Pesimistinės Amerikos žvalgybos prognozės


Amerikos žvalgybos specialistai pranešė JAV prezidentui Barakui Obamai, kad Rusijos kariuomenė tiesia Krymo pusėn specialų koridorių, todėl didelė tikimybė, jog bus okupuoti tokie Ukrainos miestai kaip Charkovas, Luganskas ir Doneckas.

Tiesa, tokio pobūdžio Rusijos kariuomenės pasiruošimai gali reikšti ir tai, kad Rusijos armija tiesiog ruošiasi ilgam pasilikti prie rytinių Ukrainos sienų.

Po Krymo okupacijos rusų armijos dalinių prie rytinių Ukrainos sienų nuolat daugėjo. Rusija savo karines pajėgas prie Ukrainos didina nuolatos, be perstojo. Čia jau sutelktos ir gausios maisto bei vaistų atsargos. Tokias išvadas daro specialus „Foreign Policy“.

Tiesa, Amerikos žvalgybos analitikai apie Ukrainos okupaciją kalba atsargiai, pabrėždami, jog plataus įsiveržimo gali ir nebūti. Be to, amerikiečiai nežino, kada suplanuotas Ukrainos puolimas, jei jis suplanuotas. Apie tikruosius Vladimiro Putino kėslus sunku spręsti, nes gaunama ypatingai mažai radioelektroninės žvalgybos duomenų.

Matyt, V.Putinas mažai su kuo derina savo planus. Be to, amerikiečiai neturi video įrašų, kuriuose būtų užfiksuotas rusų armijos judėjimas prie rytinių Ukrainos sienų. Todėl apie rusų kariškių judėjimą tenka spręsti vien iš Kosmose esančių palydovų nuotraukų.

Kovo 27-ąją radijo stotis „Amerikos balsas“ pranešė, kad rusų armija atidarė karo lauko ligoninę Briansko apylinkėse, vos už 20 km nuo Rusijos – Ukrainos valstybinės sienos. Taip pat pranešta, kad prie Ukrainos sienų traukiniais gabenami dideli kiekiai rusų armijos amunicijos, įskaitant ir šaudmenis. Tai gali reikšti, kad rusų kariuomenė planuoja tiesiog ilgai stovėti prie Ukrainos sienų, o puolimas – nenumatomas.

Tačiau naujausi Amerikos žvalgybos pranešimai – dar aštresni. Dabar specialistai jau linksta manyti, esą Ukarinos okupacija – beveik neišvengiama. Tokius vertinimus stiprina ir staigi Krymo okupacija, kurios, be kita ko, amerikiečiai numatyti nesugebėjo.

Dėl priežasčių, kodėl amerikiečių žvalgyba nepajėgė numatyti Krymo okupacijos, ginčijamasi iki šiol. Viena iš versijų – Kremliaus vadovybė sugeba kurti planus būtent tokiais metodais, kurie Vakarų žvalgyboms – kol kas neįkandami. Vaizdžiai tariant, V.Putinas išmoko planuoti agresijas „būtent taip ir ten, kur neprieina Amerikos žvalgyba“. Už tai esą V.Putinas turi būti dėkingas būtent perbėgėliui iš CŽV specialistui Edvardui Snoudenui.

Tiesa, esama Amerikos žvalgybos specialistų, kurie įsitikinę, jog E.Snoudeno išdavystės – niekuo dėtos. CŽV ekspertai mano, jog Kremliaus vadovybė planuoja savo veiksmus labai panašiai kaip savo atakas planavo Osama bin Ladenas: į pagalbą pasitelkdamas specialiai apmokytus, patikimus kurjerius ir tuo pačiu visiškai nenaudodamas technikos. Šią versiją leidiniui „Foreign Policy“ pateikė Džouelas Gardingas, buvęs aukšto rango JAV kariuomenės sausumos pajėgų Žvalgybos vadovybės karininkas.

Buvęs JAV specialiųjų tarnybų karininkas Dž.Gardingas įsitikinęs, jog Kremliaus vadovybė, planuodama karines operacijas, iš tiesų specialiai, sąmoningai nesinaudoja beveik jokia technika. Užkoduoti įsakymai, nurodymai duodami iš lūpų į lūpas, pasitelkiant į pagalbą patikimus ir specialiai apmokytus kurjerius.

Užkoduota informacija žodžiu perduodama tik tiems, kam būtina žinoti, ir tik pačią paskutinę akimirką. Be to, apie tikruosius Kremliaus planus Rusijoje žino vos keli žmonės iš artimiausios V.Putino aplinkos. Greičiausiai net labai aukšto rango Rusijos armijos generolai nežino, kokie tikrieji V.Putino sumanymai. V.Putinas savo planus laiko galvoje – mažai su kuo tariasi, dar rečiau – diskutuoja. Todėl amerikiečių žvalgyba beveik bejėgė sužinoti, kokius nurodymus savo pavaduotojams duoda V.Putinas. Tad buvęs KGB karininkas V.Putinas dirba itin profesionaliai.

Oficialusis Vašingtonas dar įsitikinęs, jog V.Putinas parengęs keletą planų. Rusijos armija pasiruošusi įgyvendinti visus jo sumanymus. Tačiau koks variantas – tikrasis, nežino niekas, išskyrus patį V.Putiną. Leidinys „The Daily Beast“ mano, kad V.Putinas gali ryžtis okupuoti visą Ukrainą.

Ukrainos gynybos ministerija teigia, kad rusai prie jų sienos sutelkė apie 100 tūkst. karių kontingentą. NATO ekspertai mano, kad šis skaičius – per didelis. Prie Ukrainos rytinių sienų sutelkta apie 30 tūkst. rusų karių (kitais duomenimis: iki 50 tūkst.). Bet tai dar nereiškia, kad Rusija nepajėgi okupuoti Ukrainos sutelkusi 30 ar 50 tūkst. karių kontingento. Amerikos žvalgyba apgailestauja, jog Ukrainos armija, kuriai trūksta ir modernių ginklų, ir deramai paruoštų kareivių, ir patirties, nebus pajėgi deramai pasipriešinti ir rusiškam agresoriui, kurio gretose – apie 30 tūkst. karių.

Paskutinieji duomenys tokie: rusų kariškiai telkiami Rostovo, Kursko ir Belgorodo rajonuose. Didžiausia tikimybė, jog bus puolami Ukrainos miestai Charkovas, Luganskas ir Doneckas. Šių miestų okuacija Rusijai verkiant reikalinga, kad būtų nutiestas specialus koridorius į okupuotą Krymą. Be šio Krymą su Rusiją jungiančio koridoriaus Kremliui bus sunku apsaugoti okupuotąją ir aneksuotąją teritoriją nuo finansinės, ekonominės ir humantitarinės katastrofos. Nes kol kas Krymas – ekonominėje Kijevo priklausomybėje.

2014.03.29; 09:55

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *