Diskusija dėl privataus kaltinimo instituto bei įžeidimo/ šmeižimo veikų dekriminalizavimo


Siekdama įvertinti privataus kaltinimo instituto veiksmingumą, apžvelgti su jo taikymu susijusius probleminius aspektus bei šmeižimo ir įžeidimo veikų kriminalizavimo galimybes, Lietuvos advokatūra kartu su Nacionaline teismų administracija ir Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu 2013 m. balandžio 26 d. 9.30 – 13.00 val. Lietuvos Respublikos Seime Signataro K. Antanavičiaus salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius, III rūmai, 220) rengia apskritojo stalo diskusiją „Privataus kaltinimo instituto probleminiai aspektai bei įžeidimo/ šmeižimo dekriminalizavimo galimybės“.

Diskusijai vadovaus Rytis Juozapavičius.

Privataus kaltinimo institutas yra vienas iš seniausių teisės institutų, tačiau ar visada jis veikia veiksmingai ir pasiekia keliamus tikslus? Ar saviraiškos laisvės ribojimas, numatant asmenims baudžiamąją atsakomybę dėl įžeidimo ir šmeižimo proporcingai suvaržo saviraiškos laisvę (ypač žurnalistų)? Ar Lietuva atitinka tarptautinius standartus? Ar yra galimybės dekriminalizuoti įžeidimą/ šmeižimą? Šiuos ir kitus klausimus diskusijoje nagrinės susirinkę teisėjai, prokurorai, advokatai, žurnalistai bei kiti teisės ekspertai.

Diskusijos metu savo įžvalgomis dėl privataus instituto praktinio taikymo pasidalins Nacionalinės teismų administracijos atstovas Mindaugas Kaziukonis, Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Alenas Piesliakas bei Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Rimvydas Valentukevičius.

Žurnalistai Dainius Radzevičius, Tomas Dapkus ir Gintaras Visockas pasidalins savo asmenine patirtimi kaip baudžiamosios atsakomybės taikymas dėl įžeidimo/ šmeižimo gali riboti žurnalisto profesinę veiklą, bus aptarta, ar tokie reiškiniai, kai žurnalistas yra patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn dėl viešai pateiktos informacijos yra daugiau vienetiniai atvejai ar galbūt galima įžvelgti ir besiformuojančią tendenciją.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos patarėjas Deividas Velkas apžvelgs, kokie yra žurnalistų profesinės veiklos priežiūros įžeidimo/ šmeižimo atveju privalumai, trūkumai ir galimybės.

Trumpai aptarus tarptautinius standartus dėl saviraiškos laisvės ribojimo, Lietuvos teisinį reguliavimą bei susiformavusią teisminę praktiką, bus diskutuojama, ar Lietuvos teisinis reguliavimas ir praktika atitinka tarptautinius standartus. Diskusijoje dalyvaujantys ekspertai, tarp jų ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Gintaras Goda, pasidalins įžvalgomis ar įžeidimo/ šmeižimo kriminalizavimas yra proporcinga saviraiškos laisvę suvaržanti priemonė.

Diskusijos pabaigoje bus apžvelgtos įžeidimo/ šmeižimo kaip nusikalstamų veikų dekriminalizavimo galimybės.

Diskusiją bus galima stebėti gyvai Seimo internetinėje svetainėje www.lrs.lt

KVIEČIAME ŽURNALISTUS DALYVAUTI!

Aurelija Juodytė yra Lietuvos advokatūros patarėja ryšiams su visuomene.

2013.04.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *