Ketvirtadienį grupė žmonių susirinko į piketą prie bendrovės „Grigeo“ būstinės Grigiškėse, kur ragino vartotojus nepirkti įmonės gaminamos produkcijos. Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys sako, kad „Grigeo“ prarado ne tik visuomenės, bet ir investuotojų pasitikėjimą.
„Piketas vyksta prie įmonės, bet jo adresatas yra visi Lietuvos vartotojai, kuriems norime perduoti paprastą žinią – nustokime pirkti šios bendrovės produktus. Ji to neverta, nes jos visi duoti pažadai apie dėmesį aplinkai ir socialinę atsakomybę buvo iš piršto laužti. Įmonėms privalu ne pažadėti ir tikėtis, kad niekas jų tamsių darbelių neaptiks, o joms privalu to, ką pažadėjo, laikytis. „Grigeo“ šiuo atveju pasielgė visiškai neatsakingai ir pakirto vartotojų, investuotojų, finansininkų, partnerių, tiekėjų, darbuotojų pasitikėjimą. Tokie veiksmai negali būti nutylėti“, – Eltai sakė K. Kupšys.
Susirinkusieji į piketą taip pat ragino vartotojus atsisakyti „Grigeo” gaminamų produktų bei skandavo „Gėda „Grigeo“ ir „Planeta – ne pelnas“.
„Kai kurie netgi turi ekologinį ženklą. Tai yra tiesiog didžiulį pasipiktinimą visiems keliantis atvejis, kai ekologišku ženklu pažymėtą produktą siūliusi Lietuvos vartotojams įmonė elgėsi visiškai priešingai“, – sakė K. Kupšys.
Jo teigimu, kartu tai yra signalas, kad neveikia sistema, kuri privalėjo užtikrinti reikalavimų laikymąsi.
„Nėra aiškios veiksmų sekos, kaip įmonės, kurios pažadėjo, turėtų laikytis aukštų principų. Ar yra sistema, kuri užtikrintų, kad visa kalba apie socialinę atsakomybę ir dėmesį gamtai, taršos mažinimą, visa tai taptų realybe? Nėra tokios sistemos“, – teigė aljanso viceprezidentas.
„Kelias bendrovei atsitiesti gali būti sunkus ir ilgas, bet nesakome, kad tai neįmanoma. Ji privalo įrodyti, kad bandys atgauti tą pasitikėjimą“, – pridūrė K. Kupšys.
Socialdemokratinio jaunimo sąjungos biuro vadovas Lukas Kazlauskas teigė, kad toks verslas negali egzistuoti.
„Šiuo mitingu norėtume parodyti, kad toks verslas, kuris tiesiogine to žodžio prasme teršia mūsų aplinką ir kenkia gyvenimui, tai jis negali egzistuoti. Šiuo mitingu labiausiai norėtume atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir, kad jeigu mūsų šiandien yra mažai, tai nereiškia, kad žmonėms tai nerūpi“, – Eltai sakė L. Kazlauskas.
Pasak jo, „Grigeo“ prezidento Gintauto Pangonio pažadai atlyginti nuostolius yra nepakankami.
„Kiek mačiau, šiandien buvo spaudos konferencija, kur „Grigeo“ vadovas pažadėjo atlyginti nuostolius. Manau, kad to tikrai neužtektų. Jie turėtų mažų mažiausiai užtikrinti visose savo gamyklose, kad taip teršiama nebūtų, būtų laikomasi aukščiausių saugos ir ekologijos reikalavimų. Kad tai daugiau nepasikartotų“, – teigė L. Kazlauskas.
Darius Bernatavičius teigė atvykęs pareikšti savo pozicijos kaip Vilniaus miesto gyventojas.
„Šiandien žiūrėjau G. Pangonio spaudos konferenciją, bet neįtikino manęs, kad jis nežinojo apie šią problemą, dėl to ir atėjau“, – Eltai sakė D. Bernatavičius.
Jis taip pat manė, kad įmonės žadami pinigai padarytos žalos neatstatys.
„Manau, kad jau per vėlu, nes tiek metų išleisdavo chemikalus, tai fondas neišvalys tų pinigų. Jei vandenyje sunkieji metalai, tai, manau, ir žuvys, visi išbandė ant savęs visus reikalus“, – teigė vilnietis.
Jis teigė iš dalies prisidėsiąs prie akcijos nepirkti „Grigeo“ gaminamos produkcijos, tačiau nuogąstavo, kad dėl to nukentės kiti niekuo dėti „Grigeo“ darbuotojai.
„Jei visi prekybos centrai tikrai prisijungs prie šios akcijos, tai labiausiai nukentės paprasti darbuotojai. Kažkiek finansiškai nukentės įmonė, bet pirmiausia gaila darbuotojų. Jei pardavimai sumažės, tai ir darbo našumas nukentės. Labiausiai nukentės žemiausia grandis“, – nuogąstavo Vilniaus gyventojas.
Į piketą susirinko Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso, Aplinkosaugos koalicijos atstovai, „Fridays For Future“ savanoriai. Iš viso pikete dalyvavo apie 10 asmenų.
Kaip ELTA jau rašė, teisėsauga paskelbė, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o beveik nevalytos išteka į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias.
Skelbiama, kad aplinkai padaryta žala gali siekti ne vieną milijoną eurų. Atsižvelgiant į tai, bendrovei „Grigeo Klaipėda“ sausio 7 dieną buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis.
Prokurorų manymu, gamtai padaryta žala yra tyčinė, siekiant išvengti mokesčių ir kitų turtinių nuostolių.
„Nasdaq Vilnius“ birža antradienį priėmė sprendimą sustabdyti prekybą bendrovės „Grigeo“ akcijomis.
Popieriaus ir medienos įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas Gintautas Pangonis ketvirtadienį teigė, kad situacija, kai „Grigeo Klaipėda“ galimai į Kuršių marias leido atliekas, yra netoleruotina, ir žada atlyginti žalą.
Nepirkti „Grigeo“ produkcijos nusprendė prekybos tinklas „Iki“, taip pat remonto ir buities prekių parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“.
DELFI ketvirtadienį pranešė, kad „Grigeo“ produkcijos nepirks ir „Norfa“. Kiti prekybos tinklai skelbė dar svarstantys, kaip pasielgti.
2018 m. gruodžio 20 d. priimtas LR geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimas, kuriame aiškiai reglamentuojama, kada, kokiais konkrečiais atvejais ir per kokį laikotarpį gyventojai privalo susitvarkyti jiems priklausančias nuotekų surinkimo ir tvarkymo sistemas, pakeisti ar įsirengti individualius nuotekų valymo įrenginius.
TRAIDENIS UAB pasiruošė Europos Komisijos miesto nuotekų valymo Tarybos direktyvos 91/271/EEB įgyvendinimui, nuostatų vykdymui, bei Lietuvos, kaip Europos Sąjungos narės, įsipareigojimų vykdymui.
Įmonė Traidenis 2018 metais, taikydama naujausius mokslinius pasiekimus, į rinką pateikė naują gaminį NV Comfort. Buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginys NV Comfort, pasižymiaukštu išvalymo laipsniu, kuris viršija ES keliamus aplinkosauginius reikalavimus, bei biogeninių medžiagų (azotas, fosforas) šalinimo efektyvumu.
Gaminamas NV Comfort įrenginys parduodamas į rinkas, kuriose nustatytas aukštesnis nuotekų išvalymo laipsnis, o rodikliai griežtesni nei nurodyti direktyvoje. NV Comfort nuotekų valymo įrenginiai patikrinti notifikuotoje laboratorijoje, kas pilnai atitinka Tarybos direktyvos 91/271/EEB dėl miesto nuotekų valymo ir Nuotekų tvarkymo reglamento, patvirtinto 2018 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. D1-847, reikalavimus. Todėl UAB „Traidenis“ ir siūlo šį gaminį naujiems ir būsimiems įmonės klientams. Valymo įrenginius NV Comfort jau galima nusipirkti pas „Traidenis“ sertifikuotus prekybos atstovus.
Kurdama buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginį NV Comfort įmonė nepamiršo ir daugiatūkstantinės grupės klientų, kurie daugiau kaip per 20 metų įsigijo ir sėkmingai eksploatuoja gaminamus NV tipo buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginius, kuriuose atlikus nedidelę įrenginio rekonstrukciją, esamus valymo įrenginius papildžius valdymo bloku bei reagentų dozavimo įranga, būtų pasiekiamas aukštas išvalymo laipsnis, atitinkantis Nuotekų tvarkymo reglamento, patvirtinto 2018 m. rugsėjo mėn. 25 d. įsakymu Nr. D1-847, reikalavimus. Panaudojant minėtus priedus, bet kuris UAB „Traidenis“ pagamintas ir jau eksploatuojamas NV tipo buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginys gali būti atnaujinamas iki NV Comfort išvalymo rodiklių.
Prie jau sumontuotų NV tipo nuotekų valymo įrenginių gamintojas rekomenduoja įrengti dumblo tankintuvą, kuris palengvina įrenginio eksploataciją – perteklinio dumblo šalinimo darbai gali būti vykdomi tik vieną kartą į 1-3 metus.
Kaip papildomą opciją, UAB „Traidenis“ siūlo prie visų NV tipo nuotekų valymo įrenginių įdiegti telemetrinę duomenų perdavimo sistemą, skirtą nuotekų valymo įrenginio veikimui stebėti ir valdyti, bei signalizuoti pakitus jo parametrams arba įvykus nenumatytam atvejui. Ši sistema automatiniu būdu visiškai valdo orapūtės ir aeracinės sistemos darbą, leidžia reguliuoti dumblo koncentraciją, nuotekų ištekėjimą į infiltracinį lauką, reguliuoti perteklinio dumblo šalinimą bei paties valymo įrenginio ir orapūtės saugumą. Telemetrinė duomenų perdavimo sistema leidžia vykdyti ne tik kontrolės, bet ir prevencijos funkciją.
Įmonė „Traidenis“ ramina visuomenę ir siūlo kreiptis į atestuotus ilgametę patirtį turinčius įmonės Traidenis specialistus, kurie visuomet pasirengę padėti išsirinkti tinkamiausią nuotekų tvarkymo sistemą pagal individualius poreikius, paaiškinti kaip veikia siūlomi įrenginiai.
Lietuvoje veikianti internetinė parduotuvė apjungia didžiąją dalį nuotekų valymo įrenginių gamintojo TRAIDENIS asortimento, skirto individualiųjų gyvenamųjų namų buitinėms nuotekoms valyti. E – parduotuvėje galima nusipirkti ne tik valymo įrenginių komplektus, bet ir atskiras įrengimų dalis. Ateityje numatoma TRAIDENIS prekės ženklo gaminių asortimentą plėsti. UAB TRAIDENIS suteikia 20 metų garantiją požeminei įrenginio korpuso daliai
„Mūsų tikslas – suteikti vartotojams dar daugiau galimybių patiems nusipirkti valymo įrenginius skaitmeninėje erdvėje“, – teigė Aplinkosaugos servisas UAB atstovė Ugnė Leonavičiūtė. Parduotuvė patiks tiek statybų specialistams – montuotojams, tiek individualiems statytojams. Patogu nusipirkti montuotojų firmoms, kurie tiekia profesionalias paslaugas užsakovams, valymo įrengimų montuotojams statantiems vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemas. Aktualu ir neturintiems didelės patirties valymo įrenginių montavime, bei norintiems patiems susimontuoti šiuos įrenginius. Įmonės „Aplinkosaugos servisas“ specialistai padės tinkamai pasirinkti valymo įrenginius, bei suteiks informaciją apie montavimo specifiką, bei atestuotus kompetentingus montuotojus.
Nusipirktas „nv-valymo-irenginiai.lt“ parduotuvėje prekes, klientai gali atsiimti patys Alytuje arba pasinaudoti prekių pristatymo paslauga.
Greta Lazdynų mikrorajono Vilniaus vandenvalos įrenginiai ir per juos kaupiamo dumblo tvaikas kelerius metus kankino gyventojus. Nors miesto klerkai tvirtino, kad tvaikas nesąs kenksmingas, tačiau, jei jis vidurnakty pabudina iš miego ir nebeleidžia užmigti, akivaizdžiai kenkė sveikatai.
Visa sostinė tuštinosi, o tvaiką turėjo uostyti Lazdynų mikrorajonas. Tik po nesiliaujančių gyventojų pretenzijų, kažkokių dezodorantų pagalba, smarvė buvo neutralizuota, o dumblas toliau kaupiamas, bekvapės dumblo dujos, žinoma, tebesklinda.
Nepaisant mikrorajono gyventojų protestų, miesto šeimininkai, pasidavę rubikoniniam, siekiančiam tik statybų pelno, spaudimui, nusprendė, kad miesto buitinės atliekos būtų deginamos pastatytoje įmonėje greta Lazdynų mikrorajono. Kadangi deginimo technologijoje numatyta žemesnė nei 1300 laipsnių temperatūra, neišvengiamai į aplinką sklis toksinės medžiagos.
Lazdynų gyventojai pasmerkti būti pasyviais rūkaliais, kvaišinamais dujomis ne mažiau kenksmingomis už nikotiną. Mikrorajono projektuotojai tokios lemties nenumatė…