Vahanas Chačaturianas. Armėnijos prezidentas. Vikipedija.org foto

Saulius Kizelavičius

Šiandien norėčiau tarti keletą žodžių apie Armėnijos prezidentą Vahaną Chačaturianą. Tai – penktasis Armėnijos prezidentas. V. Chačaturianas prezidentauja dar tik keletą mėnesių – jis buvo inauguruotas šių metų kovo 13 dieną.

Tačiau šis Armėnijos politikas jau spėjo padaryti akivaizdžią kvailystę. Apsijuokė viso pasaulio akyse. Jo poelgiu pasipiktino milijonai žmonių visame pasaulyje.

Kuo gi jis pasižymėjo? Omenyje turiu akibrokštą Vestminsterio salėje prie Karalienės Elžbietos II karsto. 1000 metų senumo pastate draudžiama naudoti bet kokius fotoaparatus, bet kokias filmavimo kameras. Ypač tai buvo aktualu Karalienės Elžbietos II laidotuvių metu. Visiems įeinantiems į Vestminsterio abatiją duotas griežtas instruktažas – jokių fotografijų, jokių vadinamųjų „asmenukių“.

Be abejo, su elgesio taisyklėmis buvo supažindintas ir Armėnijos prezidentas. Tačiau palydėtas prie VIP alėjos, nuo kurios atsiveria vaizdas į Monarchės karstą, jis nusispjovė į griežtas padorumo taisykles. Armėnijos prezidentas paprašė savo pagalbininko, kad šis mobiliuoju telefonu įamžintų jį prie karsto (kita versija – neuždraudė padėjėjui fotografuoti). Taigi Armėnijos prezidentas leido sau nusifotografuoti prie Anglijos ąžuolinio karsto su vėliavomis. Taip jis įžeidė šviesų Karalienės Elžbietos II atminimą. Tuo pačiu buvo įžeisti milijonai Karalienę Elbietą II mylinčių ir gerbiančių britų, Jungtinėn Karalystėn atvykusių svečių iš viso pasaulio.

Apie šį Armėnijos prezidento netaktą pirmasis prabilo britų leidinys thesun.co.uk, apie šį akibrokštą rašė viso pasaulio spauda.

Belieka iškelti retorišką klausimą – jei Armėnijos prezidentas V. Chačaturianas taip įžūliai elgiasi viešai, viso Pasaulio akivaizdoje, kokių bjaurasčių jis gali iškrėsti tuomet, kai bus mažiau matomas?

Informacijos šaltinis – thesun.co.uk

2022.09.21; 07:00 

Londono centre masiškai būriuojasi žmonės, norintys išvysti karalienės karstą. EPA-ELTA nuotr.
Londone gedima karalienės Elžbietos II. EPA-ELTA nuotr.
Londone gedima karalienės Elžbietos II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 14 d. (dpa-ELTA). Londono centre būriuojasi dešimtys tūkstančių žmonių, norinčių išvysti karalienės Elžbietos II karstą.
 
Jie sustoję už laikinų atitvarų, kuriuos saugo uniformuoti policijos pareigūnai.
 
Ten netrukus įvyks iškilminga monarchės karsto pervežimo iš Bakingemo rūmų į Vestminsterio salę procesija. Karstą pėsčiomis lydės karališkosios šeimos nariai.
 
Procesija nuo Bakingemo rūmų pajudės 14 val. 22 min. vietos (16 val. 22 min. Lietuvos) laiku ir 15 val. pasieks Vestminsterio salę. Joje tuomet įvyks maždaug 20 min. trukmės pamaldos, kurias aukos Kenterberio arkivyskupas.
 
Vestminsterio salėje karalienės karstas bus pašarvotas keturias dienas, iki laidotuvių ateinantį pirmadienį, rugsėjo 19 d. Karstą nuo trečiadienio 17 val. vietos laiku galės aplankyti visi norintieji. Tačiau prie įėjimo į salę taip pat jau nusidriekusi milžiniška eilė.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2022.09.15; 00:30

Vladimiras Putinas. Priešo žvilgsnis. Slaptai.lt nuotr.

Maskva, rugsėjo 10 d. (AFP-ELTA). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, anot Kremliaus, „nesvarsto“ galimybės vykti į karalienės Elžbietos II laidotuves Londone. „Ši galimybė nesvarstoma“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
 
Jis pridūrė nežinąs, ar apskritai kas nors iš Rusijos vyriausybės dalyvaus laidotuvėse, nes naujojo karaliaus Karolio III biuras esą dar nepranešė detalių apie ceremoniją. Visa tai „vienokiu ar kitokiu būdu dar turi paskelbti karaliaus biuras, britų institucijos“, sakė D. Peskovas.
 
Kremliaus atstovas gyrė karalienės „išmintį“ ir „autoritetą“ visame pasaulyje, o „šios savybės tarptautinėje scenoje šiandien retos“. Tačiau, anot D. Peskovo, jis manąs, kad mirusi britų karalienė neužima „ypatingos vietos rusų širdyse“.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.11; 00:01

JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 8 d. (dpa-ELTA). Naujasis Jungtinės Karalystės (JK) karalius Charlesas pavadino savo motinos, karalienės Elžbietos II mirtį „didžiausio liūdesio akimirka“.
 
„Mano mylimos mamos, Jos Didenybės karalienės mirtis yra didžiausio liūdesio akimirka man ir mano šeimos nariams, – teigiama pranešime. – Gedime brangios monarchės ir labai mylimos mamos mirties.“
 
„Šiuo gedulo ir permainų laikotarpiu mano šeimą ir mane paguos žinojimas, kad karalienė buvo plačiai gerbiama ir mylima“, – priduriama pranešime.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2022.09.09; 05:00

Mirė JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 8 d. (ELTA). Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II.
 
Apie tai ketvirtadienį pranešė britų nacionalinis transliuotojas BBC.
 
„Karalienė šią popietę taikiai mirė Balmoralo pilyje“, – teigiama Bakingemo rūmų pranešime.
 
Elžbieta II sostą iš savo tėvo paveldėjo 1952 m. Ji valdė JK daugiau nei 70 metų.
 
Mirus Elžbietai II, dabar sostą perims jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jo žmona Camilla taps karaliene konsorte. Pora, anot Bakingemo rūmų, ketvirtadienio vakarą dar liks Balmoralo pilyje ir penktadienio rytą grįš į Londoną.
 
Lina Linkevičiūtė (ELTA)
 
2022.09.09; 06:00

JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugpjūčio 31 d. (AFP-ELTA). Karalienė Elžbieta II kitą savaitę savo rezidencijoje Škotijoje priims naująjį Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką, trečiadienį pranešė karališkieji pareigūnai, ir tai bus pirmoji ceremonija už Londono ribų per jos rekordinės trukmės valdymą.
 
Įprastai audiencija, kurios metu priimamas kadenciją baigiančio ministro pirmininko atsistatydinimas, ir vadinamoji „rankų bučiavimo“ ceremonija su jį pakeisiančiu ministru pirmininku vyksta Bakingemo rūmuose.
 
Kadangi oficiali karalienės rezidencija Londone yra vos už kelių minučių kelio automobiliu nuo Dauningo gatvės, perdavimo ceremonija paprastai vyksta greitai.
 
Tačiau dabar tiek B. Johnsono, tiek jo įpėdinio ar įpėdinės laukia 1 000 mylių (1 600 km) kelionė iš JK sostinės į Škotijos aukštumas ir atgal.
Tai bus pirmoji tokia ceremonija už Londono ribų nuo 1952 metų, kai Winstonas Churchillis Hitrou oro uoste pasitiko naująją karalienę po jos tėvo, karaliaus Jurgio VI mirties.
 
Pirmadienį turėtų paaiškėti, kas laimės Konservatorių partijos lyderių varžybas – užsienio reikalų sekretorė Liz Truss ar buvęs finansų ministras Rishis Sunakas.
 
Audiencijos pas karalienę turėtų įvykti antradienį.
 
L. Truss laikoma pagrindine pretendente tapti 15-ąja ministre pirmininke nuo karalienės valdymo pradžios.
 
Nerimas dėl karalienės sveikatos
 
Toks pokytis įvyko 96 metų karalienei išvykus tradicinių vasaros atostogų į Balmoralą ir vėl sukėlė nerimą dėl jos sveikatos.
 
Nuo praėjusių metų spalio mėnesio, po neplanuotos nakvynės ligoninėje dėl neatskleisto negalavimo, ji sumažino viešų pasirodymų skaičių.
Karališkieji pareigūnai teigia, kad ji buvo priversta atšaukti savo dalyvavimą renginiuose dėl „epizodinių judėjimo problemų“, dėl kurių jai sunku vaikščioti ir stovėti, todėl turi naudotis lazda. Be to, šių metų pradžioje ją taip pat buvo užklupęs COVID-19, po kurio ji sakė esanti „išsekusi“.
 
Bakingemo rūmai teigė, kad išankstinis sprendimas perkelti ceremoniją buvo priimtas siekiant užtikrinti aiškumą ministro pirmininko darbotvarkėje.
 
„Tai, kad pareigūnai negali būti tikri, jog karalienė bus pakankamai sveika, kad galėtų keliauti kitą savaitę, yra dar vienas priminimas apie jos garbingą amžių ir vis labiau senkančias jėgas“, – sakė buvęs BBC karališkasis korespondentas Peteris Huntas.
 
Karalienės vyriausias sūnus ir įpėdinis princas Čarlzas šiais metais ją pavadavo per parlamento atidarymą ir karinį paradą „Trooping the Colour“.
 
Tačiau P. Huntas sakė: „Naujo ministro pirmininko paskyrimas nėra tas dalykas, kurį galima lengvai perduoti būsimajam karaliui princui Čarlzui“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.09.01; 07:04

Karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, birželio 3 d. (AFP-ELTA). Princas Harry ir jo žmona Meghan penktadienį prisijungė prie karališkosios šeimos, pirmą kartą per dvejus metus viešai pasirodę Didžiojoje Britanijoje per karalienės Elžbietos II valdymo Platininio jubiliejaus ceremoniją.
 
Sasekso kunigaikštis ir kunigaikštienė, kaip jie oficialiai vadinami, atvyko prie Šv. Pauliaus katedros, juos sveikino džiūgaujančios minios, sakė naujienų agentūros AFP reporteris. Buvęs Didžiosios Britanijos armijos kapitonas 37 metų Harry vilkėjo rytmečio kostiumą su kariniais medaliais, o 40 metų Meghan buvo su balsva suknele ir prie jos priderinta skrybėle. Skambant varpams, jie atsisėdo tarp 2000 parapijiečių, tarp kurių buvo ir pastarieji penki ministrai pirmininkai.
 
Viltys, kad šeima vėl susijungs, žlugo, kai buvo paskelbta, kad Harry močiutė karalienė nedalyvaus pamaldose dėl ketvirtadienį patirto „tam tikro diskomforto“ keturių dienų šventei prasidėjus. 96 metų monarchę, kuri pamaldas stebėjo per televiziją, kankina sunkumai stovint ir vaikščiojant, dėl kurių nuo praėjusių metų ji buvo priversta atšaukti daugelį įsipareigojimų. Ketvirtadienį ji du kartus viešai pasirodė Bakingamo rūmų balkone Londono centre po karinio parado „Trooping the Colour“. Vakare ji Vindzoro pilyje dalyvavo švyturių uždegimo ceremonijoje visoje šalyje ir 54-ose Sandraugos valstybėse, kurių vadovė ji taip pat yra.
 
Karalienė Elžbieta II. EPA – ELTA nuotr.

Harry ir mišrios rasės JAV televizijos aktorė Meghan, susituokę 2018 m., kadaise buvo giriami kaip šiuolaikinis monarchijos veidas. Tačiau mažiau nei po dvejų metų jie atsisakė karališkojo gyvenimo ir persikėlė į Jungtines Valstijas, ten pagarsėjo žalingais pasisakymais, įskaitant dėl rasizmo karališkojoje šeimoje. Pora įkūrė labdaros fondą, tačiau supykdė karališkuosius rėmėjus, per interviu televizijai atskleidę  karališkojo gyvenimo detales.
 
Neseniai atlikta „YouGov“ apklausa parodė, kad poros populiarumas britų visuomenėje kaip niekada menkas. Beveik du trečdaliai (63 proc.) juos vertina neigiamai. Poros biografas Omidas Scobie penktadienį britų žiniasklaidai sakė, kad ketvirtadienį Vindzore karalienė pirmą kartą būtų turėjusi progą susitikti su Harry ir Meghan dukra Lilibet, taip pavadinta pagal karalienės vaikystės pravardę. Šeštadienį Lilibet sukanka vieneri.
Harry ir jo žmona Meghan Markle. EPA – ELTA nuotr.
 
Visų akys bus nukreiptos stebėti, ar nėra įtampos tarp poros ir Harry vyresniojo brolio 39 metų Williamo bei jo 40 metų žmonos Kate. 2019 m. spalį Harry sakė, kad jis ir Williamas eina „skirtingais keliais“, akivaizdžiai patvirtinęs nesutarimą, atsivėrusį jam pradėjus susitikinėti su Meghan. Pastarąjį kartą jiedu pasirodė viešumoje 2021 metų liepą atidengiant skulptūrą jų velionei motinai princesei Dianai bei per jų senelio, karalienės vyro princo Philipo, laidotuves tų pačių metų balandį.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.06.04; 09:00

Karalienė Elžbieta II dalyvavo savo velioniui vyrui skirtose pamaldose. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, kovo 29 d. (AFP-ELTA). Karalienė Elžbieta II antradienį dalyvavo savo velionio vyro princo Filipo atminimui skirtose pamaldose. 95-erių monarchė į Vestminsterio abatiją atvyko įsikibusi į ranką savo sūnui princui Andrew ir pasiremdama lazdele. Priešingai nei sosto įpėdinis princas Charlesas ir kiti karališkosios šeimos nariai, jie abu į bažnyčią įžengė pro šoninį įėjimą. Tai buvo pirmas didesnis viešas karalienės pasirodymas nuo persirgtos koronaviruso infekcijos.
 
Britų karalienė pastaruoju metu vis turėjo sveikatos problemų. Spalį ji net buvo priversta naktį praleisti ligoninėje. Nuo tada ji retai rodėsi viešumoje. Vasarį monarchė dar užsikrėtė koronavirusu. Bakingemo rūmų duomenimis, jai pasireiškė „lengvi“ peršalimo simptomai.
 
Prieš daugiau kaip dvi savaites karalienė Elžbieta II turėjo dalyvauti Britanijos tautų sandraugos dienai skirtose pamaldose, tačiau dalyvavimas buvo atšauktas nenurodant priežasties. Pamaldos pirmą kartą nuo 2013-ųjų vyko be monarchės.
 
Ir princui Andrew pamaldos antradienį buvo pirmas viešas pasirodymas per ilgą laiką. Antras vyriausias karalienės sūnus po kaltinimų seksualiniu išnaudojimu praktiškai pasitraukė iš viešumos. Vestminsterio abatijoje Andrew sėdėjo pirmojoje eilėje šalia savo jaunesniojo brolio princo Edwardo. Princas Charlesas, jo žmona Camilla, sesuo princesė Anne bei karalienė taip pat sėdėjo pirmoje eilėje, tačiau kitame suole.
 
73 metus santuokoje su karaliene pragyvenęs princas Filipas mirė 2021 metų balandžio 9 dieną. Jo laidotuves temdė koronaviruso pandemija. Gedinčios ir dėl koronaviruso ribojimų vienos suole Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje sėdinčios karalienės nuotraukos apskriejo visą pasaulį.
 
Per pamaldas antradienį Vestminsterio abatijoje buvo skaitomos maldos ir grojami muzikos kūriniai, kuriuos princas Filipas prieš mirtį pats pasirinko savo gedulo iškilmėms.
 
Tarp 1 800 svečių be britų karališkosios šeimos buvo ir kitų Europos karališkųjų šeimų atstovų, įskaitant Ispanijos karalių Felipę VI ir karalienę Letiziją, Švedijos karalių Carlą XVI Gustafą ir karalienę Silviją bei Nyderlandų karalių Willemą Alexanderį ir jo žmoną Maximą bei motiną Beatrix. Į pamaldas atvyko ir britų premjeras Borisas Johnsonas, užsienio reikalų sekretorė Lis Truss bei opozicijos lyderis Keiras Starmeris. Princas Williamas ir hercogienė Kate buvo su savo vaikais princu George‘u ir princese Charlotte.
 
Tačiau pamaldose nebuvo princo Harry‘io, JAV su šeima gyvenančio karalienės anūko.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.03.30; 07:00

Princas Andrew atsisako karinių ir labdaros pareigų. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, sausio 13 d. (AFP-ELTA). Antrasis karalienės Elžbietos II sūnus princas Andrew, kuriam JAV iškelta civilinė byla dėl seksualinės prievartos, atsisakė savo garbingų karinių ir labdaros vaidmenų, ketvirtadienį pranešė Bakingamo rūmai.
 
„Karalienei pritarus ir sutikus, Jorko kunigaikštis ir toliau nesiims jokių viešųjų pareigų ir ginsis šioje byloje kaip privatus pilietis“, – sakoma pareiškime.
 
Pranešimas paskelbtas teisėjui Niujorke trečiadienį priėmus nepalankų sprendimą 61 metų princui, siekusiam, kad byla prieš jį būtų nutraukta.
 
Andrew, buvęs Karališkojo karinio jūrų laivyno sraigtasparnio pilotas, dalyvavęs 1982 m. Folklandų kare, kaltinamas seksualiai priekabiavęs prie Virginios Giuffre, kai jai buvo 17 metų. V. Giuffre tvirtina, kad velionis nešlovę užsitraukęs finansininkas Jeffrey Epsteinas skolino ją seksui savo turtingiems ir galingiems bendražygiams.
 
Devintas eilėje į sostą Andrew buvo priverstas atsisakyti karališkųjų pareigų 2019 metų pabaigoje po katastrofiško interviu televizijai, per kurį mėgino ginti savo ryšius su J. Epsteinu. Tuo metu kilęs visuomenės pasipiktinimas paskatino kelias labdaros organizacijas ir asociacijas nuo jo atsiriboti. Nuo tada jis ne kartą neigė V. Giuffre kaltinimus. Po šio interviu televizijai princas retai kada rodėsi viešai. Ketvirtadienį jis buvo pastebėtas išvažiuojantis iš savo namų netoli Vindzoro pilies, į vakarus nuo Londono, sakė naujienų agentūros AFP fotografas.
 
Šis pranešimas paskelbtas po to, kai daugiau nei 150 Karališkojo laivyno, Karališkųjų oro pajėgų ir Didžiosios Britanijos armijos veteranų parašė laišką karalienei, ragindami atimti iš Andrew jo laipsnius ir titulus ginkluotosiose pajėgose.
 
95 metų valstybės vadovė yra kariuomenės, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų vyriausioji vadė. „Jei tai būtų koks nors kitas aukšto rango karininkas, neįsivaizduojama, kad jis vis dar eitų pareigas“, – rašė veteranai bendrame laiške, kurį paviešino antimonarchinė grupė „Respublika“.
 
„Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų pareigūnai turi laikytis pačių aukščiausių sąžiningumo ir garbingo elgesio standartų. Tai standartai, kurių princas Andrew nesilaikė“, – rašė jie ir pridūrė, kad jis „sugadino tarnybų, su kuriomis yra susijęs, reputaciją“.
 
Vyresnieji Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nariai paprastai, karalienei pritarus, skiriami karinių dalinių garbės vadais. Andrew buvo Grenadierių gvardijos, kurios kariai saugo Bakingamo rūmus ir išsiskiria meškos kailio kepurėmis bei raudonomis tunikomis, garbės pulkininkas.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.01.14; 06:00

Peiliai. Slaptai.lt nuotr.

Londonas, lapkričio 19 d. (AFP-ELTA). Vyras penktadienį prisipažino kaltas dėl įsilaužimo į Bakingamo rūmus, karalienės Elžbietos II namus Londone. Jis netrukus buvo sučiuptas su kokainu ir virtuviniu peiliu krepšyje. 44 metų Cameronas Kalani atvyko į Vestminsterio magistratų teismą ir pripažino kaltę dėl įsibrovimo į saugomą teritoriją, peilio ir kokaino laikymo per gegužės 10 d. incidentą.
 
„Ugniagesių maršalas pamatė kaltinamąjį 4.30 val. netoli Bakingamo rūmų kelio, kaip teigiama, jis mėgino perlipti tvorą ir patekti į teritoriją“, – sakė prokuroras Alexanderas Alawode’as.
 
Nuo psichikos sutrikimo kenčiantis C. Kalani perlipo tvorą į valdą, o paskui vėl ją perlipo į viešą Bakingamo rūmų kelią. „Susirūpinę dėl saugumo pažeidimo, rūmų sargai netrukus jį sulaikė už tvoros, – priduria kaltintojai. – Kaltinamasis buvo apibūdintas kaip sutrikęs, nežinantis, kur jis yra ir kas vyksta“.
 
Nuosprendis jam turėtų būti paskelbtas gruodžio 16 dieną.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.11.20; 01:00

Karalienė Elžbieta II paskutinę akimirką atšaukė dalyvavimą Atminimo dienos renginyje. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, lapkričio 14 d. (TASS-AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II paskutinę akimirką atšaukė savo dalyvavimą nacionalinės Atminimo dienos ceremonijoje, nes pasitempė nugarą. Tai sakoma pranešime, kurį sekmadienį paskelbė Bakingamo rūmai.
 
„Dėl to, kad pasitempė nugarą, karalienė su dideliu apgailestavimu šį rytą nusprendė, kad negalės dalyvauti Atminimo dienos ceremonijoje šį sekmadienį prie Kenotafo“, – sakoma 95 metų monarchės biuro pranešime. „Jos Didenybė nusivylusi, kad praleis ceremoniją“, – pridūrė rūmai.
 
Anksčiau skelbta, kad lapkričio 14 dieną Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kartu su karaliene padės gėlių Kenotafo – Londono centre esančio simbolinio žuvusių karių antkapinio paminklo – papėdėje. Atminimo sekmadienis, kai prisimenami per karo konfliktus žuvę britai, visada būna paskutinė savaitgalio diena po Kompjeno paliaubų, pasirašytų 1918 m. lapkričio 11 dieną, metinių. Šiomis paliaubomis baigėsi Pirmasis pasaulinis karas.
 
Šiandienos dalyvavimas ceremonijoje turėjo būti pirmasis oficialus karalienės viešas pasirodymas nuo spalio 19-osios. Tada ji dalyvavo priėmime Londone vykusio Pasaulinio investicijų viršūnių susitikimo proga. Netrukus po to monarchės biuras pranešė, kad valstybės vadovė gydytojų patarimu atšaukė vizitą į Šiaurės Airiją. Spalio 20 d. ji apsilankė ligoninėje įprastinei medicininei apžiūrai, o kitą dieną grįžo į Vindzoro pilį.
 
Kaip praneša televizijos kanalas ITV, spalio 21-osios naktį Elžbieta II liko karaliaus Edvardo VII vardo ligoninėje Londono centre. Tai buvo pirma per daugelį metų karalienės, kitais metais švęsiančios 70-ąsias valdymo metines, hospitalizacija. Spalio pabaigoje gydytojai rekomendavo dar dvi savaites susilaikyti nuo aktyvios veiklos, tačiau neprieštaravo, kad ji vykdytų nesunkias pareigas.
 
Iki šiol monarchė viešai rodėsi stiprios formos, nepaisant to, kad balandį neteko 99 metų vyro princo Philipo. Po tradicinių vasaros atostogų Balmoralyje, Škotijoje, ji beveik kasdien dalyvavo oficialiuose renginiuose, jos darbo krūvis buvo panašus kaip iki pandemijos. Tačiau neseniai ji pateko į antraštes, pastebėta vaikščiojanti su lazdele, o bulvarinis leidinys „The Sun“ pranešė, kad pastarosiomis dienomis karalienė nustojo vedžioti savo korgius.
 
Pranešama, kad karalienė nebejodinėja savo žirgais, kuriems puoselėja didžiulę aistrą, nors planuoja pailsėjusi prie to grįžti. Manoma, kad ji taip pat atsisakė vartoti alkoholį.
 
Ketvirtadienį per viešą renginį Brikstone, Pietų Londone, vienas žiūrovas paklausė jos vyriausiojo sūnaus ir įpėdinio: „Princai Charlesai, kaip laikosi mama? „Jai viskas gerai“, – atsakė jis.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.11.15; 05:54

JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda savo ir Lietuvos žmonių vardu pasveikino Jungtinės Karalystės monarchę Karalienę Elžbietą II oficialios gimimo dienos proga ir palinkėjo Karalienei tvirtos sveikatos, o Karališkajai Šeimai ir visiems Jungtinės Karalystės gyventojams – susitelkimo ir visapusiškos gerovės.
 
Lietuvos vadovas sveikinime priminė, kad šiemet minėsime Lietuvos ir Jungtinės Karalystės diplomatinių santykių atkūrimo trisdešimtmetį.
 
Prezidentas pažymėjo tvirtus Lietuvos ir Jungtinės Karalystės dvišalius santykius, taip pat sėkmingą bendradarbiavimą tarptautinėse organizacijose sprendžiant aktualius globalios darbotvarkės klausimus.
 
„Vertiname Jungtinės Karalystės solidarų indėlį prisidedant prie Baltijos šalių regiono, kartu ir visos Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos saugumo užtikrinimo,“ – rašoma Lietuvos vadovo sveikinime.
 
Sveikindamas Jos didenybę Karalienę Elžbietą II prezidentas pabrėžė, kad Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimą, pagrįstą bendromis demokratinėmis vertybėmis, praturtina nuoširdi ilgametė abiejų šalių žmonių draugystė ir išreiškė viltį, kad suvaldžius COVID-19 pandemijos iššūkius atsivers dar daugiau galimybių stiprinti žmogiškuosius ryšius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.13; 08:16

Karalienė Elžbieta II ir princas Filipas. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį mirė karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas, kuriam neseniai buvo sėkmingai atlikta širdies procedūra, pranešė Bakingamo rūmai. Jis buvo 99 m. amžiaus.
 
Edinburgo hercogo mirtis yra didelė netektis 94-erių karalienei Elžbietai II, kuri, kaip pati yra sakiusi, princą Philipą visus šiuos metus laikė savo „stiprybe ir stabilumu.“
 
Buvęs karinio jūrų laivyno karininkas, princas Philipas didžiąją dalį savo gyvenimo, būdamas karalienės vyras, paskyrė labdaringam darbui, tačiau garsėjo ir gana dažnu netaktu, kai kurie jo pasisakymai laikyti netgi įžeidžiais.
 
2021 m. vasario 16 d. princas Philipas buvo išvežtas į ligoninę, kur buvo gydomas dėl anksčiau nustatytų širdies problemų ir infekcijos. Iš ligoninės namo jis buvo paleistas po mėnesio.
 
Pranešusi apie princo Philipo mirtį, BBC televizija parodė nuotrauką, kurioje matyti jis jaunas, dėvintis karinę uniformą. Fone skambėjo nacionalinis himnas.
 
Princas Philipas, kuris su karaliene praleido beveik aštuonis dešimtmečius, iš oficialiųjų pareigų pasitraukė 2017 m., tuo metu jam buvo 96 m.
 
Karalienės Elžbietos II vyras mirė likus vos keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio birželį.
 
Karališkoji pora, lapkritį atšventusi 73-iąsias vestuvių metines, gyveno daugiausiai izoliacijoje Vindzoro pilyje, į vakarus nuo Londono, nes dėl vyresnio amžiaus pateko į aukštos rizikos susirgti COVID-19 liga grupę. Jie pirmosiomis vakcinos nuo koronaviruso dozėmis buvo paskiepyti sausį.
 
Princas Philipas ir karalienė Elžbieta II turi keturis vaikus – Charlesą, Anne, Andrew ir Edwardą – aštuonis anūkus ir devynis proanūkius.
 
Philipas gimė Graikijos Korfu saloje, graikų ir danų karališkojoje šeimoje. Vis dėlto jo šeima iš šalies pasitraukė, kai mažajam Philipui buvo vos 18 mėnesių, nes jo dėdė, Graikijos karalius Konstantinas I buvo priverstas atsistatydinti.
 
Philipas su būsimąja tuo metu princese Elžbieta oficialiai buvo supažindintas 1939 m. liepą, o per Antrąjį pasaulinį karą jiedu bendravo ir retkarčiais susitikdavo.
 
Pora susituokė 1947 m. Vestminsterio abatijoje Londone.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.10; 06:00

JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Kelias „Brexito“ prekybos sutarčiai tarp Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos – atviras. Karalienė Elžbieta II – Jungtinės Karalystės vadovė – naktį į ketvirtadienį pasirašė ratifikavimo įstatymą, pranešė Bendruomenių Rūmų pirmininkas Lindsay Hoyle‘as.
 
Prieš tai dokumentui pritarė abeji parlamento rūmai. Šis susitarimas leis išvengti kieto „Brexito“, kai Didžioji Britanija naktį į penktadienį pasitrauks ir iš ES vidaus rinkos bei Muitų sąjungos. Iš ES šalis išstojo jau 2020 metų sausio pabaigoje.
 
