Japonija gedi nužudyto buvusio premjero Sh. Abe


Japonija gedi: nužudyto buvusio premjero Sh. Abe kūnas atvežtas į Tokiją. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, liepos 9 d. (AFP-ELTA). Japonija šeštadienį aprauda nužudytą buvusį ministrą pirmininką Shinzo Abe, jo kūnas atgabentas į Tokiją iš vakarinio miesto, kuriame politikas buvo iš arti nušautas per rinkimų kampanijos renginį.
 
Garsiausio Japonijos politiko nužudymas sukrėtė šalį ir pasiuntė šoko bangas visame pasaulyje, ypač atsižvelgiant į žemą smurtinių nusikaltimų lygį šalyje ir griežtus ginklų įstatymus. Vyras, kaltinamas nušovęs Sh. Abe, sulaikytas, policija teigia, kad jis prisipažino nužudęs buvusį premjerą ir motyvavo įsitikinimu, jog Sh. Abe buvo susijęs su grupe, kurios policija tiksliai neįvardijo. Policija tiria bedarbio 41 metų vyro biografiją, taip pat teiginius, kad jis tarnavo Japonijos karinio jūrų laivyno savigynos pajėgose, taip pat sakė, kad jis panaudojo savadarbį ginklą.
 
Sh. Abe buvo nušautas, kai sakė kalbą Naroje prieš sekmadienį vyksiančius parlamento aukštųjų rūmų rinkimus, šeštadienio rytą kampanija buvo atnaujinta, o politikai sakė esantys pasiryžę parodyti, jog demokratija laimės. „Jokiu būdu negalime toleruoti smurto per rinkimus, užgniauždami žodžio laisvę“, – sakė ministras pirmininkas Fumio Kishida maždaug 600 šalininkų Japonijos Jamanašio regione, pranešė laikraštis „Yomiuri Shimbun“.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė apie slogią nuotaiką ir aukštą saugumo lygį per pirmąjį F. Kishidos kampanijos renginį po nužudymo ir metalinę tvorą, atskyrusią lyderį nuo minios.
Sh. Abe – konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru. EPA-ELTA nuotr.
 
Anksti šeštadienį iš vakarų Japonijos ligoninės, kurioje buvo gydomas Sh. Abe, išvyko laidotuvių katafalkas, kuriuo važiavo Sh. Abe žmona Akie ir, manoma, buvo gabenamas buvusio lyderio kūnas. Gydytojai penktadienį sakė, kad į ligoninę atvežtas Sh. Abe buvo be gyvybės ženklų ir mirė nuo didžiulio nukraujavimo, nepaisant kraujo perpylimų. Jie minėjo žaizdas politiko kakle ir sakė, kad vidinė žala pasiekė jo širdį.
 
Tyrėjai vis dar renka informaciją apie nužudymo kaltininką ir jo motyvus. Jis įvardytas kaip Tetsuya Yamagami. Penktadienį policija pranešė, kad jis prisipažino šaudęs į Sh. Abe iš pykčio dėl organizacijos, su kuria, jo manymu, buvęs lyderis buvo susijęs. Pareigūnai atsisakė atskleisti organizacijos pavadinimą, nors Japonijos žiniasklaida apibūdino ją kaip religinę grupę. Jo panaudotas ginklas „akivaizdžiai savadarbis“, sakė tyrėjai, dar keli taip pat savadarbiai ginklai rasti per policijos reidą į T. Yamagami namus.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė, kad pirmadienio vakarą Sh. Abe šeimai ir bendražygiams bus surengtos budynės, o antradienį – laidotuvės.
 
Penktadienio vakarą ir šeštadienio rytą gedintieji nenutrūkstamu srautu nešė gėles ir meldėsi už Sh. Abe, kuris buvo ilgiausiai valdęs Japonijos ministras pirmininkas.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.10; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *