Rusijoje dirbantys JAV diplomatai ir tarnautojai priversti gyventi pačiomis tikriausiomis psichologinio karo sąlygomis. Taip tvirtina įtakingas JAV leidinys – “The Washington Times”.
Šio laikraščio apžvalgininkai teigia, kad Rusijoje reziduojantiems diplomatams, ypač žemesniojo rango, tenka gyventi bei dirbti itin įsitempus ir atsargiai. Mat į jų gyvenamuosius butus nuolat kažkas slapta įsibrauna. Nieko nepavogia, nieko nesugadina. Užtat palieka dešimtis įrodymų, jog į butą buvo įsibrauta. Specialiai palieka.
Minėtas amerikiečių leidinys įsitikinęs, jog tai – Rusijos slaptųjų tarnybų intrigos. Rusijoje dirbantiems amerikiečiams demonstruojama, kad jie dieną naktį sekami, kad jie negali saugiai jaustis net savo miegamąjame, kad prieš juos nuolat renkama kompromituojanti medžiaga. Tereikia jiems mažumėlę suklupti, ir kompromituojanti medžiaga čia pat bus paskelbta.
JAV prezidentas Barakas Obama yra išdėstęs savo nuomonę šiuo subtiliu klausimu. Amerikos vadovo manymu, Kremlius nuoširdžiai siekia kuo glaudesnių JAV – Rusijos tarpusavio santykių. Deja, tiek Amerikoje, tiek Rusijoje esama jėgų, kurios norėtų, kad tarp Vašingtono ir Maskvos nusistovėtų būtent “šaltojo karo” laikų žaidimo taisyklės.
Ir vis dėlto minėtas amerikiečių leidinys pastebi, jog subtilių psichologinių išpuolių prieš žemesniojo rango JAV diplomatus Rusijoje sparčiai daugėja. Daugėjimo tendencija akivaizdi būtent per paskutiniuosius ketverius metus. Laikraštis spėja, jog išpuoliai – ne tiek realūs grasinimai, kiek psichologinis spaudimas. Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (rusiškai – FSB) amerikiečiams tarsi sako: “Mums labai paprasta slapta nusigauti iki jūsų miegamojo ar vonios ir nufilmuoti, ką jūs ten veikiate”. Argi tai – ne pats akivaizdžiausias psichologinis karas, kurio ėmėsi viena iš galingiausių Rusijos struktūrų – Rusijos FSB?
Be abejo, pats skandalingiausias atvejis – tai bomba, padėta praėjusiais metais rugsėjo 22 dieną prie JAV ambasados Tbilisyje. “InoPressa”, cituodama minėtą amerikiečių laikraštį, rašo, jog Vašingtonui puikiai žinoma, kas organizavo šią rimtą provokaciją. Amerikiečiai turi duomenų, jog tai – Rusijos karinės žvalgybos (GRU) majoro Jevgenijaus Borisovo darbas.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad šia tema su JAV prezidentu B.Obama jie nė karto nesiginčijo ir net nediskutavo. D.Medvedevas leido sau pasišaipyti iš Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio. Esą ir Europos Sąjungos lyderiai jam nepriekaištavo dėl tų sprogmenų Tbilisyje. Net neužsiminė. D.Medvedevas įsitikinęs, jog dėl sprogmenų prie JAV ambasados Tbilisio sostinėje Rusijos slaptosios tarnybos tikrai nieko dėtos.
Tuo tarpu “The Washington Times” tvirtina, jog esama informacijos, kaip 2009-aisiais Maskvoje bandyta įbauginti aukšto rango “National Democratic Institute” atstovą. Ši nevyriausybinė amerikiečių organizacija remiama JAV Kongreso. Jos uždavinys – propaguoti demokratijos privalumus.
JAV ambasadoriaus Rusijoje pono Džono Baerelio ataskaitoje nurodoma, kad jie 2009 metų sausio 30 dieną gavo anoniminį laišką, kuriame būta keistos nuotraukos. Nuotraukoje užfiksuota, kaip vyriškis glamonėja nuogą mergaitę. To vyriškio veidas nebuvo ryškus, todėl neįmanoma pasakyti – kas tas vyriškis. Nuotrauką atsiuntęs anonimas teigė, girdi, tas vyriškis, myluojantis nuogą nepilnametę, yra minėto amerikiečių instituto darbuotojas. Būtent jis neva išprievartavo devynerių metų Rusijos pilietę. Minėto instituto atstovė ryšiams su visuomene Keti Džest tvirtina, jog ši žinia – melas. Jos duomenimis, institutas ir toliau sėkmingai dirba Rusijos teritorijoje.
Tais pačiais 2009-aisiais metais Rusijos laikraščiai paskelbė informaciją, neva JAV ambasados darbuotojas Keilas Chečeris, tyręs padėtį, kaip Rusijoje persekiojami tikintieji Dievą, naudojosi prostitutės paslaugomis. JAV kontržvalgyba nustatė, kad tai – provokacija. JAV kontržvalgybininkų teigimu, Rusijos slaptosios tarnybos tik sudaro įspūdį, jog turi konkrečių, neginčijamų, nepaneigiamų įrodymų. O iš tiesų – blefuoja.
Psichologiniu spaudimu skundžiasi išimtinai Baltarusijoje, Gruzijoje, Rusijoje ir Kirgistane reziduojantys Amerikos ambasadų darbuotojai. Skundai dėl smulkių chuliganizmo atvejų fiksuojami nuo 2007-ųjų metų. Dažniausiai skundžiamasi, jog nenustatyti asmenys buvo neteisėtai įsibrovę į gyvenamąsias patalpas. Nieko nepavogia, nieko nesulaužo. Tiesiog palieka keletą akivaizdžių įrodymų apie savo įsilaužimą. Pavyzdžiui, demonstratyviai palieka nebaigtų rūkyti nuorūkų ar išmėto rankšluosčius vonioje. Beje, dėl tokių incidentų dabar jau pradėjo skųstis ir oficialių JAV delegacijų atstovai. Ypač žemesniojo rango.
Buvęs JAV Senato Žvalgybos komiteto viceprezidentas Kristoferis S.Bondas teigia, kad tai – rimta problema. Ją ignoruoti – kvaila. 2007 – 2010 metais, kai jis vadovavo minėtam komitetui, ši tema buvo itin aktuali. Jo įsitikinimu, JAV žemesniojo rango diplomatams Rusijoje daromas milžiniškas psichologinis spaudimas, neleidžiantis arba bent jau trukdantis produktyviai atlikti savo pareigas.
Buvusio Žvalgybos komiteto pirmininko pavaduotojo K.S.Bondo apgailestavimu, į šią temą nenori gilintis JAV prezidentas B.Obama.
Gal kai kam malonesni Rusijos ambasados Vašingtone atstovo Jevgenijaus Choriško tvirtinimai, esą Rusijoje reziduojantys amerikiečiai nepatiria jokių nepatogumų, nes “Rusija tiesiog neužsiima tokiais nešvariais žaidimais”. Rusijos diplomato teigimu, tokiais kaltinimais svaidosi politinės jėgos, kurios nenori draugiškų Vašingtono ir Maskvos santykių.
2011.08.08