„Šios didingos šalies likimas dabar yra mūsų rankose, – sakė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas. – Gruodžio 31 dieną 23.00 val. (vietos laiku) prasidės nauja pradžia mūsų šalies istorijoje ir nauji santykiai su ES, kaip artimiausia sąjungininke. Pagaliau šis momentas atėjo, ir dabar metas juo pasinaudoti“.
 
1 250 puslapių prekybos ir partnerystės susitarimas reguliuoja JK ir ES ekonominius santykius 2021 metų sausio 1-ąją pasibaigus pereinamajam „Brexito“ laikotarpiui.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.31; 06:00

Karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II pirmą kartą viešumoje pasirodė su kauke – ji aplankė nežinomo kareivio kapą Vestminsterio vienuolyne ir padėjo gėlių, šeštadienį sakė Bakingemo rūmų atstovė. Atsižvelgiant į progą, monarchės kaukė buvo juodos spalvos.
 
Spalio viduryje lankydamasi Ginkluotės technologijų centre netoli Pietų Anglijos Solsberio miesto, karalienė buvo be kaukės ir už tai sulaukė kritikos. Tada rūmai pareiškė, kad buvo laikomasi distancijos taisyklių.
 
Kiti britų karališkosios šeimos nariai reguliariai dėvi kaukes.
 
Vestminsterio abatijoje Elžbieta 1947 metų lapkritį ištekėjo už šiandien 99-erių princo Philipo. Jis šiuo metu yra Sandringamo dvare Norfolko grafystėje. Anglijoje šiuo metu galioja dalinis karantinas.
 
Per pirmąjį karantiną, kai buvo taikomi daug griežtesni judėjimo ribojimai, karalienė su princu kelis mėnesius gyveno Vindzoro pilyje netoli Londono. Su nedideliu būriu dvariškių garbaus amžiaus pora užsidarė tarp storų pilies rūmų ir nesusirgo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.09; 06:00

Didžiosios britanijos Karalienė Elžbieta II. EPA – ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos šeima Tarptautinės slaugytojų dienų proga dėkojo sveikatos sistemos darbuotojams už jų darbą koronakrizės metu. Akcijoje, be kitų, dalyvavo sosto įpėdinis princas Charlesas su žmona Camilla bei princas Williamas ir hercogienė Kate.
 
Jie daugiausiai vaizdo skambučiais kalbėjo su slaugytojais ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Indijoje, Australijoje, Siera Leonėje bei Bahamose. „Jūs galite didžiuotis savo darbu, kurį atliekate“, – sakė hercogienė Kate. Pokalbių santrauka antradienį buvo paskelbta socialiniuose tinkluose.
 
Karalienė įprastu telefonu kalbėjosi su Britų Tautų Sandraugos šalių Slaugytojų ir pribuvėjų sąjungos  prezidente Kathleen McCourt. „Tai labai reikšminga diena“, – sakė monarchė, kuri su savo vyru Philipu dėl pandemijos jau kurį laiką leidžia Vindzoro pilyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.13; 05:30

Karalienė Elžbieta II ketvirtadienį pasirašė „Brexito“ įstatymą. Dabar Didžioji Britanija sausio 31-ąją galės palikti Europos Sąjungą, tviteryje pranešė „Brexito“ ministras Steve‘as Barclay‘us. Britų parlamentas trečiadienio vakarą galutinai pritarė įstatymo tekstui.
 
„Brexito“ susitarimą sausio 29-ąją turėtų ratifikuoti Europos Parlamentas. Tai laikoma formalumu. Tada sausio 31-ąją „Brexitas“ po kelių atidėjimų ir ilgų ginčų iš tikrųjų galės įvykti.
 
Sausio 31-ąją prasidės pereinamasis laikotarpis, kurio metu Didžioji Britanija dar liks ES vidaus rinkoje ir Muitų Sąjungoje. Jis turėtų trukti iki 2020 metų sausio 31 dienos. Per tą laiką ES ir Didžioji Britanija mėgins susitarti dėl didelės prekybos sutarties. Tačiau per tokį trumpą laiką toks susitarimas su ES dar niekad nebuvo pasiektas. Premjeras Borisas Johnsonas nieku gyvu nenori pratęsti pereinamojo laikotarpio, todėl „Brexito“ įstatyme įtvirtino nuostatą, kad Londonas negali prašyti ES termino pratęsimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.24; 05:00

Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II pirmadienį su princu Harry’iu susitarė dėl „pereinamojo laikotarpio“, kurio metu jam ir jo žmonai Meghan bus leista laiką leisti ir JK, ir Kanadoje, kol galiausiai bus nuspręsta dėl sutuoktinių ateities.

Praėjusią savaitę jie paskelbė norintys atsitraukti į antrą planą ir atsisakyti kai kurių karališkosios šeimos privilegijų.

93-ejų metų karalienė, jos sūnus princas Charles’as bei du jo sūnūs princai Williamas ir Harry’is pirmadienį susirinko į šeimos susitikimą privačiame jos dvare Norfolke, Rytų Anglijoje.

Elžbieta II teigė, kad diskusija buvo labai konstruktyvi, ir pabrėžė, jog ji ir visa šeima „visiškai remia Harry’io ir Meghan norus kurti jaunos šeimos gyvenimą“.

„Nors norėjome, kad karališkosios šeimos dalimi jie išliktų visą darbo dieną, gerbiame ir suprantame jų norą gyventi labiau nepriklausomą šeimos gyvenimą ir išlikti vertinama mano šeimos dalimi, – sakė karalienė. – Harry’is ir Meghan aiškiai parodė nenorintys priklausyti nuo valstybės lėšų.“

„Todėl sutarta dėl pereinamojo laikotarpio, kurio metu Sasekso kunigaikščiai galės paskirstyti savo laiką ir jį leisti Kanadoje bei JK. Tai sudėtingi klausimai, kuriuos mano šeimai bus lemta išspręsti, reikia nemažai nuveikti, tačiau paprašiau, kad finansinius reikalus išspręstume ateinančiomis dienomis“, – teigė Elžbieta II.

Praėjusią savaitę sutuoktiniams paskelbus apie savo sprendimą, karalienė teigė norinti rasti šiai krizei įveikti tinkamą sprendimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2020.01.14; 05:00

Karalienė Elžbieta II paragino Didžiąją Britaniją rasti „bendrą požiūrį“ ir atsižvelgti į „įvairias nuomones“, skelbia „Reuters“.

Šie karalienės žodžiai suvokiami, kaip užkoduotas prašymas šalies politikams išspręsti „Brexito“ krizę. Didžiosios Britanijos karalienė, kaip valstybės vadovė, privalo išlikti neutrali politiniais klausimais ir paprastai nereiškia savo nuomonės ginčijamais klausimais. 

Artėjant numatytam Didžiosios Britanijos išstojimui iš ES, Didžioji Britanija yra giliausioje politinėje krizėje per pusę šimtmečio. Šalis nesutaria, kokia forma pasitraukti, ir ar išvis pasitraukti iš Sąjungos, prie kurios prisijungė 1973 metais, kai praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos parlamentas atmetė premjerės Theresos May su ES suderėtą „Brexito“ susitarimą. Teisės aktuose Didžiosios Britanijos išstojimas numatytas kovo 29 d.

Nors 92 metų amžiaus monarchė aiškiai neminėjo „Brexito“, ji sakė, kad kiekviena karta susidūrė su „naujais iššūkiais ir galimybėmis“, ir karalienės žodžiai buvo suprasti kaip užkoduota žinutė Didžiosios Britanijos politikams.

„Kai dabartiniame amžiuje mes ieškome naujų atsakymų, aš teikiu pirmenybę išbandytiems ir patikrintiems būdams, kaip pavyzdžiui, gražus kalbėjimas vienam apie kitą ir atsižvelgimas į skirtingas nuomones, bendradarbiavimas, siekiant bendro pagrindo, ir platesnio vaizdo neišleidimas iš akiračio “, – sakė Elžbieta II.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.26; 04:00

Po mėnesius trukusių audringų debatų Didžiojoje Britanijoje įsigaliojo „Brexit“ įstatymas, reguliuojantis šalies išstojimą iš ES. Džiūgaujant „Brexit“ šalininkams, parlamento spikeris Johnas Bercow’as antradienį Londone paskelbė, kad karalienė Elžbieta II pritarė įstatymui ir jį pasirašė.

Įstatyme teigiama, kad Didžioji Britanija 2019 metų kovo 29-ąją vidurnaktį Briuselio laiku išstoja iš ES. Kartu tada netenka galios 1972-ųjų įstatymas, suteikęs ES teisės viršenybę prieš britų teisę.

Dėl įstatymo, kurį 2017 metų liepą parlamentui pateikė ministrė pirmininkė Theresa May, buvo diskutuojama daugiau kaip 250 valandų. Praėjusią savaitę jį priėmė parlamentas. Prieš tai T. May sutiko su galimybe parlamentarams teikti pataisas dėl būsimo „Brexit“ susitarimo su ES. Karalienės parašas buvo paskutinysis žingsnis teisėkūros procedūroje.

Prekybos sekretorius Liamas Foxas pabrėžė, kad įstatymas „neatšaukiamai“ atveria kelią „Brexit“. Šansas, kad Jungtinė Karalystė liks ES, dabar esą „lygi nuliui“.

Britų vyriausybė 2017 metų kovo gale Briuselyje pateikė išstojimo prašymą. Tada prasidėjo dvejų metų terminas, per kurį turi būti susitarta dėl būsimų santykių tarp Didžiosios Britanijos ir ES. Pagrindinės kliūtys yra sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos ateitis bei prekybos klausimai, kai Didžioji Britanija paliks ES vidaus rinką.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.27