Automatai. Slaptai.lt nuotr.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį per Baltuosiuose rūmuose vykusią ceremoniją, skirtą pristatyti naujas ginklų kontrolės priemones, įvardijo su ginklais susijusį smurtą JAV „epidemija“ ir „tarptautine gėda“.
 
„Dėl Dievo meilės, tai yra epidemija, ir ji turi liautis“, – teigė jis, pavadindamas šaudynes „visuomenės sveikatos krize“.
 
„Tai – tarptautinė gėda“, – Baltųjų rūmų rožių sode Kongreso nariams ir ginklų kontrolės aktyvistams sakė demokratų prezidentas, kurio pašonėje stovėjo viceprezidentė Kamala Harris ir generalinis prokuroras Merrickas Garlandas.
 
„Pakaks maldų, – teigė J. Bidenas. – Laikas imtis veiksmų.“
 
Kongresui nepavykus susitarti dėl naujų plataus masto priemonių, kaip griežtesnių ginklų pirkėjų patikrų, J. Bidenas paskelbė apie šešias priemones, kurios, pasak jo, padės sušvelninti krizę.
 
Be gana kuklių priemonių suvaldyti politiškai itin jautrią problemą, J. Bidenas per rožių sode pasakytą kalbą taip pat paskelbė apie ginklų kontrolės šalininko ir buvusio teisėsaugos pareigūno Davido Chipmano kandidatūrą tapti Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų kontrolės biuro (ATF) vadovu.
 
Į šešias J. Bideno pristatytas priemones įskaitoma taisyklė, „skirta užkirsti kelią plisti ginklams vaiduokliams“ – taip vadinami ginklai, kuriuos galima sukonstruoti namų sąlygomis. Baltųjų rūmų teigimu, šie savadarbiai ginklai kelia itin daug nerimo, nes jie neturi serijinių numerių ir jų neįmanoma atsekti, po to kai šie panaudojami vykdant nusikaltimą.
 
Į kitas priemones, be kita ko, įskaitoma didesnė parama agentūroms, kurios yra įsitraukusios į kovą su smurtu bendruomenėse, ir sprendimas užsakyti pirmą išsamią ataskaitą apie šaunamųjų ginklų prekybą JAV nuo 2000 m.
 
Amerikoje per šaudynes kasmet žūsta beveik 40 tūkst. žmonių.
 
Nors tokios masinės šaudynės, kaip pastarosios Kolorade, Džordžijoje ir Kalifornijoje, pritraukia daugiausiai dėmesio, daugiau kaip pusę metinio aukų skaičiaus sudaro savižudybės.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.09; 03:00

Pistoleto šūvis. Slaptai.lt nuotr.

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį paragino šalyje uždrausti pusiau automatinius ginklus, jis kreipėsi į Kongresą ir pareikalavo imtis veiksmų dėl ginklų kontrolės po masinių šaudynių Kolorade.
 
Pirmadienį Boulderio apygardoje įvykdytas išpuolis – tai jau antros šią savaitę JAV surengtos šaudynės.
 
Kreipdamasis į tautą, išvargintą šaudynių mokyklose, naktinuose klubuose, kino teatruose ir daugelyje kitų viešųjų vietų, J. Bidenas teigė: „Negaliu laukti nė minutės, jau nekalbant apie valandas, kad būtų priimti sveiko proto sprendimai, ateityje išsaugosiantys gyvybes, ir kad paraginčiau kolegas Atstovų rūmuose ir Senate veikti.“
 
„Kartu turėtume uždrausti pusiau automatinius ginklus“, – sakė J. Bidenas, primindamas, kad Kongresas įveikė nesutarimus ir 1994 m. dešimtmečiui uždraudė tokius ginklus.
 
„Tai – ne partijų klausimas. Tai – visos Amerikos klausimas. Sprendimas išgelbėtų gyvybes. Amerikiečių gyvybes. Mes turime veikti“, – teigė prezidentas.
 
Griežtesnei ginklų kontrolei pritaria didelė dalis amerikiečių, tačiau respublikonai ilgą laiką prieštaravo tam, ką mažuma laiko jų teisės turėti ginklų pažeidimu.
 
J. Bidenas kalbėjo praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Kolorado šaudynių įtariamajam buvo pareikšti kaltinimai 10 žmonių nužudymu.
Šaudynės Kolorade įvykdytos praėjus mažiau nei savaitei nuo šaudynių Atlantos mieste, Džordžijos valstijoje, – įvykdęs keletą išpuolių ginkluotas vyras nužudė iš viso aštuonis žmones.
 
