Latvijos Respublika gali įvesti sankcijas grupei Rusijos valdininkų ir verslininkų. Kol kas šis klausimas svarstomas konfidencialiame lygmenyje, pranešė šaltinis, artimas Latvijos vyriausybei.
Pagal šaltinio versiją, nurodytu laikotarpiu kai kurios Latvijos finansinės institucijos teikė Rusijos paskolininkams didelius „politiškai motyvuotus“ kreditus. Pirmiausia kalbama apie žinomą Parex Banka, kuris išdavė rusams blogai padengtų kreditų už 300 mln. dolerių. Per 2008 metų tarptautinę krizę Parex banka bankrutavo ir buvo nacionalizuotas. Šiuo metu jo aktyvus valdo valstybinė investicinė kompanija Reverta.
Latvijos specialiųjų tarnybų požiūris toks, kad didelė dalis minėtų kreditų ir neturėjo būti grąžinti – mainais skolininkai ir už jų stovintys rusų valdininkai turėjo suteikti kažkokių rimtų lobistinių paslaugų, kurių faktinė vertė smarkiai pranoko kreditus.
2011 – 2012 metais Latvijos vyriausybė ir Reverta pabandė susigrąžinti buvusį Parex, nusitaikydama į užstatą, esantį Rusijos teritorijoje. Tačiau visi tie bandymai nepavyko, Rusijos teismai skelbdavo bankui priešiškus nuosprendžius. Galų gale, anot šaltinio, gali būti priimtas sprendimas padaryti spaudimą Rusijos piliečiams, kurie galėtų paveikti teismų sprendimą ir apskritai visaip priešinasi skolų grąžinimui.
Tarp potencialių Parex sąrašo dalyvių, šaltinio išankstiniais duomenimis, minimi buvęs RF vicepremjeras ir pramonės ir energetikos pramonės ministras Viktoras Christenka, kuris 2004–2008 m. kuravo Rusijos energijos nešėjų tranzitą per Latvijos teritoriją; Rusijos prezidento padėjėjas tarptautiniais klausimais Sergejus Prichodka, kuris dirbo RF ambasadoje Latvijoje dar ano amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje ir, kai kuriais duomenimis, išsaugojo šioje šalyje plačius interesus; dabartinis ambasadorius Latvijoje, buvęs RF Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Aleksandras Vešniakovas, kuris, kaip manoma, artimas kompanijos LUKoil vadovybei; buvęs Rusijos prezidento tarpregioninių ir kultūrinių ryšių valdybos viršininkas Modestas Kolerovas, kuris 2005–2008 m. tvarkė prorusiškų politinių jėgų finansavimo organizavimą Baltijos šalyse.
Reikia pabrėžti, kad šį rugpjūtį pastarajam buvo uždraustas įvažiavimas į Latvijos teritoriją. Taip pat į sąrašą, šaltinio duomenimis, bus įtraukti ir Rusijos teisėjai, susiję su visais priimtais neteisėtais, Latvijos nuomone, ir pažeidžiančiais šalies interesus teismo sprendimais.
Latvija gali paskelbti persona non grata visus Parex sąrašo dalyvius ir tuo pačiu atimti iš jų galimybę gauti Šengeno vizas. Priminsime, kad analogiškai 2007 metais pasielgė Estija, užkirtusi įvažiavimą į Šengeno zonos šalis tuometiniam Rusijos komunistinio jaunimo vadovui Vasilijui Jakemenkai ir kai kuriems jo bendražygiams, rengusiems agresyvias protesto akcijas prie Estijos ambasados Maskvoje ir organizavusiems tikrą Estijos ambasadorės Marinos Kaljurand medžioklę.
O jeigu ir šios priemonės nepadės, Latvijos vyriausybė gali žengti ir tokį žingsnį: paskelbti duomenis apie 100 užkoduotų ir ofšorinių Rusijos valdininkų sąskaitų, kurios buvo atidarytos Parex banka jo nacionalizavimo momentu 2008 metais. Beje, pabrėžė šaltinis, sankcijos prieš rusus – ne savitikslis. Latvija siekia, kad įtakingos Rusijos pažibos netrukdytų paimti Parex skolininkų aktyvų ir tuo pačiu grąžinti Latvijos mokesčių mokėtojų resursus (Parex Banka buvo sanuotas šalies biudžeto sąskaita).
Turima žinių, kad Latvijos vyriausybės ir kompanijos Reverta interesams Rusijoje atstovauja juridinis biuras „Jegorovas, Puginskis, Afanasjevas ir partneriai“. Latvijos vyriausybė yra banko savininkė, nes bankas nacionalizuotas. Ši firma laikoma viena iš įtakingiausių Rusijos Federacijoje: jos vyriausiasis partneris Nikolajus Jegorovas ilgą laiką dirbo Leningrado valstybinio universiteto teisės fakultete ir, laikoma, kad buvo artimai pažįstamas ir su Vladimiru Putinu, ir su Dmitrijum Medvedevu. 2008 metais, prieš savo prezidentinę inauguraciją, Dmitrijus Medvedevas interviu žurnalui Itogi tiesiog pavadino poną Jegorovą savo „mokytoju“.
Firmos klientai – daugiau kaip 100 stambių Rusijos įmonių. Šaltinis, artimas LR vyriausybei, pabrėžė, kad Latvija pasikliauja „Jegorovo, Puginskio, Afanasjevo ir partnerių“ profesionalumu.
Latvijos suaktyvėjimas gali būti susijęs su tuo, kad dabar ir pačioje Latvijoje bręsta nauja vija skandalo, susijusio su Parex aktyvų likimu ir jo nacionalizavimo scenarijumi. LR parlamente dėl to jau pareikštos pretenzijos šalies buvusiam ministrui pirmininkui Ivarui Godmaniui, kuris priėmė esminius sprendimus dėl Parex likimo po 2008 metų krizės.
IGodmanis, tuo metu atstovavęs partijai „Latvijos kelias“ (Latvijas celš), kratosi kaltinimų. Bet per skandalą gali išplaukti informacija, kad iškelti Parex Banka aktyvus gali būti suinteresuoti ir kai kurie žymūs latvių politikai, neformaliai susiję su įtakingais rusų kontragentais.
Vilčių teikia tai, kad JAV Kongreso Atstovų rūmai priėmė „Magnickio įstatymą“ (Magnitsky Act) ir beveik neišvengiamai tą aktą pasirašys prezidentas Barakas Obama dar iki 2012 metų pabaigos, pabrėžė šaltinis. Gal po to Rusijos valdininkai ir biznieriai, anksčiau susiję su Parex ir jo kreditais, bus sukalbamesni, ir iki „radikalaus“ scenarijaus reikalai neprieis…“
Šios medžiagos originalas: „Московский Комсомолец„, За „списком Магнитского” может последовать „список Парекса”
2012.12.31