijos ir ES santykius tvarios rinkos iššūkių akivaizdoje. Pasidžiaugta, kad, ES ir Japonijai sutarus stiprinti sujungiamumo partnerystę, atsivėrė naujų galimybių drauge plėtoti energetikos ir transporto infrastruktūros projektus.

„Jaučiame sustiprėjusį Japonijos verslo ir finansinių struktūrų dėmesį Baltijos šalims ir ypač Lietuvai. Tam didelę paskatą turi politinis bendradarbiavimas tiek parlamentiniu, tiek vyriausybiniu lygmeniu bei šiais metais įsigaliojęs Europos Sąjungos ir Japonijos susitarimas dėl laisvosios prekybos. Šios aplinkybės lemia naują mūsų šalių santykių etapą, ekonominio bendradarbiavimo perspektyvas. Siekiame, kad pasauliniuose konkurencingumo reitinguose aukštyn kylanti Lietuva Japonijos įmonėms taptų patraukli kryptis investuoti“, – teigė Prezidentas. Šalies vadovas pasidžiaugė bendromis šalių pastangomis puoselėti mokslo, technologijų ir inovacijų sektorius.

Susitikime sutarta ir toliau aktyviai plėtoti dvišalius lazerių, finansų, gyvybės mokslų technologijų ir inovacijų projektus. Siekiant glaudesnio bendradarbiavimo šiose srityse, vizito Japonijoje metu pirmoji ponia apsilankė Keio universiteto Medicinos mokykloje, ligoninėje ir Japonijos medicininių tyrimų ir plėtros agentūroje. Šios institucijos plėtoja glaudžius medicinos tyrimų ir diagnostikos projektus su Lietuva.

Japonijos Ministras Pirmininkas pasveikino Lietuvos Prezidentą laimėjus rinkimus ir lankantis Japonijoje. Jis pasidžiaugė bendromis vertybėmis grįsta Lietuvos ir Japonijos draugyste, aktyviu ekonominiu bendradarbiavimu. Ministras Pirmininkas teigė laukiąs puikaus Lietuvos sportininkų pasirodymo Tokijo olimpinėse žaidynėse ir palinkėjo Prezidentui sėkmingo vizito Gifu mieste.

Informacijos šaltinis – Prezidento komunikacijos grupė
 
2019.10.21; 10:43