Šios savaitės įvykiai lėmė politikų raginimus veikti, tačiau antradienį ir vėl iškilo partinių nesutarimų svarbiu klausimu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.24; 02:00

JAV policija. EPA – ELTA nuotr.

JAV Džordžijos valstijoje antradienį per šaudynes trijuose skirtinguose SPA centruose žuvo aštuoni žmonės, daugiausiai jų – azijietės moterys.
 
Po išpuolių buvo suimtas 21-erių baltaodis vyras, įtariamas surengęs visus tris išpuolius, pranešė policija.
 
Išpuoliai surengti JAV smarkiai padaugėjus neapykantos nusikaltimų prieš azijiečius amerikiečius. Šaudynės sukėlė nerimą, kad taikytasi tiesiogiai į azijiečių verslus.
 
Keturios aukos žuvo „Young’s Asian Massage“ salone, esančiame netoli Džordžijos valstijos sostinės Atlantos priemiesčio Akverto, pranešė „Atlanta Journal-Constitution“.
 
Čerokių apygardos šerifo biuro kapitonas Jay Bakeris laikraščiui sakė, kad žuvo dvi azijietės moterys, viena baltaodė moteris ir vienas baltaodis vyras, dar vienas ispanakalbis vyras buvo sužeistas.
 
Atlantos policijos departamentas savo ruožtu patvirtino, kad keturių moterų kūnai rasti dviejuose atskiruose versluose Šiaurės rytų Atlantoje. Verslai įvardyti kaip „Gold Massage Spa“ ir „Aroma Therapy“ salonai.
 
Policija „Atlanta Journal-Constitution“ sakė, kad visos šios žuvusios moterys buvo azijietės.
 
Dėl trijų šaudynių teisėsauga įtaria Robertą Aaroną Longą.
 
Atlantos policijos atstovas seržantas Johnas Chafee’us teigė, kad, remiantis stebėjimų kamerų užfiksuotais šaudynių vaizdais, „atrodo labai tikėtina, kad mūsų įtariamasis yra tas pats, kaip ir Čerokių apygardos šerifo biuro įtariamasis, kuris yra suimtas“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.17; 08:06

Austrijos specialusis dalinys. EPA – ELTA nuotr.

„Islamo valstybės“ (IS) grupuotė antradienį prisiėmė atsakomybę dėl aukų pareikalavusių šaudynių Vienoje. Tai grupuotė paskelbė savo „Telegram“ paskyrose.
 
Pranešime skelbiama, kad už pirmadienį Austrijos sostinėje įvykdytą išpuolį yra atsakingas „kalifato kovotojas“. Per išpuolį žuvo keturi žmonės.
 
Atskirame pranešime, kuriame publikuota ir ginkluoto užpuoliko nuotrauka, IS propagandos padalinys teigė, kad „vakar išpuolį Vienos mieste įvykdė IS kovotojas“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.04; 00:05

Mineapolyje – riaušės. EPA – ELTA nuotr.

Nepaisant to, kad JAV Mineapolio mieste buvo paskelbta komendanto valanda, žmonės ir toliau protestavo po to, kai suėmimo metu dėl policininko veiksmų gegužės 25 d. mirė juodaodis vyras, praneša naujienų agentūra dpa.
 
Mineapolyje, Minesotos valstijoje, žmonės ketvirtą dieną iš eilės protestavo dėl 46 metų George‘o Floyd‘o mirties policijos rankose.
 
Nors policininkui buvo pateikti įtarimai dėl trečiojo laipsnio nužudymo, neramumai tęsėsi ir toliau.
 
Vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip pareigūnas Derek‘as Chauvin‘as klūpojo atsirėmęs keliu į G. Floyd‘o kaklą, kuris maldavo jį paleisti ir sakė negalįs kvėpuoti. Netrukus po to vyras mirė.
 
Prokuroras Mike‘as Freeman‘as spaudos konferencijos metu sakė, kad įtarimai pareigūnui buvo pareikšti daug greičiau nei bet kuriam kitam policininkui.
 
Už trečiojo laipsnio nužudymą Minesotos valstijoje gresia maksimali 25 metų įkalinimo bausmė.
 
D. Chauvin’as buvo suimtas dar prieš prokuroro spaudos konferenciją. Jam skirtas 500 000 JAV dolerių užstatas.
 
Tuo metu generalinis prokuroras William‘as Barr‘as sakė, kad Teisingumo departamentas ir Federalinis tyrimų biuras (FTB) vykdo nepriklausomą tyrimą, kad būtų nustatyta, ar buvo pažeisti federaliniai civilinės teisės įstatymai.
 
Dėl mirtimi pasibaigusio juodaodžio vyro suėmimo neramumai kilo ne tik Mineapolyje, kur buvo plėšiamos ir deginamos parduotuvės, bet ir kituose JAV miestuose.
 
