Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentuoja, kad Konkurencijos tarybai paskelbus duomenis apie Lietuvos vaistų pardavėjų susitarimą dėl kompensuojamųjų vaistų antkainio būtina, jog visi šio proceso dalyviai papasakotų tiesą, kas iš tikrųjų vyksta.
 
„Man atrodo, pagrindinė čia žinutė yra – mielieji, turiu mintyje ir viešasis sektorius, ir privatus sektorius, visi dalyviai, kurie dalyvauja vaistų visame šiame procese, mums, žmonėms, trūksta skaidrumo. Pradėkite sakyti tikrą tiesą ir pasakoti, ką jūs iš tikrųjų čia darote ir kas čia vyksta“, – „Žinių radijui“ teigė A. Dulkys.
 
Ministras akcentuoja, kad skaidrumo trūksta net ir pačioje diskusijoje apie kompensuojamų vaistų tvarką Lietuvoje.
 
„Man keista, kad vaistinių tinklai, tiekėjai, didmenininkai, jie labai susikoncentravo į vieną labai aiškią temą, tai yra, kadangi valstybėje yra labai griežtas kompensuojamų vaistų reguliavimas, štai todėl mes turime tas visas problemas. Ir jeigu nebūtų to reguliavimo, tai viskas būtų gerai“, – sakė jis.
 
Visgi, pasak A. Dulkio, faktai rodo, kad problema slypi kiek kitur.
 
„Pirmas dalykas, faktai rodo, kad tiekimo grandinės dėl karo, dėl pandemijos yra sutrūkinėjusios ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Antras faktas, visą laiką kalbame apie kompensuojamų vaistų, apie kuriuos buvo medijoje rašyta ir kurių trūko, pusė jų iš viso yra nekompensuojami vaistai. Tai kodėl mes kalbėdami apie trūkumą nekompensuojamų vaistų, pradedame kalbėti apie tai, kad Lietuvoje yra sudėtinga kompensuojamų vaistų reguliavimo schema“, – akcentavo ministras.
 
A. Dulkys atkreipia dėmesį, kad buvo nutylėta, jog kompensuojami vaistai buvo didmenos sandėliuose, tačiau vaistinių jie nepasiekė.
 
„Kodėl jie nepasiekia vaistinių? Kažkas atsitiko su logistika? Pasakykite, koks yra jūsų planas. Nereikia vynioti į vatą ir kalbėti tik apie griežtą vaistų reguliavimą. Tiesiog pasakykite, ką darysite, kad pagerėtų tas tiekimas“, – teigė A. Dulkys.
 
„Tai vaistų temoje reikia daugiau skaidrumo, daugiau sąžiningumo argumentuojant, nes žmonės juk nežino šių detalių, juos labai lengva supainioti. (…) Lietuvoje 1 mln. žmonių naudojasi kompensuojamų vaistų sistema“, – pridūrė jis.
 
ELTA primena, kad gruodžio 13 d. Konkurencijos taryba nustatė, jog Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir 8-ios vaistais prekiaujančios bendrovės susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių.
 
Vaistinė Vilniaus centre. Slaptai.lt nuotr.

Taryba aiškina, kad 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nusprendusi įvertinti, ar reikia keisti vaistinių preparatų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, paprašė LVA pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus. Tarpininkaujant asociacijai, vaistais prekiaujančios bendrovės tarpusavyje suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus įmonių veiklos kaštais.
 
Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą iš viso skirta baudų už daugiau kaip 72 mln. Eur.
 
Tuo metu „Gintarinė vaistinė“ ir „Limedika“ atstovai antradienį išplatino pranešimą, kad toks sprendimas neturi teisinio pagrindo, esą įmonės niekada nėra sulaukusios SAM kvietimo ar prašymo pateikti pasiūlymus dėl antkainių. Bendrovės tikina, kad formuodamos savo pasiūlymus neperžengė konfidencialumo ribų, nesikeitė jautria komercine informacija su savo konkurentais, nesitarė dėl antikonkurencinių veiksmų.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.12.15; 00:22

Karvės skulptūra Europos prekybos centre Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.

Indijos aukščiausiasis teismas pirmadienį nurodė paleisti aktyvistą, kuris prieš du mėnesius buvo areštuotas ir apkaltintas kurstymu maištauti dėl įrašo socialiniame tinkle „Facebook“, kuriame rašė, kad karvių mėšlas negydo koronaviruso.
 
40 metų Erendro Leichombamas komentarą parašė gegužę, po Manipūro valstijos politiko, priklausančio premjero Narendros Modžio valdančiajai nacionalistinei „Bharatiya Janata“ partijai (BJP), mirties.
 
Pagal induizmą, karvės yra šventos, ir buvo keletas atvejų, kai BJP politikai pritarė karvių šlapimo ir mėšlo naudojimui, siekiant užkirsti kelią COVID-19 bei kitiems negalavimams ir juos išgydyti.
 
„Vaistas nuo koronos nėra karvių mėšlas ir šlapimas. Vaistas yra mokslas ir sveikas protas“, – „Facebook“ tinkle parašė E. Leichombamas.
 
Netrukus po to jis buvo suimtas kartu su vietos žurnalistu, gavus kito vietinio BJP politiko skundą ir apkaltinus juos BJP narių bei jų šeimų „religinių jausmų įžeidimu“.
 
Vėliau jam buvo pareikšti įtarimai dėl antivyriausybinės veiklos ir kurstymo maištauti pagal ginčytiną Nacionalinio saugumo įstatymą (NSA), pagal kurį kaltinamieji gali gauti metus kalėjimo.
 
Pirmadienį Aukščiausiasis teismas nurodė paleisti E. Leichombamą, sakydamas, kad jo tolesnis sulaikymas pažeidžia jo teises. Tačiau kartu suimtas vietinis žurnalistas Kishorechandra Wangkhemas vis dėlto paliktas už grotų.
 
Valdant N. Modžiui, jau keli tūkstančiai žmonių buvo suimti remiantis kovos su antivyriausybine veikla ir terorizmu įstatymu, tarp jų – žurnalistai, teisių gynėjai ir kiti asmenys.
 
Šį mėnesį 84 metų dvasininkas ir genčių teisių aktyvistas Stanas Swamy, kuriam buvo pareikšti įtarimai dėl teroristinių nusikaltimų, mirė po devynis mėnesius trukusio suėmimo. Dėl to kilo tarptautinis skandalas, pasipiktino ir Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras.
 
Praėjusią savaitę teismas apgailestavo dėl „piktnaudžiavimo“ Indijos kolonijinės epochos įstatymu dėl antivyriausybinės veiklos ir paklausė N. Modžio vyriausybės, kodėl jis iki šiol nepanaikintas. Vyriausybė į šį klausimą neatsakė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.20; 08:17

Politika. TSPMI vitrina. Slaptai.lt nuotr.

Prezidentūra, kaip ir Vyriausybė, skeptiškai vertina galimybę Lietuvoje naudoti Rusijoje gaminamus „SputnikV“ skiepus. Anot šalies vadovo vyriausiosios patarėjos Astos Skaisgirytės, Lietuva yra apsisprendusi pirkti vakarietiškas vakcinas, net jei Rusijoje pagaminti skiepai būtų patvirtinti Europos vaistų agentūros.
 
„Lietuva yra apsisprendusi pirkti Vakarų kompanijose pagamintas vakcinas. Jos jau yra autorizuotos Europos vaistų agentūros arba yra autorizavimo procese. Manytume, kad galime būti puikiai vakcinuoti vakarietiškomis vakcinomis“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė A. Skaisgirytė.
 
Labai panašią poziciją dėl „SputinkV“ yra išsakiusi ir premjerė Ingrida Šimonytė. Jos teigimu, Lietuvos vakcinų portfelis yra sudarytas iš ne vienos kompanijos gaminamos vakcinos todėl, LRT radijui antradienį pažymėjo premjerė, ir Rusijoje gaminamų skiepų įsigijimo klausimo svarstyti nėra reikalo.
 
A. Skaisgirytės teigimu, Rusija ir Kinija skiepus išnaudoja kaip galios instrumentą savo užsienio politikoje.
 
„Ši diskusija dėl rusiškos vakcinos arba dėl kiniškos vakcinos yra tam tikras politikos darymo įrankis. Prisimenu prezidento pokalbį su Ukrainos prezidentu Zelenskiu, kai Ukrainos prezidentas labai aiškiai sakė, kad rusai siūlo jiems „Sputinik“ vakciną. Tačiau ukrainiečiai nori vakarietiškos vakcinos, kurios visiems trūksta. Tai yra iliustratyvus pavyzdys, kai vakcina naudojama ir užsienio politikoje“, – teigė ji, pažymėdama, kad ir Lietuvoje tikimasi pasiskiepyti tik vakarietiškomis vakcinomis.
„Tikimės vakcinuotis vakarietiškomis vakcinomis“, – akcentavo ji.
 
