g.visockas-portretas

Nūnai Lietuvos televizijos, neišskiriant ir visuomeninio transliuotojo LRT, vis dažniau parodo įdomių laidų istorinėmis temomis. Omenyje pirmiausiai turiu Lietuvos tematiką. Sakykim, “XX amžiaus slaptuosius archyvus”.

Sunku nesutikti, jog tai – pirmasis išsamus lietuviškas istorinės dokumentikos serialas. Be to, turįs keletą itin svarbių privalumų. Jis parengtas išradingai, patraukliai, įtikinamai, naudojant vaidybinius elementus.

Žodžiu, “sukaltas” be nuobodumo, be primityvumo elementų. Kūrėjų išradingumo dėka jis turėtų tapti patraukliu ir mūsų jaunimui. Už serialo pasirodymą viešumoje privalome dėkoti dr. istorikui Arvydui Anušauskui bei TV žurnalistei Gražinai Sviderskytei.

Continue reading „Švediško akibrokšto pasekmės”

anusauskas_slaptai.lt

Seimo plenarinėje sesijoje rudenį turėtų būti pradėtas svarstyti Žvalgybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Įstatymas sukurs ne tik naują teisinę civilinės ir karinės žvalgybos bazę, bet ir, tikėtina, naują kokybę. Įstatymas jau parengtas, belieka iki galo nugludinti baigiamuosius niuansus.

Pasak vieno iš įstatymo pakeitimo iniciatorių, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko, iki šiol buvo sulaukiama daug priekaištų dėl Operatyvinės veiklos įstatymo taikymo civilinei žvalgybai, jo veikimo metodų ir atsakomybės stokos, todėl ir kilo mintis iš esmės pertvarkyti šią sistemą.

Continue reading „Arvydas Anušauskas: „Naujas Žvalgybos įstatymas sukurtų kitokios kokybės Lietuvos žvalgybą“”

visockas-gintaras-portretas

Štai ir sulaukėme pirmųjų viešų ištraukų iš Valstybės saugumo departamento (VSD) ataskaitos apie 2011-aisiais metais atliktas operatyvinio pobūdžio veikas. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas ištęsėjo duotą žodį.

Siekiant stiprinti visuomenės pasitikėjimą mūsų VSD, Seimo NSGK vadovybė nusprendusi kasmet viešai skelbti kai kurių specialiai atrinktų duomenų apie mūsų slaptųjų tarnybų veiklą.

Sumanymo planas aiškus – kad visuomenė susidarytų kuo objektyvesnę nuomonę, kuo gi užsiima mūsų žvalgybinės bei kontržvalgybinės institucijos. Mat lietuvių pasitikėjimas savaisiais “džeimsais bondais” pastaruoju metu labai smukęs. Taigi prarastą pasitikėjimą bandoma susigrąžinti.

Continue reading „Atsinaujinimas įmanomas tik analizuojant savas klaidas”

visockas-gintaras-portretas

Gegužės mėnesį Lietuva turės galimybę susipažinti su Valstybės saugumo departamento ataskaita, bylojančia apie 2011-aisiais metais nuveiktus mūsų saugumiečių darbus. Bent jau taip viešojoje erdvėje pareiškė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas. Vadinasi, laukti liko visai mažai.

Bet ar nenusivilsime, išvydę ataskaitą? Juk greičiausiai perskaitysime tik keletą nieko nepaaiškinančių bendrųjų frazių apie nuolat stiprinamą nacionalinį saugumą. Ir – nieko daugiau. Vis dėlto perskaityti baigiamą rengti saugumietišką ataskaitą verta bus bet kokiu atveju. Kas ką besakytų, tai – neabejotinas žingsnis į priekį. Mat iki šiol dar niekas iš oficialių Lietuvos pareigūnų nėra garsiau užsiminęs, jog ir visuomenė turi teisę bent šį tą žinoti apie saugumietiškus reikalus. Bent mažą kruopelytę. Bent jau turėti viltį, jog mūsų “džeimsai bondai’ išties gina Lietuvos valstybės interesus.

Continue reading „Krokodilo ašaros”

video_cip

WikiLeaks paskelbė tūkstančius konfidencialių dokumentų, kurie byloja, kaip amerikiečių diplomatai iš tiesų žvelgia į kai kuriuos Vokietijos, Italijos ar Rusijos politikus. Žinoma, pasaulio didieji apsimeta, jog nieko rimto neįvyko. Bet juk skandalas – milžiniškas. Visuomenė akivaizdžiai pamatė, kaip didžiojoje politikoje grubiai taikomi dvigubi standartai.

Beje, Lietuva – ne išimtis. Tad kokias išvadas remiantis WikiLeaks informacija galima padaryti, pavyzdžiui, apie mūsų Seimo NSGK pirmininko Arvydo Anušausko, URM vadovo Audroniaus Ažubalio ar buvusio VSD direktoriaus Mečio Laurinkaus veiklą? Kaip atrodo Lietuvos Generalinė prokuratūra, įsileidusi Rusijos žvalgybos atstovus, Lietuvos kariai, patruliuojantys Afganistano smėlynuose, ar lietuviškieji politikai, palaiminę finansines aferas dėl Vilniaus metro, Vilniaus stadiono ar Gugenheimo stadiono? Kokių žingsnių nūnai nenori prisiminti šiandieninė konservatorių vadovybė, kritikuodama savo oponentus dėl Leo LT projekto?

Videostudijos “SLAPTAI” svečias – buvęs Seimo NSGK pirmininkas, Tautos Ateities Forumo lyderis Algimantas Matulevičius. Dr. A.Matulevičius  kviečia  paremti  jo vadovaujamos organizacijos  planus rengiant referendumą. O referendumas aktualus: ir dėl Seimo narių skaičiaus, ir dėl galimybės rinkėjams atšaukti prasižengusį parlamentarą, ir dėl pensijų neliečiamumo…

Continue reading „Kokių priekaištų nusipelnė A.Anušauskas, A.Ažubalis ir M.Laurinkus”

video_cip

Žurnalistas Virginijus Savukynas internetiniame portale tinklink.lt neseniai svarstė, ar žiūrovams būtų įdomu išvysti diskusijų laidą apie 12-a garsiųjų VSD operatyvinių pažymų. Jis rašė: “Rugsėjo 6 dieną „Savaitės atgarsiai” vėl eteryje. Jau galvoju apie laidos  temą. Kilo mintis – gal pakalbėti apie 12-a operatyvinių VSD pažymų, kurias jau gavo Seimas. Dabar jau iškilo klausimas, ar jas reikia išslaptinti? Kaip manote, ar būtų įdomi tokia diskusija? O gal čia tik istorija? Juk viskas buvo prieš ketverius metus. Be to, kaip sakė prezidentė D. Grybauskaitė, ten nieko įdomaus nėra. Tad kaip yra iš tiesų? Kokius man patarimus duotumėte?”

Mes įsitikinę, jog tokia diskusija LRT ekrane būtų ne tik įdomi, bet ir reikalinga. Žinoma, jei tik apie šią problemą būtų kalbama atvirai, nuoširdžiai. O ką apie 12-os operatyvinių pažymų išslaptinimo – neišslaptinimo reikalus mano studijos “Slaptai” svečiai – buvęs Lietuvos parlamentaras Romanas SEDLICKAS (kairėje) ir advokatas Arūnas MARCINKEVIČIUS? Su buvusiu Lietuvos Seimo nariu Romanu SEDLICKU ir advokatu Arūnu MARCINKEVIČIUMI kalbasi “XXI amžiaus” žurnalistas Gintaras Visockas.

Continue reading „Ką byloja 12-os VSD operatyvinių pažymų skandalas?”

fsb_maziukas_n

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadas dėl nelemtų CŽV kalėjimų perskaičiau atidžiai. Atidžiau perskaityti vargu ar įmanoma. Išvados apie galimus neteisėtus Amerikos slaptųjų tarnybų veiksmus netoli Vilniaus – viena iš svarbiausių nūdienos temų. Skaitydamas Seimo NSGK išvadas prisiminiau keletą susitikimų su buvusiu aukšto rango Lietuvos karinės žvalgybos ir kontržvalgybos darbuotoju Arvydu Šidlausku. Kadaise teko svečiuotis ir jo sodyboje Jurbarke. Tiek “XXI amžiuje”, tiek visuomenės aktualijų portale Slaptai.lt prieš keletą metų paskelbiau išsamių interviu su šiuo buvusiu Antrojo operatyvinių tarnybų departamento karininku Klaipėdos kraštui. Tačiau tada neatkreipiau dėmesio į A.Šidlausko pastabas, kurios, man regis, šiandien itin aktualijos, nors tuo metu, kai apie slaptus CŽV kalėjimus Lietuvoje niekas dar garsiai net neužsimindavo, pasirodė ne tokios svarbios. Tad kokie epizodai iš interviu su buvusiu “antruku” tąsyk nepakliuvo į spaudą?

