Karalienė Elžbieta II ir princas Filipas. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį mirė karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas, kuriam neseniai buvo sėkmingai atlikta širdies procedūra, pranešė Bakingamo rūmai. Jis buvo 99 m. amžiaus.
 
Edinburgo hercogo mirtis yra didelė netektis 94-erių karalienei Elžbietai II, kuri, kaip pati yra sakiusi, princą Philipą visus šiuos metus laikė savo „stiprybe ir stabilumu.“
 
Buvęs karinio jūrų laivyno karininkas, princas Philipas didžiąją dalį savo gyvenimo, būdamas karalienės vyras, paskyrė labdaringam darbui, tačiau garsėjo ir gana dažnu netaktu, kai kurie jo pasisakymai laikyti netgi įžeidžiais.
 
2021 m. vasario 16 d. princas Philipas buvo išvežtas į ligoninę, kur buvo gydomas dėl anksčiau nustatytų širdies problemų ir infekcijos. Iš ligoninės namo jis buvo paleistas po mėnesio.
 
Pranešusi apie princo Philipo mirtį, BBC televizija parodė nuotrauką, kurioje matyti jis jaunas, dėvintis karinę uniformą. Fone skambėjo nacionalinis himnas.
 
Princas Philipas, kuris su karaliene praleido beveik aštuonis dešimtmečius, iš oficialiųjų pareigų pasitraukė 2017 m., tuo metu jam buvo 96 m.
 
Karalienės Elžbietos II vyras mirė likus vos keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio birželį.
 
Karališkoji pora, lapkritį atšventusi 73-iąsias vestuvių metines, gyveno daugiausiai izoliacijoje Vindzoro pilyje, į vakarus nuo Londono, nes dėl vyresnio amžiaus pateko į aukštos rizikos susirgti COVID-19 liga grupę. Jie pirmosiomis vakcinos nuo koronaviruso dozėmis buvo paskiepyti sausį.
 
Princas Philipas ir karalienė Elžbieta II turi keturis vaikus – Charlesą, Anne, Andrew ir Edwardą – aštuonis anūkus ir devynis proanūkius.
 
Philipas gimė Graikijos Korfu saloje, graikų ir danų karališkojoje šeimoje. Vis dėlto jo šeima iš šalies pasitraukė, kai mažajam Philipui buvo vos 18 mėnesių, nes jo dėdė, Graikijos karalius Konstantinas I buvo priverstas atsistatydinti.
 
Philipas su būsimąja tuo metu princese Elžbieta oficialiai buvo supažindintas 1939 m. liepą, o per Antrąjį pasaulinį karą jiedu bendravo ir retkarčiais susitikdavo.
 
Pora susituokė 1947 m. Vestminsterio abatijoje Londone.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.10; 06:00

JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Kelias „Brexito“ prekybos sutarčiai tarp Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos – atviras. Karalienė Elžbieta II – Jungtinės Karalystės vadovė – naktį į ketvirtadienį pasirašė ratifikavimo įstatymą, pranešė Bendruomenių Rūmų pirmininkas Lindsay Hoyle‘as.
 
Prieš tai dokumentui pritarė abeji parlamento rūmai. Šis susitarimas leis išvengti kieto „Brexito“, kai Didžioji Britanija naktį į penktadienį pasitrauks ir iš ES vidaus rinkos bei Muitų sąjungos. Iš ES šalis išstojo jau 2020 metų sausio pabaigoje.
 
„Šios didingos šalies likimas dabar yra mūsų rankose, – sakė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas. – Gruodžio 31 dieną 23.00 val. (vietos laiku) prasidės nauja pradžia mūsų šalies istorijoje ir nauji santykiai su ES, kaip artimiausia sąjungininke. Pagaliau šis momentas atėjo, ir dabar metas juo pasinaudoti“.
 
1 250 puslapių prekybos ir partnerystės susitarimas reguliuoja JK ir ES ekonominius santykius 2021 metų sausio 1-ąją pasibaigus pereinamajam „Brexito“ laikotarpiui.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.31; 06:00

Karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II pirmą kartą viešumoje pasirodė su kauke – ji aplankė nežinomo kareivio kapą Vestminsterio vienuolyne ir padėjo gėlių, šeštadienį sakė Bakingemo rūmų atstovė. Atsižvelgiant į progą, monarchės kaukė buvo juodos spalvos.
 
Spalio viduryje lankydamasi Ginkluotės technologijų centre netoli Pietų Anglijos Solsberio miesto, karalienė buvo be kaukės ir už tai sulaukė kritikos. Tada rūmai pareiškė, kad buvo laikomasi distancijos taisyklių.
 
Kiti britų karališkosios šeimos nariai reguliariai dėvi kaukes.
 
Vestminsterio abatijoje Elžbieta 1947 metų lapkritį ištekėjo už šiandien 99-erių princo Philipo. Jis šiuo metu yra Sandringamo dvare Norfolko grafystėje. Anglijoje šiuo metu galioja dalinis karantinas.
 
Per pirmąjį karantiną, kai buvo taikomi daug griežtesni judėjimo ribojimai, karalienė su princu kelis mėnesius gyveno Vindzoro pilyje netoli Londono. Su nedideliu būriu dvariškių garbaus amžiaus pora užsidarė tarp storų pilies rūmų ir nesusirgo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.09; 06:00

Didžiosios britanijos Karalienė Elžbieta II. EPA – ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos šeima Tarptautinės slaugytojų dienų proga dėkojo sveikatos sistemos darbuotojams už jų darbą koronakrizės metu. Akcijoje, be kitų, dalyvavo sosto įpėdinis princas Charlesas su žmona Camilla bei princas Williamas ir hercogienė Kate.
 
Jie daugiausiai vaizdo skambučiais kalbėjo su slaugytojais ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Indijoje, Australijoje, Siera Leonėje bei Bahamose. „Jūs galite didžiuotis savo darbu, kurį atliekate“, – sakė hercogienė Kate. Pokalbių santrauka antradienį buvo paskelbta socialiniuose tinkluose.
 
Karalienė įprastu telefonu kalbėjosi su Britų Tautų Sandraugos šalių Slaugytojų ir pribuvėjų sąjungos  prezidente Kathleen McCourt. „Tai labai reikšminga diena“, – sakė monarchė, kuri su savo vyru Philipu dėl pandemijos jau kurį laiką leidžia Vindzoro pilyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.13; 05:30

Karalienė Elžbieta II ketvirtadienį pasirašė „Brexito“ įstatymą. Dabar Didžioji Britanija sausio 31-ąją galės palikti Europos Sąjungą, tviteryje pranešė „Brexito“ ministras Steve‘as Barclay‘us. Britų parlamentas trečiadienio vakarą galutinai pritarė įstatymo tekstui.
 
„Brexito“ susitarimą sausio 29-ąją turėtų ratifikuoti Europos Parlamentas. Tai laikoma formalumu. Tada sausio 31-ąją „Brexitas“ po kelių atidėjimų ir ilgų ginčų iš tikrųjų galės įvykti.
 
Sausio 31-ąją prasidės pereinamasis laikotarpis, kurio metu Didžioji Britanija dar liks ES vidaus rinkoje ir Muitų Sąjungoje. Jis turėtų trukti iki 2020 metų sausio 31 dienos. Per tą laiką ES ir Didžioji Britanija mėgins susitarti dėl didelės prekybos sutarties. Tačiau per tokį trumpą laiką toks susitarimas su ES dar niekad nebuvo pasiektas. Premjeras Borisas Johnsonas nieku gyvu nenori pratęsti pereinamojo laikotarpio, todėl „Brexito“ įstatyme įtvirtino nuostatą, kad Londonas negali prašyti ES termino pratęsimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.24; 05:00

Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II pirmadienį su princu Harry’iu susitarė dėl „pereinamojo laikotarpio“, kurio metu jam ir jo žmonai Meghan bus leista laiką leisti ir JK, ir Kanadoje, kol galiausiai bus nuspręsta dėl sutuoktinių ateities.

Praėjusią savaitę jie paskelbė norintys atsitraukti į antrą planą ir atsisakyti kai kurių karališkosios šeimos privilegijų.

93-ejų metų karalienė, jos sūnus princas Charles’as bei du jo sūnūs princai Williamas ir Harry’is pirmadienį susirinko į šeimos susitikimą privačiame jos dvare Norfolke, Rytų Anglijoje.

Elžbieta II teigė, kad diskusija buvo labai konstruktyvi, ir pabrėžė, jog ji ir visa šeima „visiškai remia Harry’io ir Meghan norus kurti jaunos šeimos gyvenimą“.

„Nors norėjome, kad karališkosios šeimos dalimi jie išliktų visą darbo dieną, gerbiame ir suprantame jų norą gyventi labiau nepriklausomą šeimos gyvenimą ir išlikti vertinama mano šeimos dalimi, – sakė karalienė. – Harry’is ir Meghan aiškiai parodė nenorintys priklausyti nuo valstybės lėšų.“

„Todėl sutarta dėl pereinamojo laikotarpio, kurio metu Sasekso kunigaikščiai galės paskirstyti savo laiką ir jį leisti Kanadoje bei JK. Tai sudėtingi klausimai, kuriuos mano šeimai bus lemta išspręsti, reikia nemažai nuveikti, tačiau paprašiau, kad finansinius reikalus išspręstume ateinančiomis dienomis“, – teigė Elžbieta II.

Praėjusią savaitę sutuoktiniams paskelbus apie savo sprendimą, karalienė teigė norinti rasti šiai krizei įveikti tinkamą sprendimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2020.01.14; 05:00

Karalienė Elžbieta II paragino Didžiąją Britaniją rasti „bendrą požiūrį“ ir atsižvelgti į „įvairias nuomones“, skelbia „Reuters“.

Šie karalienės žodžiai suvokiami, kaip užkoduotas prašymas šalies politikams išspręsti „Brexito“ krizę. Didžiosios Britanijos karalienė, kaip valstybės vadovė, privalo išlikti neutrali politiniais klausimais ir paprastai nereiškia savo nuomonės ginčijamais klausimais. 

Artėjant numatytam Didžiosios Britanijos išstojimui iš ES, Didžioji Britanija yra giliausioje politinėje krizėje per pusę šimtmečio. Šalis nesutaria, kokia forma pasitraukti, ir ar išvis pasitraukti iš Sąjungos, prie kurios prisijungė 1973 metais, kai praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos parlamentas atmetė premjerės Theresos May su ES suderėtą „Brexito“ susitarimą. Teisės aktuose Didžiosios Britanijos išstojimas numatytas kovo 29 d.

Nors 92 metų amžiaus monarchė aiškiai neminėjo „Brexito“, ji sakė, kad kiekviena karta susidūrė su „naujais iššūkiais ir galimybėmis“, ir karalienės žodžiai buvo suprasti kaip užkoduota žinutė Didžiosios Britanijos politikams.

„Kai dabartiniame amžiuje mes ieškome naujų atsakymų, aš teikiu pirmenybę išbandytiems ir patikrintiems būdams, kaip pavyzdžiui, gražus kalbėjimas vienam apie kitą ir atsižvelgimas į skirtingas nuomones, bendradarbiavimas, siekiant bendro pagrindo, ir platesnio vaizdo neišleidimas iš akiračio “, – sakė Elžbieta II.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.26; 04:00

Po mėnesius trukusių audringų debatų Didžiojoje Britanijoje įsigaliojo „Brexit“ įstatymas, reguliuojantis šalies išstojimą iš ES. Džiūgaujant „Brexit“ šalininkams, parlamento spikeris Johnas Bercow’as antradienį Londone paskelbė, kad karalienė Elžbieta II pritarė įstatymui ir jį pasirašė.

Įstatyme teigiama, kad Didžioji Britanija 2019 metų kovo 29-ąją vidurnaktį Briuselio laiku išstoja iš ES. Kartu tada netenka galios 1972-ųjų įstatymas, suteikęs ES teisės viršenybę prieš britų teisę.

Dėl įstatymo, kurį 2017 metų liepą parlamentui pateikė ministrė pirmininkė Theresa May, buvo diskutuojama daugiau kaip 250 valandų. Praėjusią savaitę jį priėmė parlamentas. Prieš tai T. May sutiko su galimybe parlamentarams teikti pataisas dėl būsimo „Brexit“ susitarimo su ES. Karalienės parašas buvo paskutinysis žingsnis teisėkūros procedūroje.

Prekybos sekretorius Liamas Foxas pabrėžė, kad įstatymas „neatšaukiamai“ atveria kelią „Brexit“. Šansas, kad Jungtinė Karalystė liks ES, dabar esą „lygi nuliui“.

Britų vyriausybė 2017 metų kovo gale Briuselyje pateikė išstojimo prašymą. Tada prasidėjo dvejų metų terminas, per kurį turi būti susitarta dėl būsimų santykių tarp Didžiosios Britanijos ir ES. Pagrindinės kliūtys yra sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos ateitis bei prekybos klausimai, kai Didžioji Britanija paliks ES vidaus rinką.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.27

Apklausa: britų princas Haris pasaulyje toks pat populiarus kaip karalienė Elžbieta. EPA-ELTA nuotr.

Britų karalienė Elžbieta II ir princas Haris, anot apklausos, šiuo metu pasaulyje yra populiariausi britų karališkųjų rūmų nariai. Po 23 proc. respondentų iš beveik 20 800, apklaustų 28 šalyse, balsavo už monarchę ir jos vaikaitį, rodo trečiadienį Hamburge paskelbti nuomonės tyrimo instituto „Ipsos“ apklausos rezultatai.

Tarptautiniame tyrime princą Viljamą mėgstamiausiu įvardijo 17 proc. žmonių, o jo žmoną Kate – 18 proc. Paklausti apie monarchijos atstovų vaidmenį jiems (respondentams) vertinant Didžiąją Britaniją, kas antras nurodė, kad karališkieji rūmai neturi tam įtakos. 23 proc. teigė, kad karališkosios šeimos nariai teigiamai veikia jų nuomonę apie Jungtinę Karalystę.

Prieš ateinantį šeštadienį įvyksiančias princo Hario ir Meghan Markle vestuves 27 proc. apklaustųjų sakė, jog seka informaciją apie jungtuves ir jaunavedžius. Ypač didelio dėmesio karališkosios vedybos sulaukia Indijoje (54 proc.) ir Pietų Afrikoje (49 proc.)

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.19; 08:39

Brexit

Manoma, kad Karalienė Elžbieta II (Elizabeth II) parodė savo aiškią poziciją dėl „Brexit“.

Karalienė Elžbieta II – Parlamente. EPA – ELTA nuotr.

Karalienė netiesiogiai pademonstravo savo poziciją „Brexit“ klausimu itin subtiliai. Ji dėvėjo specialių spalvų skrybėlę.

Bent jau taip įsitikinę socialinių tinklų vartotojai.

Karalienės Elžbietos II dėvėta skrybėlė sakant kalbą Parlamente buvo ypatinga. Ji asociavosi su konkrečiais politiniais simboliais. Pažvelgus į skrybėlę nesunku atspėti, kokias mintis sukelia galvos apdangalo spalvos.

EPA – ELTA nuotr.

2017.06.22; 01:00

Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II (Elizabeth II) apsilankė Mančesterio karališkojoje vaikų ligoninėje, į kurią iškart po teroro akto buvo nugabenta 12 per sprogimą nukentėjusių vaikų, praneša BBC.

Informacijos šaltinis – ELTA

EPA – ELTA nuotraukoje: Karalienė Elžbieta II apsilankė Mančesterio karališkoje vaikų ligoninėje, kurioje gydosi po teroro akto nukentėję vaikai.

2017.05.26; 02:02

The Guardian korespondentai Robertas Butas ir Alanas Trevisas įsitikinę, kad tokios karalienės kalbos nenorėtų išgirsti niekas.

Didžiosios Britanijos Nacionalinis archyvas išslaptino šaltojo karo laikotarpio dokumentus, tarp jų ir vyriausybės valdininkų parengto karalienės Elžbietos II kreipimosi į tautą branduolinio karo atveju juodraštį.

Jos Didenybės kalba yra komandinio štabo pratybų Wintex-Cimex-83 scenarijaus dalis. 320 puslapių scenarijų parengė žvalgybos vadovybė, Gynybos ministerija ir VRM. Kalba primena branduolinio Armagedono pavojų, kabojusį virš Didžiosios Britanijos prieš 30 metų, sakoma straipsnyje.

Continue reading „Išslaptinta sensacinga Didžiosios Britanijos karalienės kalba“