SOS – prašoma pagalbos

Ryga, spalio 11 d. (AFP-ELTA). Latvijoje nuo pirmadienio skelbiama tris mėnesius truksianti nepaprastoji padėtis dėl rekordiškai padidėjusio užsikrėtimo COVID-19 infekcija skaičiaus, kai skiepijimų apimtys šalyje – vienos mažiausių ES.
 
Dabar 1,9 mln. gyventojų turinčioje Baltijos šalyje kasdien užsikrečia daugiau nei 1 000 žmonių, o tai yra daugiau nei pandemijos piko metu šiemet užfiksuotas didžiausias užsikrėtusiųjų skaičius.
 
Pagal naująsias taisykles kaukės nuo šiol privalomos visuose visuomeniniuose pastatuose, o visi valstybinėse įstaigose dirbantys asmenys privalo pasiskiepyti ne vėliau kaip iki lapkričio 15 dienos.
 
Neskiepyti žmonės nebus įleidžiami į prekybos centrus, ir tik būtiniausių prekių parduotuvėms bus leidžiama veikti savaitgaliais. Visi latviai skatinami, jei įmanoma, dirbti iš namų.
 
„Raginu jus nesibūriuoti, nesilankyti ir sumažinti savo kontaktų skaičių“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis  Karinis.
 
Latvijos ligoninės jau dabar perpildytos COVID-19 pacientais.
 
„Turime atsisakyti priimti kitus pacientus, kurių ligos nekelia pavojaus gyvybei. Greitosios medicinos pagalbos komandos net nepajėgia reaguoti į visus iškvietimus“, – spaudos konferencijoje sakė Latvijos jaunųjų gydytojų asociacijos vadovas Karlis Racenis.
 
Tik 48 proc. latvių yra visiškai paskiepyti – tai ketvirtas blogiausias vakcinacijos lygis ES po Bulgarijos, Rumunijos ir Kroatijos.
 
Vyriausybės patariamoji mokslininkų grupė pirmadienį pareiškė, kad daugiau nebedirbs vyriausybei, nes, pasak jos, vasarą nebuvo paisoma jos patarimų, kaip išvengti dabartinės ketvirtosios infekcijų bangos.
 
„Vyriausybė turi turėti mokslinės ekspertizės poreikį, tačiau dabartinė mūsų patirtis rodo, kad tokio poreikio iš ministrų kabineto apskritai nėra“, – sakoma mokslininkų pareiškime.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Epidemiologinei situacijai šalyje sparčiai prastėjant, premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad lieka neaišku, kada bus ryžtasi atverti šiuo metu uždarytas prekybos vietas. Ji taip pat priduria, kad ketinama peržiūrėti karantino švelninimo planą.
 
„(Kada bus atverti prekybos centrai – ELTA) tikrai aišku nėra, bet buvo išreikštas labai teisingas lūkestis. Ir su ministrais esame aptarę, kad galbūt reikia apsvarstyti atnaujintą parametrų rinkinį, kadangi kai Vyriausybė vasario mėnesį sutarė tam tikrą (karantino taikymo – ELTA) kriterijų – atvejų skaičiaus ir teigiamų testų procento logiką, situacija gerėjo ir to gerėjimo buvo tikimasi toliau. Ir galbūt tebuvo ginčas, kada mes pasieksime vieną ar kitą riboženklį“, – spaudos konferencijoje teigė I. Šimonytė.
 
Premjerė pabrėžė, kad šiuo atveju galėtų būti priimami ir karantino griežtinimo sprendimai, tačiau to bus siekiama išvengti.
 
„Situacija ir tendencijos dabar yra priešingos, ir laikantis tos pačios logikos, įžengus į „juodąją zoną“, mes turėtume svarstyti priešingus sprendimus, t. y. tas veiklas, kurios dabar veikia, vėl pradėti riboti. Visgi to norėtųsi išvengti“, – sakė ji.
 
Prekybos centras gražiu lietuvišku pavadinimu. Slaptai.lt nuotr.

„Kalbant apie tas veiklas, kurios dar neveikia, tikrai sprendimų ir galbūt kitokių prieigų ieškosime ir tarsimės. Galbūt vadinamasis imuniteto pasas galėtų būti daliai veiklų išeitis, tačiau akivaizdu, kad ne visoms ir ne iki galo“, – pridūrė I. Šimonytė.
 