Continue reading „Kada pradėsime ieškoti slaptųjų FSB ir GRU objektų?”

CIA1

Praėjusios savaitės pabaigoje kai kurios mūsų žiniasklaidos priemonės mirgėte mirgėjo nuo sensacingų pranešimų, skelbiančių, jog slaptieji CŽV kalėjimai Lietuvoje vis tik egzistavo. Keletas internetinių leidinių piktdžiugiškai šaukė, esą jau pateikta užtektinai rimtų įrodymų, bylojančių apie neva negarbingus Lietuvos slaptųjų tarnybų susitarimus su JAV žvalgybomis. Štai keletas ištraukų iš anarchistinių pažiūrų neslepiančių komentatorių pranešimų. „Lietuva vis labiau skęsta savo sąjungininko JAV sukurtoje neteisėtų CŽV kalėjimų ir grobikiškų karų kloakoje. Seimas po ilgų atsikalbinėjimų ir bandymų ignoruoti lyg ir pasišovė tirti tarptautinę teisę pažeidžiančio CŽV kalėjimo Lietuvoje istoriją, bet tyrimas dar tik pradėtas, o užsienio žiniasklaida jau pasimėgaudama skelbia visų tų įvykių detales. Seimui tokie pranešimai nė motais – jis ir toliau remia savo sąjungininkę“.

Continue reading „O juk žurnalistai kol kas nepateikė nė vieno įrodymo, esą Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas !”

pavojinga_2

Lietuvos slaptųjų tarnybų padangėje nuskambėjo dar viena nerimą kelianti žinia. Pasirodo, pagrindinės mūsų slaptosios tarnybos vadovas Povilas Malakauskas yra užtektinai turtingas žmogus. O įtikinamų paaiškinimų, kokie aitvarai sunešė milijonus visą gyvenimą valstybės tarnyboje dirbusiam pareigūnui, – nėra. Neabejoju, jog VSD generalinis direktorius turi užtektinai dokumentų, teigiančių, esą turtai uždirbti sąžiningu būdu. Tačiau lietuviška patirtis byloja ką kitką: visą gyvenimą valstybės tarnyboje besidarbuojantis pareigūnas vargu ar gali susikrauti milijonus. O juk P.Malakauskas niekad nebuvo verslininkas. Paskutiniuosius keliolika metų jis darbavosi būtent valstybinėse institucijose, kurių pavadinimai – KAM, STT, VSD. Nejaugi šių slaptųjų bei specialiųjų tarnybų darbuotojų atlyginimai tokie dideli, jog įgalina susitaupyti vieną kitą milijoną?

Continue reading „Finansinių skolų turintys žvalgybininkai negali būti patikimi”

video_cip

Kodėl konservatoriams – krikščionims demokratams šiandien nebeįtinka dabartinis saugumo vadovas? Kodėl Povilas Malakauskas kategoriškai atsisako Seimo NSGK nariams pateikti 12-a garsiųjų pažymų? Kaip derėtų vertinti kai kurių opozicijos atstovų pasisakymus, esą versdama P.Malakauską iš posto parlamentinė dauguma į savo rankas trokšta perimti ne tik KAM 2-ąjį departamentą, kuris nūnai pavaldus KAM ministrei konservatorei Rasai Juknevičienei, bet ir visas VSD struktūras? Kodėl konservatoriai dar taip neseniai pritarė P.Malakausko kandidatūrai į VSD vadovo postą? Ar iš tikrųjų P.Malakauskas buvo konservatorių žmogus, vaizdžiai tariant, pareigūnas, mąstantis tik „dešiniuoju smegenų pusrutuliu”? Kaip konservatoriai apibūdina P.Malakausko veiklą, jam dirbus krašto apsaugos ministerijoje bei vadovavus STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba)? Galų gale – koks šioje istorijoje bus Prezidentės Dalios Grybauskaitės vaidmuo?

Videostudijos „SLAPTAI” svečias – ilgametis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Saulius Pečeliūnas.

Continue reading „Kodėl toks užsispyręs VSD vadovas Povilas Malakauskas?”