Lapkričio 27 dieną Vilniaus rotušėje daugiau nei 300 žurnalistų iš skirtingų Lietuvos vietų ir žurnalistikos sričių diskutuos apie aktualiausius jiems klausimus ir problemas, priims sprendimus dėl Lietuvos žurnalistų sąjungos veiklos prioritetų artimiausius ketverius metus.
Tokio mąsto LŽS suvažiavimas vyksta tik kas 4 metus. Natūralu, kad per tiek laiko tiek situacija žiniasklaidoje, tiek apskritai gyvenime labai pasikeitė. Susikaupė nemažai problemų, atsirado naujų iššūkių.
Daugiau informacijos apie žurnalistams rūpimus dalykus galima rasti LŽS interneto svetainėje. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad žurnalistai yra susirūpinę ir dėl etikos standartų bei savitvarkos efektyvumo.
Jiems (mums) rūpi ir su žiniasklaidos nuosavybe susiję klausimai. Mat jau ne vienerius metus Lietuvos Visuomenės informavimo įstatyme yra apribojimų įsigyti žiniasklaidos priemonių bankams, politinėms partijoms, valdžios institucijoms. Tačiau (ne) apdairiai paliktos išlygos, kad kitais įstatymais gali būti nustatyta ir kitaip, realiame gyvenime matome sprendimus, kurie iš esmės paneigia numatytus apribojimus. Jau žinomas ne vienas faktas, kai ir bankai, ir valdžios ar savivaldos institucijos turi savo žiniasklaidos priemones ir taip iš esmės sujaukia situacija laisvojoje žiniasklaidos rinkoje.
Atskirai bus nagrinėjamas ir klausimas dėl valstybės politikos visuomenės informavimo srityje ir regioninės žiniasklaidos perspektyvų. Kaip žinia, valstybės valdomas “Lietuvos paštas” ir politikai iki šiol tik diskutuoja ir kol kas ne itin efektyviai kosmetiniais sprendimais bando gelbėti regionų spaudą nuo ją žlugdančių kitiems metams nustatytų beveik “drakoniškų” “Lietuvos pašto” tarifų. Galima tik priminti, kad kai kuriems leidniams jų pristatymas į kaimo vietoves brangsta net iki dviejų kartų. Įdomi detalė, kad ši problema mažai aktuali nacionaliniams dienraščiams, kurių apimtis ir dydis jiems garantuoja beveik tokias pat platinimo sąlygas 2011 metais – kaip ir iki šiol. Galima net įtarti, kad tokiais (ne) sprendimais iš esmės žlugdoma rajoninė spauda ir gelbėjama bent kuriam laikui letarge esanti nacionalinė spauda.
Panašu, kad diskusijų bus ir dėl būtinybės būsimai LŽS vadovybei imtis papildomų priemonių, kad redakcijose būtų užtikrinamas žurnalisto statusas ir reali galimybė būti nepriklausomais nuo savininkų ar reklamos užsakovų ir kokių nors rėmėjų interesų įtakų. Iki šiol veikianti imperatyvi Visuomenės informavimo nuostata, kuri įpareigoja kiekvienoje redakcijoje turėti vidaus dokumentą, kur tie dalykai būtų garantuoti, tėra tik deklaracija. Už šios įstatymo nuostatos nevykdymą ne tik nenumatyta jokių sankcijų, bet net tokia medija gali naudotis ir valstybės finansine parama. Galbūt draudimas gauti valstybės užsakymus ar paramą toms žiniasklaidos priemonės, kurios negarantuoja savo žurnalistų teisių ir laisvių, būtų puiki paskata medijų savininkus ir vadovus dirbti socialiai atsakingiau.
Visa tai ir kitas žurnalistų diskusijas LŽS suvažiavime pirmą kartą bus galima pamatyti visiems besidomintiems žurnalistų gyvenimu. Renginys bus transliuojamas ir internete www.lzs.lt.
2010.11.26