Prekybos centras. Slaptai.lt foto

Tuo tarpu reaguodama į Vyriausybės posėdyje išsakytą Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomosios direktorės Rūtos Vainienės bei Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidento Mindaugo Statulevičiaus argumentus, kad COVID-19 užsikrėtimo židinių tiek prekybos, tiek pramonės įmonėse nustatoma itin mažai, I. Šimonytė visgi pažymėjo, kad šie verslo sektoriai statistiškai yra pirmaujantys pagal fiksuojamų protrūkių skaičių.
 
„Statistiškai vertinant, visa prekybos sektoriaus ekonominės veiklos klasifikatoriaus grupė turbūt yra antroje vietoje po apdirbamosios pramonės pagal nustatomų protrūkių ir židinių skaičių. Žinoma, kad turbūt tiek R. Vainienė, tiek M. Statulevičius kalba apie tas įmones, kurias pažįsta ir kurių situaciją konkrečiai žino. Mes galbūt matome tą situaciją bendriau, žiūrime į visos Lietuvos rodiklius ir mažiau siejame su konkrečiomis asociacijomis ar veiklomis“, – teigė ji.
Prekybos centras Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.
 
Prekybos centre. Slaptai.lt nuotr.

Vis dėlto I. Šimonytė akcentavo, kad COVID-19 užsikrėtimų skaičius auga ne dėl pačios prekybos veiklos atvėrimo, bet dėl platesnių žmonių kontaktų laisvėjant ribojimams.
 
„Akivaizdu, kad ne pati prekyba yra problema, o žmonių kontaktai, kurie per atvertus traukos centrus intensyvėja. Dabar, kai panaikintas ribojimas judėti iš vienos savivaldybės į kitą, didelių traukos centrų buvimas ir žmonių maišymasis reikštų, kad ne prekybos įmonės tuos židinius provokuotų, o atitinkamai žmonių šeimose ir kažkokiuose kontaktuose (plintantis koronavirusas – ELTA).
 
ELTA primena, jog Vyriausybė trečiadienį nusprendė kuriam laikui atidėti prekybos centrų atvėrimą. Juos atverti buvo ketinama balandžio 12 d.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.07; 15:54

Londone dėl mažėjančio vietų ligoninėse skaičiaus paskelbta „ekstremalioji padėtis“. EPA-ELTA nuotr.

Londono meras Sadiqas Khanas penktadienį paskelbė ekstremaliąją padėtį ir perspėjo, kad ligoninės Jungtinės Karalystės sostinėje netrukus gali būti perpildytos, dėl šalyje plintančio naujosios atmainos koronaviruso smarkiai padaugėjus užsikrėtimo atvejų.
 
„Žiauri tikrovė yra tai, kad per kelias ateinančias savaites pacientams nebeliks vietų ligoninėse, jei naujų atvejų drastiškai nesumažės“, – pranešime teigė S. Khanas ir paragino JK vyriausybę imtis veiksmų.
 
„Skelbiame ekstremaliąją padėtį, nes grėsmė, kurią mūsų miestui kelia šis virusas, yra ant visiškos krizės ribos. Jei tuojau pat nesiimsime veiksmų, Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) perkais ir mirs dar daugiau žmonių“, – sakė jis.
 
Apskaičiuota, kad šiuo metu koronavirusu užsikrėtęs yra kas trisdešimtas Londono gyventojas. Per pastarąją savaitę Londono ligoninėse gydomų pacientų skaičius išaugo 27 proc. Pacientų, kuriems atliekamas plaučių ventiliavimas, per tą patį laikotarpį padaugėjo 42 proc.
Miesto meras tikisi, kad paskelbus ekstremaliąją padėtį premjeras Borisas Johnsonas pajus spaudimą imtis griežtesnių priemonių.
 
„Situacija Londone dabar yra kritinė, ir virusas plinta nekontroliuojamai“, – teigė meras. Jis paragino londoniečius paisyti apribojimų ir taip prisidėti prie situacijos taisymo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.09; 10:06

Kova su COVID-19 Santaros Klinikose. Vidmanto Balkūno (VUL Santaros Klinikos) nuotr.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti 1372 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
 
333 atvejai buvo užfiksuoti Vilniaus apskrityje, 215 Klaipėdos, 214 Kauno, 140 Tauragės, 139 Panevėžio, 111 Telšių, 75 Šiaulių, 60 Marijampolės, 43 Utenos ir 37 Alytaus apskrityse. 4 atvejai kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
 
Iš per praėjusią parą (lapkričio 14 d.) gautų 1372 teigiamų testų rezultatų 272 į sistemą pateko vėlai vakare ir naktį. NVSC buvo gauti 1100 teigiami testų rezultatai, iš jų apklausti 826, likę epidemiologiškai neištirti 274 atvejai yra tiriami šiandien. Taip pat šiandien vykdomas ne tik vakar vėlai vakare ir naktį į sistemą patekusių (272), bet ir šiandien gaunamų atvejų ištyrimas.
 
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
 
Per praėjusią parą fiksuoti atvejai yra susiję su protrūkiais įmonėse ir įstaigose: AB „Orlen Retail Lietuva“ Kryžkalnyje, Tauragės AB „Modest“, AB Achema, UAB Hegelmann Transporte, UAB Skytech.lt, „Kėdainių vandenys“, „Utenos vandenys“, Lietuvos kariuomenėje, Kauno VPK, Šilalės savivaldybėje, Tauragės šeimos gerovės centre. Taip pat per vakar fiksuoti atvejai siejami su Kauno „Gijos Klinikomis“, InMedica Skaudvilės skyriumi, Adakavo socialinės globos namais, Šv. Juozapo globos namais Panevėžyje, Tauragės „Šaltinėlio“ globos namais, Marijampolės Suvalkijos socialinės globos namais, Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine, Biržų rajono socialinių paslaugų centru. Atvejai per praėjusią parą buvo fiksuoti: LSMU Kauno klinikose, LSMU Kauno ligoninėje, Mažeikių ligoninėje, Raseinių ligoninėje, VU ligoninės Santaros klinikose, Vilkpėdės ligoninėje, Biržų ligoninėje, Tauragės ligoninėje.
 
Taip pat fiksuoti atvejai susiję su šiomis ugdymo įstaigomis: Vilniaus Gerosios Vilties progimnazija, Kėdainių lopšeliu-darželiu „Vyturėlis“, Šiaulių lopšeliu-darželiu „Sigutė”, Marijampolės „Ryto“ pagrindine mokykla, Vilkaviškio lopšeliu-darželiu „Buratinas”.
 
Lietuvoje – 11 mirties atvejų nuo koronaviruso ir 6 mirties atvejai dėl kitų priežasčių
 
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 11 mirties nuo koronaviruso atvejų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 277 gyvybes.
 
Mirties atvejai buvo fiksuoti Kauno, Vilniaus, Tauragės, Telšių ir Marijampolės apskrityse. Asmenys priklausė amžiaus grupėms nuo 50 iki 89 metų. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
Kova su COVID-19 Santaros Klinikose. Vidmanto Balkūno (VUL Santaros Klinikos) nuotr.
 
6 mirties atvejai dėl kitų priežasčių vakarykštę parą buvo užregistruoti Vilniaus, Panevėžio ir Tauragės apskrityse.
 
NVSC primena, kad asmenys, kurie gavo patvirtinimą, kad jiems atliktas tyrimas PGR metodu (imant tepinėlį iš nosiaryklės) yra teigiamas, t. y. nustatytas koronavirusas, turi nedelsiant izoliuotis, nelaukdami NVSC specialistų skambučio, taip pat – informuoti asmenis, su kuriais pastaruoju metu bendravo, apie galimą riziką.
 
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
 
Informaciojos šaltinis – ELTA
 
2020.11.16; 00:02

Praėjusią parą, pirmadienį, Lietuvoje nustatyti 1109 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtintas 26 841 infekcijos atvejis, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
 
Praėjusią parą nuo koronaviruso mirus dar 11 žmonių, iš viso mirusių nuo šios infekcijos žmonių skaičius išaugo iki 221.
 
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos sekmadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 20 584 žmonės.
 
Iki šiol 74 žmonės, užsikrėtę koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
 
Pasveikusiųjų – 5962, izoliacijoje šiuo metu yra 49 271 asmuo.
 
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruota 430 įvežtinių atvejų.
 
Per praėjusią parą ištirti 12 762 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 1 119 422.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.10; 16:00

Rusijoje pastarąją parą nustatyti 8 946 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai, bendras infekuotųjų skaičius šalyje dabar sudaro 353 427. Tai pirmadienį žurnalistams pranešė Rusijos operatyvinis kovos su koronavirusinės infekcijos plitimu štabas.
 
Kaip rodo štabo duomenys, Rusijoje dešimtą dieną paeiliui per parą nustatoma mažiau kaip 10 tūkstančių naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų.
 
Pirmadienio duomenimis, infekuotųjų skaičiaus paros prieaugis sudarė 2,6 proc., kaip ir sekmadienį. 3 908 naujiems pacientams (43,7 proc.) nepasireiškė jokie simptomai.
 
2 560 naujų atvejų užfiksuota Maskvoje. Rusijos sostinėje infekuotųjų skaičius išaugo iki 166 473 žmonės.
 
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.25; 13:00

Rusijoje užregistruoti dar 4 069 užsikrėtimo Covid-19 atvejai. Tai penktadienį pranešė Informacijos apie koronavirusą centro atstovas Aleksandras Miasnikovas, kuriuo remiasi „Interfax“.
 
Pasak jo, bendras infekuotųjų skaičius Rusijoje išaugo iki 32 007. Pastarąją parą šalyje pasveiko 586 koronavirusu užsikrėtę pacientai.   
Rusijoje koronaviruso aukomis jau tapo 273 žmonės, pastarąją parą šalyje mirė 41 infekuotasis.
 
„Infekcijos procesas mūsų šalyje yra augimo stadijos, t. y. naujų teigiamų testų skaičius kasdien didėja. Prognozuojama, kad ši tendencija kol kas išliks, juk šalis dar tik artėja prie epidemijos piko“, – sakė A. Miasnikovas.
 
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija. Naujausiais duomenimis, pasaulyje koronavirusu užsikrėtė daugiau kaip 2 milijonai žmonių, apie 140 tūkstančių infekuotųjų mirė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.17; 16:00

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad nė viena šalis nėra pasiruošusi Italijos atvejui. Pasak jo, šiuo metu Lietuva turi daryti viską, kad toks scenarijus neįvyktų.
 
„Plitimo sprogimas būna labai greitas, ir labai greitai suserga didelė grupė žmonių, tuomet nebepatempia sveikatos sektorius. Aš dažnai gaunu klausimą, ar Lietuva pasiruošusi koronaviruso iššūkiam, ar sveikatos sistema yra pasiruošusi? Nė viena sistema nėra pasiruošusi Italijos scenarijui. Tokios šalies iš viso nėra pasaulyje, neegzistuoja toks sveikatos modelis niekur. Norint būti pasiruošus Italijos scenarijui, reikia turėti kelias tuščias ligonines, kurios nieko dabar neveiktų, bet būtų su visu pilnu personalu ir įranga, reikalinga pacientams ventiliuoti, ir kad tos kelios ligoninės nieko nedarytų“, – „Žinių radijui“ sakė A. Veryga.
 
Pasak jo, karantinas gali valdyti užsikrėtusiųjų skaičių.
 
„Italija ir kitos šalys, kur staigiai išsprogsta labai daug atvejų, jos negalėjo būti pasiruošusios, nė viena šalis tam nėra pasiruošusi. Tam reikalingas karantinas, kad valdytų tempą ir kad žmonės neužsikrėstų. O jei ir užsikrės, kad tas atvejų skaičius augtų lėtai, kad sistema spėtų suteikti jiems pagalbą“, – teigė jis.
 
Šiuo metu Lietuvoje patvirtinti 34 COVID-19 atvejai. Vienas iš jų klasterinis koronaviruso atvejis – asmuo užsikrėtė nuo savo šeimos nario, kuris grįžo iš užsienio infekuotas koronavirusu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.19; 11:07