Šių metų lapkričio 1 d. įsigalios Civilinio kodekso straipsnis, nustatantis, kad motorinės transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartyje privaloma nurodyti duomenis apie parduodamą transporto priemonę ir jos trūkumų sąrašą.
Minėto sąrašo projektą parengė Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (VKTI). Iki spalio 23 d. su šiuo projektu galima susipažinti VKTI interneto svetainės www.vkti.gov.lt skyriaus „Teisinė informacija“ srityje „Teisės aktų projektai“ ir teikti savo pastabas bei pasiūlymus.
Projekte numatyta, kad sudarant motorinės transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartį turės būti nurodoma transporto priemonės gamybinė markė, komercinis pavadinimas, identifikavimo numeris, rida, ar galioja transporto priemonės privalomoji techninė apžiūra, eismo ar kiti įvykiai, kuriuose motorinė transporto priemonė buvo apgadinta per laikotarpį, kurį pardavėjas buvo šios transporto priemonės savininkas, taip pat visi kiti pardavėjui žinomi eismo ar kiti įvykiai, kuriuose transporto priemonė buvo apgadinta.
Taip pat numatyta, kad sudarant motorinės transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartį turės būti nurodomi transporto priemonės trūkumai: stabdžių sistemos (pvz., ar veikia stovėjimo (rankinis) stabdis, ar kitoms stabdžių sistemoms reikia remonto); vairo mechanizmo ir pakabos elementų (pvz., ar pakabos ir vairo elementams reikia remonto); apšvietimo ir šviesos signalizavimo įtaisų (pvz., ar nėra pažeisti apšvietimo ir šviesos signalizavimo įtaisai, ar jie tinkamai veikia); vairuotojų ir keleivių saugos sistemų (pvz., ar įrengti saugos diržai, saugos oro pagalvės); dujų išmetimo sistemos (pvz., ar transporto priemonės dujų išmetimo sistema nėra pažeista, ar nėra pašalinta išmetamųjų dujų neutralizavimo įranga).
Tikimasi, kad minėtos informacijos nurodymas leis transporto priemonės pirkėjui geriau įvertinti įsigyjamą transporto priemonę. Trūkumų sąrašas atspindės pagrindinius transporto priemonės aktyviosios ir pasyviosios saugos elementus, būtinus, kad bet kokia transporto priemonė, dalyvaujanti eisme, būtų saugi visų eismo dalyvių atžvilgiu. Transporto priemonės duomenų ir trūkumų sąrašas padės ugdyti asmenų, parduodančių transporto priemones, sąžiningą ir atsakingą elgseną pirkėjo atžvilgiu, o pirkėjams bus aiškiau ir lengviau pasirinkti.
Siekdama gerinti eismo saugą ir visuomenės atsakingumą, VKTI taip pat ragina asmenis, parduodančius motorines transporto priemones, neapsiriboti privalomų nurodyti duomenų apie transporto priemonę ir jos trūkumus sąrašu, o sudarant pirkimo–pardavimo sutartį įvardyti visus žinomus trūkumus ir kitą informaciją.
Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Informacijos šaltinis: Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyrius.
2015.10.17; 06:09
Kiek žinau, automobilių prekeiviai šį nutarimą sugeba apeiti ir nurodo, jog nežino apie galimus trūkumus, tad abejoju ar ši tvarka realiai atnešė naudos ir skaidrumo naudotų automobilių prekyboje. Savo mašiną parduodant tikrai nieko neslėpiau ir prieš tai tvarkiau sau kaip įprastai, nes dar abejojau ar keisiu, ar vis tik dar metus liksiu su senuoju.
Kaip tik dairausi automobilio. Pastebėjau, jog yra pardavėjų, skelbime nurodančių, kad apie trūkumus nežino, jų nepastebėjo. Ko gero tas reikalavimas išlieka tik teorinis, o praktikoje nelabai pasitvirtino
Dėl trūkumų nurodymo tikrai gera idėja. Juk perkant naudotą automobilį pardavėjai dažniausiai apie juos nutyli. Tad tokia sutartis galės būti garantas, jei išlys paslėpti defektai.