Kita vertus, atkreipė dėmesį patarėja, jos žiniomis, Rusija dar nėra pateikusi net prašymo, kad „SputnikV“ vakcina būtų autorizuota Europoje.
„Kiek man yra žinoma, Rusija dar nesikreipė į Europos vaistų agentūrą autorizuoti jos vakciną.
 
Jeigu jos nėra patvirtintos – tai jos turbūt kelia grėsmę piliečių sveikatai ir neturėtų būti naudojamos“, – apibendrino A. Skaisgirytė.
 
Rusijos ambasada Lietuvoje pirmadienį aršiai sureagavo į ministrės pirmininkės I. Šimonytės penktadienį išsakytą nuomonę apie rusišką vakciną nuo COVID-19 „Sputnik V“. Penktadienį I. Šimonytė griežtai pasisakė apie „Sputnik V“, pareiškusi, kad vakciną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siūlo kaip dar vieną hibridinį ginklą, padedantį Maskvai skaldyti ir valdyti.
 
Rusijos ambasada pavadino tai dezinformacija ir tvirtino, neva rusiška vakcina yra „pripažinta tarptautiniu lygiu.“
 
„Nepaisant dezinformacijos bangos ir panašių nepagrįstų teiginių visais vakcinos kūrimo ir naudojimo etapais, „Sputnik V“ duomenys, pripažinti tarptautiniu lygiu, kalba patys už save. Rusijoje jau vyksta masinė vakcinacija. O Lietuvoje?“ – rašoma ambasados tviterio paskyroje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.09; 16:30

Donaldas Trampas. EPA – ELTA nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas netikėtai atskleidė vartojantis hidroksichlorokviną – vaistą nuo maliarijos, kuris, pasak JAV vyriausybės ekspertų, nėra tinkamas gydyti COVID-19.
 
D. Trumpas, pabrėždamas, kad jo koronaviruso testas buvo neigiamas ir kad nejaučia jokių simptomų, pareiškė, jog vartoja vaistą „apie savaitę su puse“.
 
„Vartoju po piliulę kasdien“, – sakė D. Trumpas, pridurdamas, kad kaip prevencinę priemonę taip pat vartoja cinko papildą.
 
Paklaustas, kodėl vartoją šį vaistą, jis tvirtino: „Nes manau, kad jis geras. Girdėjau daug gerų istorijų.“
 
D. Trumpas ne kartą sumenkino COVID-19 pavojų, o praeitą savaitę pareiškė, kad liga grėsmę kelia tik nedidelei daliai žmonių. Jis taip pat atsisako dėvėti veido kaukę, nepaisydamas ekspertų rekomendacijų ir to, kad dauguma jo administracijos pareigūnų dėvi veido kaukes.
 
Nors daugelis medikų mano, kad hidroksichlorokvinas nepadeda COVID-19 pacientams, o JAV vyriausybės vaistų reguliavimo tarnyba perspėja, jog vaisto „saugumas nėra įrodytas“, D. Trumpas jau kelias savaites skatina naudoti šį vaistą koronaviruso infekcijos gydymui.
 
D. Trumpo komentarai apie hidroksichlorokvino vartojimą kaip prevencinę priemonę pasirodė visiškai netikėtai.
 
„Nustebtumėte sužinoję, kiek daug žmonių jį vartoja prevencijai, ypač priešakinių linijų darbuotojai. Priešakinių linijų darbuotojai, daugybė, daugybė jų vartoja šį vaistą. Aš taip pat jį vartoju, aš taip pat“, – restoranų sektoriui aptarti skirtame susitikime Baltuosiuose rūmuose žurnalistams pareiškė D. Trumpas.
 
„Aš dabar vartoju hidroksichlorokviną, taip. Pradėjau jį vartoti prieš kelias savaites“, – sakė jis.
 
Koronavirusas: COVID-19

D. Trumpo teigimu, vaistą jam leido vartoti Baltųjų rūmų gydytojas, tačiau vartoti vaistą pasiūlė neva ne gydytojas, o pats D. Trumpas.
 
„Paklausiau jo, ką manote. Jis pasakė, kad, jei norite, aš atsakiau, kad norėčiau. Regis, jis daro poveikį, galbūt daro, o galbūt ir nedaro, bet net jei nedaro, nuo jo nesusirgsite ir nenumirsite. Vartoju po piliulę kasdien. Kada nors užbaigsiu“, – apie vaistą kalbėjo JAV prezidentas.
 
Tiesa, visiškai neaišku, kodėl D. Trumpas, tvirtinantis, kad jam negresia COVID-19, vartoja šios ligos gydymui nepatvirtintą vaistą nuo maliarijos.
 
Kai kuriems Baltųjų rūmų personalo nariams anksčiau patvirtinta COVID-19 liga, tačiau D. Trumpas teigia nejaučiantis „jokių simptomų“.
 
„Kas kelias dienas jie nori man atlikti tyrimą, žinote, dėl akivaizdžių priežasčių. Suprantate, kad esu prezidentas, todėl jie nori ištirti mane. Aš nenoriu tirtis, bet jie nori mane tirti. Mano testų rezultatai visada neigiami“, – teigė D. Trumpas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.19; 00:30

Vaistai nuo naujojo koronaviruso gali būti prieinami žmonėms jau šią vasarą ar rudens pradžioje, paskelbė JAV viceprezidentas Mike’as Pence’as.
 
„Vakcina nebus prieinama iki šių metų pabaigos ar kitų pradžios, tačiau terapija, padėsianti žmonėms, kurie užsikrėtė koronavirusu, gali būti prieinama jau vasarą ar ankstyvą rudenį“, – spaudos konferencijoje sakė jis.
 
Biotechnologijų įmonės „Gilead Sciences“ gaminamas vaistas remdesiviras jau buvo bandomas Jungtinėse Valstijose, šiuo intraveniniu vaistu gydytas vienas koronavirusu užsikrėtęs pacientas, medikamentas taip pat bandomas ir Azijoje.
 
Bendrovė „Regeneron Pharmanceuticals“ taip pat kuria vaistą nuo koronaviruso, kuris naudoja monokloninius antikūnus kovoje su infekcija. Anksčiau panašiu būdu buvo sėkmingai gydomas Ebolos virusas.
 
Pirmadienį vakare pranešta, kad JAV nuo koronaviruso mirė jau šeši žmonės, visos COVID-19 aukos gyveno vakarinėje Vašingtono valstijoje.
 
Penki iš šešių žmonių mirė Kingo apygardoje, kur yra didžiausias valstijos miestas Sietlas, jame gyvena daugiau nei 700 tūkst. žmonių. Šeštas žmogus mirė Snohomišo apygardoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.03; 06:00

Vaistai. Slaptai.lt fotografija

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kyla grėsmė, kad dėl Kinijoje siaučiančio koronaviruso gali sutrikti vaistų, kurių komponentai gaminami Kinijoje, tiekimas. Ministras ketvirtadienį dalyvavo neeilinėje Briuselyje vykusioje ES ministrų taryboje, kurioje apsikeista nuomonėmis dėl pasaulio dėmesį pritraukusio viruso suvaldymo.
 
„Šalys išsakė susirūpinimą dėl vaistų sudedamųjų dalių gamybos Kinijoje ir skatino Europos Komisiją (EK) įvertinti galimus tiekimo sutrikimus bei imtis priemonių, kaip jų išvengti“, – teigia ministras A. Veryga Eltai atsiųstame pranešime.
 
Pasak jo, daugelis kolegų ministrų akcentavo, kad būtina sukurti mokslinių duomenų platformą, kuria galėtų pasinaudoti ne tik šalių narių farmacijos pramonės, bet ir mokslo atstovai, kad tik greičiau būtų sukurta ir išbandyta reikiama veiksminga vakcina.
 
Ministro A. Verygos teigimu, pabendravus su kolegomis ministrais iš kitų ES narių, paaiškėjo, kad visos bendrijos šalys yra gerai pasirengusios suvaldyti esamą situaciją dėl koronaviruso plitimo.
 
Kaip teigiama atsiųstame pranešime, šalys narės sutarė, kad šiuo atveju ES labai svarbu į kovą su koronavirusu įtraukti kuo daugiau farmacijos pramonės ekspertų, nuolat vykdyti rinkos produktų analizę.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Anot A. Verygos sutarta, kad žmonėms skleidžiama informacija turi būti pagrįsta įrodymais, laiku valdyti tikrovės neatitinkančias žinias, t.y. krizines situacijas, nes tik taip galima mažinti nepagrįstą paniką. Be to, valstybės narės sutarė, kad būtina stiprinti finansavimą siekiant suteikti pagalbą mažiau išsivysčiusių trečiųjų šalių gyventojams.
 
„Tai svarbu, nes šie žmonės turi turėti daugiau garantijų gauti reikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, ypač kriziniais atvejais, pavyzdžiui, esant epidemijoms, masiniams susirgimams. Deja, šiuo metu Afrikos žemyno valstybių gyventojai turi per mažai garantijų į sveikatos apsaugą arba išvis neturi jų“, – sako ministras A. Veryga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.14; 00:01

Moldovos prokuratūra pranešė atskleidusi nusikalstamą susitarimą tarp farmacijos kompanijų ir medikų, kurie, siekdami pasipelnyti, skirdavo savo pacientams nereikalingus ir brangiai kainuojančius vaistus.

„Prokurorai baigė tyrimą ir perdavė teismui trijų farmacijos bendrovių atstovų ir devynių Kišiniovo medicinos įstaigų gydytojų bylas. Jie kaltinami piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir turto prievartavimu teikiant medicinos paslaugas“, – sakoma žinybos pranešime.

Tyrėjai nustatė, kad medikai buvo įkalbinėjami skirti pacientams tam tikrus vaistus, taip pat nurodyti vaistines, kuriose juos reikia pirkti. Už šias paslaugas gydytojai sistemingai gaudavo pinigų, dovanų, taip pat būdavo apmokamos jų kelionės į užsienį. Be to, užfiksuota atvejų, kai farmacininkai šitaip stengdavosi parduoti vaistus, kurių tinkamumo laikas jau būdavo pasibaigęs.

Jei teismas įrodys bylų figūrantų kaltę, jiems gresia piniginės baudos arba iki trejų metų kalėjimo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.16; 03:00

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, Konkurencijos tarybos ir Valstybės kontrolės atstovais aptarė, kaip užtikrinti mažesnes vaistų kainas Lietuvoje. 

Konkurencijos tarybos (KT) ir Valstybės kontrolės (VK) tyrimai atskleidė, kad kompensuojami vaistai mūsų šalyje yra nepagrįstai brangūs.

Neskaidri, blogai kontroliuojama sistema sudaro sąlygas korupcijai ir neteisėtam lobizmui. Iki šiol nė vienas sveikatos apsaugos ministras nesiryžo reformuoti vaistų kompensavimo sistemos, kasmet reikalaujančios vis daugiau lėšų. Vaistams kompensuoti valstybė per metus skiria jau beveik 240 mln. eurų, o patys gyventojai dar primoka dešimtis milijonų eurų. Kai kurių vaistų grupėse priemokos išaugo daugiau kaip 80 procentų.  

Kaip rodo tyrimai, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reguliuojama vaistų kompensavimo sistema sukelia dirbtines kliūtis patekti į šalies rinką pigesniems ir efektyvesniems vaistams.

Dėl kontrolės stokos Lietuvoje brangiausio vaisto parduodama dešimtis kartų daugiau nei pigiausio, nors skirtingų gamintojų to paties vaisto kainos rinkoje gali skirtis nuo 2 iki 6 kartų. Tai rodo, kad valstybė vaistus kompensuoja ne pagal realias kainas.

Net iki 49 proc. pigesni vaistai yra neįleidžiami į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, ištisais metais delsiant jį atnaujinti moderniais ir pigesniais vaistais. Tokia sistema tarnauja brangių vaistų gamintojams ir prekybininkams, saugodama jų pelnus. 

Neracionaliai naudojant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšas prarandama galimybė sutaupyti ir nupirkti naujausių vaistų, ypač reikalingų onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.

Žmonėms ne visada pasiūloma pasirinkti pigesnius tokio paties efektyvumo medikamentus. Kaip atskleidė Valstybės kontrolė, tik 1 iš 14 tirtų atvejų vaistų pirkėjas buvo tinkamai informuotas apie mažiausiai kainuojantį vaistą.  

Prezidentė pabrėžia, kad vaistų kainų mažinimas yra prioritetinis darbas, svarbus visiems gyventojams ir valstybei. Dabar susiklosčiusi padėtis yra nepateisinamo aplaidumo padarinys. Esama daug galimybių sumažinti vaistų kainas, ir tai – tiesioginė sveikatos apsaugos ministro atsakomybė, nes būtent dėl SAM nustatytų taisyklių vaistų kainos nemažėja.

Ministerija privalo įgyvendinti kontroliuojančių institucijų rekomendacijas: užtikrinti efektyvią vaistų kainodarą ir sąžiningą konkurenciją, Vaistų kompensavimo komisijos, Farmacijos departamento veiklos skaidrumą. Taip pat turėtų būti atnaujinta PSDF taryba, kurioje iki šiol sprendimus daugiau nei dešimtmetį priiminėja tie patys nariai.

Skaidri vaistų rinkos reguliavimo tvarka ir principinga jos priežiūra bei kontrolė turi suteikti galimybę kiekvienam žmogui įsigyti tinkamiausius, nebrangius ir efektyvius vaistus. 

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2017.01.24; 15:30