„2011 metų lapkritį Baltarusijos teismas nuteisė Vladislavą Kovaliovą ir Dmitrijų Konovalovą mirties bausme, nes 2011 metų balandį jie neva tai susprogdino bombą Minsko metro“, – rašo Die Welt.
„Kovo 14 buvo pranešta, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atsisakė suteikti malonę Kovaliovui“, – primena straipsnio autorė Julija Smirnova. Šeštadienį, kovo 17 Kovaliovo motina gavo pranešimą iš Aukščiausiojo Teismo, datuotą kovo 16, kad ji atvyktų gauti sūnaus mirties liudijimo.
„Praėjus dviems dienoms po teroro Minske 2011 metų balandį Lukašenka paskelbė, kad nusikaltėliai rasti ir net prisipažinę tai įvykdę. Kovaliovas ir Konovalovas iš tikrųjų prisipažino esą kalti“, – rašo autorė.
„Procesas prieš abu kaltinamuosius prasidėjo 2011 metų rugsėjį. Jau antrą teisminio klausymo dieną Vladimiras Kovaliovas atsisakė savo parodymų, pareiškęs, kad jie buvo duoti dėl spaudimo. Lapkritį jis paliudijo, kad per apklausą girdėjo Konovalovo šauksmus“, – tęsė autorė.
„Kaltintojai pirmiausia rėmėsi ginčytinu prisipažinimu. Be to, vaizdo stebėjimo kamera metro neva tai parodė Konovalovą su krepšiu, kuriame neva tai buvusi bomba. Ekspertizės duomenimis, nei ant Konovalovo drabužių, net ant odos nebuvo rasta sprogmenų pėdsakų“, – sakoma straipsnyje.
„Procesas buvo vienpusiškas. Teismas reagavo tik į kaltintojų argumentus. O nuosprendyje visos ištraukos iš ekspertizės buvo užtepliotos juodai“, – sako Liubov Konovalova. Netrukus po mirties nuosprendžio paskelbimo visi įrodymai, taip pat ir Konovalovo drabužiai, dingo“, – praneša autorė.
Sausio mėnesį Kovaliova net buvo nuvykusi į Briuselį ir Strasbūrą, kad papasakotų apie savo įvykį Europos Taryboje ir Europos Parlamente, primena autorė. Bet tai nepadėjo. Autorė cituoja Kovaliovos žodžius: „Greitas nuosprendžio įvykdymas tikriausiai buvo kerštas už tai, kad aš kalbėjau užsienyje apie neteisingumą Baltarusijoje“.
„Nuosprendis net pagal baltarusiškus mastelius buvo įvykdytas greitai, paprastai praeina metai ar dveji“, – praneša autorė. Pasak Andrejaus Poludos iš teisių gynimo centro „Vesna“, Kovaliovo ir Konovalovo atvejis privertė debatus apie mirties bausmę plykstelėti nauja jėga, nes žmonės mato, kad auka gali tapti bet kas.
Nuotraukoje: Vladislavas Kovaliovas ir Dmitrijus Konovalovas – Minsko teismo salėje.
Šaltinis: Die Welt
2012.04.08