Minesotos gubernatorius Tim‘as Walz‘as spaudos konferencijos metu penktadienį ragino žmones nutraukti smurtą ir atkurti tvarką.
 
Tuo metu Mineapolio meras Jacob‘as Frey‘us nuo 20 val. įvedė komendanto valandą, kuri galios ir savaitgalį. Tačiau žiniasklaida transliavo vaizdus, kuriuose matomi nurodymus pažeidinėjantys demonstrantai.
 
Penktadienį protestai kilo ir Atlantoje, kur demonstrantai užpuolė naujienų kanalo CNN būstinę. CNN transliacijoje buvo matyti, kaip žmonės mėtė daiktus į policijos pareigūnus, saugojusius įėjimą į pastatą.
 
Protestuotojai taip pat nuniokojo Atlantoje esantį koledžo futbolo šlovės muziejų.
 
Žmonės į gatves išėjo ir Teksaso valstijos Hiustono mieste, kurio meras Sylvester‘is Turner‘is penktadienį ragino gyventojus likti namie dėl jų pačių saugumo.
 
JAV prezidentas Donaldas Trumpas tviteryje protestuotojus išvadino „banditais“ ir perspėjo juos, kad „prasidėjus plėšimams prasideda ir šaudynės“.
 
Pastarasis jo pareiškimas buvo itin kritikuojamas, o socialinės žiniasklaidos tinklas „Twitter“ prezidento žinutę pažymėjo įspėjimu, kad jis skatina smurtą.
 
Vėliau penktadienį D. Trumpas sakė susitikęs su G. Floyd‘o šeima ir teisinosi dėl savo komentarų.
 
Prezidentas teigė nežinojęs, kad 1967 m. Majamio policijos vadas pavartojo lygiai tokius pačius žodžius – „prasidėjus plėšimams prasideda ir šaudynės“ – bandydamas pateisinti smurtą juodaodžių kvartaluose.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.30; 08:48

Ketvirtadienį nežinomas vyras surengė šaudynes Jerevano centre esančiame viešbutyje „Erebuni“. Tai žurnalistams pranešė Armėnijos policijos spaudos tarnyba.
 
Portalas „Factor.am“, remdamasis savo šaltiniais, teigia, kad šaulys ginkluotas automatu ir paėmė įkaitais pirmame aukšte buvusius žmones.
Viešbutis apsuptas, prie jo sutelktos didelės teisėsaugos pajėgos.
 
Viešbutyje „Erebuni“, be kita ko, yra buvusio šalies prezidento Roberto Kočariano, suimto pagal kaltinimą dėl konstitucinės santvarkos nuvertimo 2008 metais, biuras.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.24; 00:45

Niujorke, Bruklino rajone nušauti mažiausiai keturi žmonės, dar trys buvo sužeisti, praneša Niujorko policija.
 
Kol kas niekas nebuvo sulaikytas dėl šaudynių, nusikaltimo motyvai ir tikslios aplinkybės nėra žinomos, naujienų agentūrai AFP sakė Niujorko policijos atstovai.
 
Šaudynės įvyko Bruklino rajono Jutikos alėjoje esančiame klube, „NBC News“ sakė Niujorko policijos atstovas.
 
Tuo tarpu „ABC News“ darbuotojas šaudynių vietą apibūdino kaip naktinį klubą.
 
Dienraščio „New York Post“ duomenimis, incidentas įvyko apie 7 val. ryto vietos laiku (14 val. Lietuvos laiku).
 
Šaudynėse žuvo keturi vyrai, dar dviejų sužeistų vyrų ir moters gyvybei pavojus negresia, jie gydomi ligoninėje.
 
Anksčiau skelbta apie penkis sužeistuosius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.13; 03:00

Kanados Toronto mieste ketvirtadienį per šaudynes vienoje iš vaikų žaidimų aikštelių buvo sužeisti du vaikai. Tai pranešė televizijos kanalas CTV.

Policijos duomenimis, nukentėjo dvi 5 ir 9 metų amžiaus seserys. Jaunesnioji buvo nugabenta į ligoninę sunkios būklės, bet dabar mergaitės gyvybei pavojus nebegresia.

Pasak mačiusiųjų, prie šalia parko esančios vaikų žaidimų aikštelės, kur tuo metu buvo 11 vaikų, sustojo automobilis. Jame buvęs žmogus ėmė šaudyti iš pistoleto į kitą vyrą, tuo metu buvusį parke.

Policija ieško automobilio vairuotojo ir žmogaus, į kurį jis šaudė.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.15; 02:00