Suomijos užsienio reikalų ministras Timas Soinis pareiškė, jog jo šalis turi įrodymų, kad Rusija kišosi į globalinės padėties nustatymo sistemos (GPS) darbą per NATO pratybas „Trident Juncture“, praneša „Interfax“.

„Mums viskas aišku. Mes turime įrodymų ir veikiame, jais remdamiesi. Suomija nesivadovauja gandais“, – sakė jis ketvirtadienį žurnalistams parlamente, kur skaitė pranešimą šia tema Užsienio reikalų komitetui.

„Mes rusams kol kas neatskleisime detalių. Mes sakėme, kad turime įrodymų, ir jie jiems pateikti. Jie juos užginčijo, bet tai nekeičia esmės“, – pridūrė T. Soinis.

Anksčiau Suomijos URM pareiškė „laikanti patikimais“ Norvegijos pateiktus duomenis apie GPS darbo sutrikimus.

NATO pratybos „Trident Juncture 2018“ vyko spalio-lapkričio mėnesiais. Jose dalyvavo kariškiai iš 31 šalies, įskaitant Suomiją ir Švediją, kurios nėra Aljanso narės.

Vėliau Norvegijos gynybos ministerija pareiškė, jog Rusija per pratybas trikdė GPS darbą.

Kremlius šiuos kaltinimus neigia.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-11-24

Ketvirtadienį prasidėjo pratybų „Trident Juncture 2018“ (liet. Trišakė jungtis) aktyvioji fazė, kurios metu NATO ir šalių partnerių kariuomenės manevruos Norvegijoje ir aplinkinėse Šiaurės Atlanto ir Baltijos jūrų teritorijose, Islandijoje, taip pat Suomijos ir Švedijos oro erdvėje. Pratybose bus ginama užpulta NATO valstybė ir veikiama pagal kolektyvinės gynybos scenarijų.

Pagal pranešimą, didžiausiose NATO pratybose per pastaruosius metus dalyvauja oro, sausumos, jūrų, specialiųjų operacijų ir desantinės pajėgos iš 31 šalies. Pratybose „Trišakė jungtis 2018“ NATO demonstruoja gebėjimą permesti didelius karinius pajėgumus savo atsakomybės ribose, kurie reikalingi užtikrinti Aljanso narių saugumą. Šių pratybų jūrų akvatorijose veikia 65 karo laivai, oro erdvėje – daugiau nei 250 karo lėktuvų, sausumoje išsiskleis daugiau kaip 10 000 karinių transporto priemonių ir visose erdvėse veiks per 50 000 karių.

Lietuvos kariuomenė, siekdama efektyviai ir vieningai veikti su kitų NATO šalių kariuomenėmis, šioms pratyboms skyrė 90 karių iš Lietuvos kariuomenės Sausumos, Karinių oro ir Karinių jūrų pajėgų, Logistikos valdybos, Karo policijos ir LDK Gedimino štabo bataliono. Mūsų kariai pratybose veiks kaip štabo karininkai, kariai valdantys atakas iš oro, kuro papildymo ir elektros tiekimo įrenginių specialistai bei karinių pajėgų valdymą ir ryšį užtikrinantys specialistai. Jie veiks Vidurio ir Šiaurės Europos dalyje – Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Vokietijoje.

Pagrindinės „Trident Juncture 2018“ pratybų teritorijos bus centrinė ir rytinė Norvegijos dalys bei jas supančios Šiaurės Atlanto vandenyno bei Baltijos jūros akvatorijos. Taip pat į pratybų zonas yra įtrauktos Islandija ir Švedijos bei Suomijos oro erdvės. Vienas iš įdomiausių veiksmų bus sausumos, oro pajėgų ir desantinės operacijos, suplanuotos centrinėje Norvegijos dalyje, kur bus repetuojamas kolektyvinės gynybos scenarijus, kai NATO padės Norvegijai atstatyti teritorinį vientisumą ir išstums menamą priešininką. 

Reaguodama į besikeičiančią saugumo situaciją, NATO ir toliau stiprina savo parengtį ir mobilumą, todėl šiose pratybose bus tikrinami NATO gebėjimai planuoti ir vykdyti pagrindines kolektyvinės gynybos operacijas – nuo gebėjimo dislokuoti ir gauti pastiprinimą iki pajėgų mokymo taktiniu lygmeniu ir vadovavimo didelėms pajėgoms. Tokios pratybos leidžia Aljansui geriau pasirengti ir, jei reikės, duoti atkirtį bet kokiam agresoriui.

Šios pratybos yra gynybinės, iš anksto planuotos. Dar 2013 metais NATO pranešė, kad pratybos „Trišakė jungtis 2018“ bus matomos pratybos, kurios vyks šiaurinėje sąjungininkėje Norvegijoje. Prieš trejus metus pratybose „Trišakė jungtis 2015“, kurios vyko Italijoje, Portugalijoje ir Ispanijoje, dalyvavo apie 36 000 karių iš 30 šalių, taip pat 2002 metais NATO organizavo pratybas „Tvirtas ryžtas“ Norvegijoje ir Lenkijoje. Šiose pratybose tuomet dalyvavo 40 000 dalyvių iš 29 šalių.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-26

Lietuvos karinė vadovybė Ispanijoje stebėjo ambicingiausias per dešimtmetį NATO pratybas

Lietuvos krašto apsaugos vadovybė kartu su aukščiausiais NATO ir šalių narių atstovais lapkričio 4 d. San Gregorio poligone (Ispanija) stebėjo jungtinę pratybose “Trident Juncture 2015” (liet. „Trišakė jungtis“) dalyvaujančių Aljanso sausumos ir oro pajėgų operaciją. 

Krašto apsaugos viceministro Antano Valio ir Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko vadovaujama delegacija taip pat susitiko su Baltijos bataliono sudėtyje besitreniruojančiais Lietuvos kariais, kurie sausumos pajėgų komponento pratyboms Ispanijoje dislokuojami pirmą kartą.

Continue reading „Lietuvos karinė vadovybė Ispanijoje stebėjo ambicingiausias per dešimtmetį NATO pratybas”

Lietuvos karinių jūrų pajėgų priešmininis laivas M53 „Skalvis“ spalio 22 – lapkričio 5 d. dalyvaus Ispanijos Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno pakrantėse vyksiančiose didžiausiose nuo 2002 metų NATO pratybose „Trident Juncture 2015“ (liet. „Trišakė jungtis 2015”). Lietuvos priešmininės kovos laivas Rota uosto (Ispanija) prieigose šį rytą jau prisijungė prie NATO nuolatinės parengties priešmininių laivų 1-osios grupės (angl. sutr. SNMCMG1) junginio, kurio sudėtyje ir dalyvaus pratybose.

Laivas M53 „Skalvis“, vadovaujamas komandoro leitenanto Audriaus Venckūno, su kitais NATO junginio laivais Viduržemio jūra plauks link Kartagenos (Ispanija) uosto, kurio prieigose prasidės pratybos. Tai bus pirmas kartas Lietuvos karinių jūrų pajėgų istorijoje, kai Lietuvos karinis laivas lankysis ir dalyvaus pratybose Viduržemio jūroje.

Continue reading „Lietuvos priešmininės kovos laivas M53 „Skalvis“ dalyvaus NATO pratybose „Trident Juncture“”