Žmogiškasis faktorius žvalgybinėse intrigose turi milžinišką reikšmę. Remtis vien aukštosiomis technologijomis ir modernia technika – dar ne viskas.
Žvalgybininkai privalo ne tik sėdėti slaptuose bunkeriuose prie galingų kompiuterių, bet ir bendrauti su savo bendraminčiais ir oponentais. Reikalingas bendravimas „akis į akį“.
Šios taktikos svarbą, regis, pradeda suvokti ir dabartinis CŽV vadovas Džonas Brenanas.
Taip teigia Gvido Olimpio leidinyje „Corriere della Sera“. Omenyje turimas faktas, jog ponas Dž.Brenanas pats atvyko į Ukrainos sostinę Kijevą atidžiai pasižvalgyti. Vaizdžiai tariant, CŽV vadovas nusprendė susidaryti pilną vaizdą ne iš ataskaitų.
Šis vizitas – nepaprastai svarbus. Kodėl svarbus – paaiškinti lengva. Kremlius naudoja Ukrainoje taktiką, kurią tobulino dešimtmečiais. Šaltojo karo metais Maskva savo specialiąsias pajėgas intensyviai mokė atlikti sudėtingas sabotažo operacijas NATO teritorijoje. Tos pajėgos, kurios buvo treniruojamos rengti diversines operacijas Vakarų Europoje, buvo tampriai susijusios su Rusijos karine žvalgyba – GRU.
Nereikia pamiršti ir kalbų, jog Sovietų Sąjunga šaltojo karo metais sugebėjo Vakarų Europoje slapta įrengti slaptų bunkerių ir sandėlių, kur laikė tiek ginklus, tiek šaudmenis, tiek ryšio priemones, tiek kitokio pobūdžio karinę amuniciją. Kad, esant reikalui, galėtų smogti į nugarą. Dabar ši sovietinė taktika vėl kartojama, tiesa, kiek kitokiomis premonėmis ir kitokiomis aplinkybėmis.
Amerikos analitikai neabejoja, jog „kai kurios operacijos Rytų Ukrainoje buvo atliktos talkinant 45-am GRU specnazo pulkui“. Būtent šio pulko kariškiai suteikė paramos prorusiškai nusiteikusiems riaušininkams. Susijungimo su Rusija iniciatoriai be GRU pagalbos Rytų Ukrainoje nebūtų sugebėję destabilizuoti politinės ir ekonominės padėties. Tie pastatai, kuriuos prorusiškiems riaušininkams pavyko užimti, okupuoti buvo GRU specialistams padedant. Beje, GRU sugebėjo Ukrainoje pademonstruoti ne tik jėgą, bet ir išmintį.
GRU specialistai turėjo pakankamai laiko deramai pasiruošti. Greitis, netikėtumas, puikus planavimas, įžūlumas, patirtis, jėga – štai kas padėjo Rusijos slaptosioms tarnyboms sukelti chaosą Rytų Ukrainoje. Amerikiečiai tokios patirties neturėjo anksčiau, neturi ir dabar. Amerikiečiai nepajėgūs organizuoti tokių masiškų ir sėkmingų provokacijų.
Smūgis, kurį įsakė suduoti Vladimiras Putinas, Vakarams buvo netikėtas. Vakarai vylėsi, jog Rusijos slaptosios tarnybos nėra taip puikiai paruoštos pulti ir griauti. Net Vokietijos kanclerė Angela Merkel prisipažino, jog, nepaisant dažnų ir tiesioginių kontaktų su Rusijos prezidentu, ji vis tik nesugebėjo perprasti Vladimiro Putino. Pasirodo, V.Putinas – ne tik paslaptingas, bet ir puikus taktikas bei strategas. Bet kas čia netikėto? Juk V.Putinas turi puikią patirtį, įgytą tarnaujant KGB gretose.
Tad kokias išvadas gali padaryti CŽV, analizuodama padėtį Ukrainoje? Išvada – vienintelė. Rusijos slaptųjų tarnybų neįmanoma pergudrauti naudojant garbingas priemones. Sėkmingai grumtis su Rusijos slaptosiomis tarnybomis įmanoma tik tuomet, jei naudojami senieji „šaltojo karo metodai“.
Džiugu, kad amerikiečiams vis akivaizdžiau, jog nūnai būtina prisiminti „žmogiškąjį faktorių“. Laimė, jog CŽV analitikai pagaliau pradeda suvokti, jog vien patogiuose ir saugiuose analizuodami iš palydovų padarytas nuotraukas jie rimtų pergalių nepasieks. Nepaisant naujausių technologijų dar būtina kovoti su priešo šnipais … priešo teritorijoje. Priešingu atveju dvikova bus pralaimėta.
Štai kodėl svarbu, kad Amerikos CŽV vadovas asmeniškai atskrido į Kijevą pasižiūrėti, kas gi čia drumsčia vandenį.
Nuotraukoje: dabartinis CŽV vadovas Džonas Brenanas.
Informacijos šaltinis – Corriere della Sera.
2014.04.17; 08:15