Jaunystėje Džordžas Tenetas buvo laikomas “didžiausiu plepiu”


JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovo Džordžo Teneto (George J.Tenet) karjera baigėsi 2004-ųjų vasarą. 2004-ųjų birželio mėnesį iš CŽV direktoriaus posto jis buvo priverstas pasitraukti, nes sulaukė kaip niekad priešiškos ir įnirtingos kritikos. JAV kongresmenai ir senatoriai Dž.Tenetą kritikavo dėl to, kad jo vadovaujama CŽV nesugebėjo deramai dirbti su slapta informacija karo Irake išvakarėse.

Suprask, neturėjo užtektinai patikimos informacijos, kas iš tiesų dedasi Irake, o iš informacijos, kurią buvo surinkę, nepajėgė padaryti teisingų išvadų. Tuometinis JAV prezidentas Džordžas V.Bušas nedelsiant pasirašė Dž.Teneto atsistatydinimo pareiškimą, nors tuo pačiu viešai pareiškė ir apgailestavimą dėl jo pasitraukimo. Tuometinis Amerikos prezidentas leido suprasti, kad, nepaisant klaidų, Dž.Tenetą laiko geru CŽV vadovu. Pasak Amerikos prezidento, ‘tiesiog susiklostė ne itin palanki situacija”.

Beje, Dž.Tenetas, vadovaudamas CŽV, garsėjo savo kritišku požiūriu į Internetą. Skaitydamas paskaitas universitetuose ar duodamas politikams ataskaitas apie jo vadovaujamos tarnybos veiklą Dž.Tenetas yra ne sykį pabrėžęs, jog Internetas – JAV “Achilo kulnas”. Dž.Teneto žodžiais tariant, JAV priešai, įskaitant žvalgybos tarnybas, teroristus ir karines organizacijas, kuria informacinius Amerikos puolimo planus. Dž.Tenetas buvo įsitikinęs, jog JAV karinių ir valstybinių įmonių prijungimas prie Interneto jas daro labiau ir lengviai pažeidžiamas.

Tačiau įdomiausia tai, kad Dž.Tenetas yra viešai prisipažinęs, jog vaikystėje buvo didelis plepys, negalėjęs už dantų nulaikyti liežuvio. Visos paslaptys, kurias jam patikėdavo klasės ar kiemo draugai, netrukus tapdavo visiems žinomos. Nes Dž.Tenetas jas nedelsiant išplepėdavo. “Niekas iš mane vaikystėje pažinojusių žmonių nebūtų pamanęs, kad tapsiu CŽV vadovu. Vargu ar mieste buvo didesnis ilgaliežuvis už mane. Niekas nebūtų patikėjęs, jog esu pajėgus išlaikyti paslaptį ilgiau nei keletą valandų”, – tvirtino Dž.Tenetas.

Tokius žodžius jis, pavyzdžiui, ištarė Bendžamino N.Kardoso vidurinėje mokykloje, kurią yra baigęs. Dž.Teneto prisipažinimas sukėlė moksleivių juoką. Tada Dž.Tenetas pabrėžė, kad ilgainiui išmoko patikimai saugoti paslaptis, kitaip 1997-aisiais metais nebūtų tapęs pagrindinės JAV slaptosios tarnybos vadovu.

Nuotraukoje: 1997 – 2004 metais JAV CŽV direktoriaus pareigas ėjęs Džordžas Tenetas.

2011.09.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *