Vengrija lieka griežta pabėgėlių ir migrantų klausimu. „Pagalbą reikia skirti ten, kur yra problemų, o ne problemas importuoti pas mus”, – Berlyne susitikęs su kolega iš Vokietijos Sigmaru Gabrieliu (d) pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteri Szijjarto’as. EPA – ELTA nuotr.

Vengrija lieka griežta pabėgėlių ir migrantų klausimu, praneša agentūra „Reuters“.

„Pagalbą reikia skirti ten, kur yra problemų, o ne problemas importuoti pas mus“, – trečiadienį Berlyne susitikęs su kolega iš Vokietijos Sigmaru Gabrieliu pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteri Szijjarto’as. Jis pabrėžė, kad jo šaliai labai svarbi Europos Sąjungos (ES) išorės sienų apsauga. „Mūsų nuomone, ES turi būti priimami sprendimai dėl to, kas gali atvykti į Europą ir kas ne“, – kalbėjo ministras. Tačiau debatai šia tema esą turi vykti kultūringai ir remiantis faktais. Juose neturi būti veidmainiškumo ir smerkimo.

Vengrijos vyriausybė, reaguodama į pabėgėlių krizę ir didėjančią migraciją, įvedė griežtą sienų kontrolę, vietomis net nutiesė tvorą ir taip prisidėjo prie vadinamojo Balkanų maršruto blokados. Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas atmeta ir ES pabėgėlių kvotų sistemą.

Europos Komisija dėl atsisakymo priimti pabėgėlius Vengriją, Lenkiją ir Čekiją apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.01.11; 00:01

Čekijoje renkamas parlamentas. „Jeigu viskas klostysis taip, kaip tikimasi, čekai išsirinks ministru pirmininku magnatą, kurį spaudžia kritikai. Jis įtariamas grobstęs Europos Sąjungos pinigus ir bendradarbiavęs su slaptąja policija komunistiniu laikotarpiu“, – rašo žurnalo Foreign Policy tinklaraštyje The Cable žurnalistė Emili Temkin.

„Kai kas nuogąstauja, kad Andrejus Babišas apgręš Čekiją (o tuo pačiu Vidurio Europą ir dalį ES) link Maskvos ir privers ją nusigręžti nuo Briuselio ir Vašingtono. Kiti nnerimauja, kad jis nuves Prahą illiberaliu keliu, kuriuo eina Budapeštas ir Varšuva. Bet realybėje viskas kur kas sudėtingiau“, – sakoma straipsnyje.

Leidinys primena; „Kai kas tvirtina, kad jis susikimšdavo į kišenę ES subsidijas, skirtas smulkiajam ir vidutiniajam verslui; pirmadienį Čekijos policija pateikė jam oficialius kaltinimus“.

„Ketvirtadienį Slovakijos Konstitucinis teismas nutarė, kad žemesnės instancijos teismas turi išnagrinėti tvirtinimus apie jo bendradarbiavimą su slaptąja policija komunistiniu laikotarpiu. Jo politiniams šansams tai nieko nereiškia: galima sakyti, kad Babišas galės būti sekantis Čekijos ministras pirmininkas, net jeigu palįs po Karolio tiltu ir ką nors nušaus“, – sakoma straipsnyje.

Ir vis dėlto, autoriaus nuomone, Babišas – ne ta grėsminga figūra, kaip kad jis dažnai vaizduojamas, jis ne pora Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui ar Lenkijos ministrui pirmininkui Jaroslavui Kačinskiui.

„Keturi svarbūs veiksniai nulems, kokiu laipsniu Babišo pergalė gali pasukti čekus link Maskvos arba, mažų mažiausiai, į šoną nuo liberalios visuomenės“, – rašo autorius.

Pirmas ir pagrindinis veiksnys – kokią partiją pasirinks Babišas koalicijos partnere.

Antras – susijęs su tuo, kas 2018 metais taps Čekijos prezidentu. „Jeigu Milošas Zemanas bus perrinktas, o Babišas ir jo partija ANO ims vadovauti vyriausybei, įmanomas žingsnis link suartėjimo su Maskva“, – sakoma straipsnyje.

Trečias veiksnys – tai, kaip sureaguos Briuselis ir Vašingtonas į Prahą, atėjus Babišui į valdžią“, – rašo leidinys.

„Kai kurie čekų diplomatai nuogąstauja: kai kurių amerikiečių sluoksnių nuomonė, kad Babišas simpatizuoja Maskvai, gali tapti „savaime išsipildančia pranašyste“, – rašo leidinys.

„Tų klaidingų kaltinimų kartojimas gali sugadinti ateityje jo santykius su JAV administracija, ir tai neigiamai paveiktų Čekijos ir Amerikos santykius“, – sakoma straipsnyje.

Ketvirtas veiksnys – „ar įstengs Čekijos institucijos apginti Vakarų vertybes, atakuojamas visame žemyne ir ypač kai kurių Prahos kaimynų?“

Šaltinis: Foreign Policy

2017.10.21; 04:55

klinton_hilari

Europos Sąjungos priklausomybė nuo Rusijos dujų kliudo plėtoti normalius JAV ir Europos šalių santykius. Šitaip pareiškė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, kalbėdama Sirakūzų universitete.

Ji teigė: „Mums tai svarbu, nes šios šalys ne taip mielai bendradarbiaus su mumis ir kitomis Europos valstybėmis kai kuriose srityse, kurios galėtų sumažinti Rusijos įtaką jų energetikai“. H.Klinton manymu, „energetinė diplomatija turi svarbiausią reikšmę mūsų nacionaliniam saugumui”. 

Continue reading „Europos Sąjungos priklausomybė nuo Rusijos dujų kliudo plėtoti normalius santykius”

orbanss_merkel

Dar 1989-ųjų birželį, žlungant komunistinei santvarkai Vengrijoje, Viktoras Orbanas, kuris tuomet buvo vos 26 metų politinis disidentas, išgarsėjo viena ugninga kalba, kurią pasakė per ceremoniją, skirtą pagerbti 1956-ųjų Vengrijos sukilimo aukas, vykusią Didvyrių aikštėje, Budapešte.

Joje pareikalavo surengti laisvus rinkimus ir išvesti sovietinę armiją. Tais pačiais metais jis dalyvavo opozicijos derybose su komunistine valdžia, kuri netrukus žlugo.

Continue reading „Keletas faktų iš Viktoro Orbano biografijos”