„Iš dalies mane liūdina, kad nušviečiant Rusijos įvykius žiniasklaidoje dažnai žmonės painioja šalies būseną (pavyzdžiui, tai, kad žmonės daug girtuokliauja, mažai uždirba ir, išvedus vidurkį, vargsta) su jos trajektorija (žmonės girtuokliauja daugiau, uždirba mažiau ir vargsta vis labiau)“, – rašo Markas Adomanisas savo tinklaraštyje portale “Forbes”.
Rusijoje daugeliu atžvilgių vis dar daug netvarkos. Bet daugelis iš pagrindinių visuomeninių šalies rodiklių gerėja, pažymi autorius.
Jis nurodo penkis dažnai Vakarų spaudoje sutinkamus, jo nuomone, „mitus“ apie Rusiją.
1. „Rusijoje gyventojų smarkiai mažėja“. Iš tikrųjų Rusijoje gyventojų dabar šiek tiek daugiau nei 2006 metais. Jų sparčiai mažėjo nuo 1990 metų iki šio šimtmečio pirmojo dešimtmečio pradžios, bet tas procesas išsilygino“, – rašo Markas Adomanisas.
2. „Rusijos ekonomika yra rimtai smukusi“. „Nors tuo tarpu Rusiją sunku pavadinti ekonomikos hegemone, jos rodikliai per pastarąjį dešimtmetį apskritai gana padorūs“, – samprotauja tinklaraštininkas.
3. „Rusija visus pinigus išleidžia karinėms reikmėms“. Rusijos vyriausybės pareiškimas, kad ji išleis 700 mlrd. dolerių naujai ginkluotei, daugelį privertė pagalvoti, kad šalis grįžta į „apgultos tvirtovės“ padėtį. Tikrasis Rusijos karinių išlaidų lygis (nuo BVP) gana nuosaikus, palyginus su valstybės praeitimi ir net su JAV“, – demaskuoja trečiąjį mitą straipsnio autorius.
4. Rusijoje alkoholizmo epidemija „nesilpsta“. Rusai daug girtuokliauja. Bet jie žymiai mažiau nusigeria, negu anksčiau, pažymi M.Adomanisas.
5. Rusijoje „abortų skaičius pranoksta gimimų skaičių“. Taip buvo ilgą laiką, nuo 1960-ųjų metų maždaug iki 2007-ųjų, rašo tinklaraštininkas.
„Šalyje vis dar daug problemų… Bet Rusijoje 2013 metais, skirtingai nuo aštuntojo dešimtmečio vidurio ir pabaigos, auga gimimų skaičius, mažėja mirtingumas, taip pat ir nuo alkoholizmo ir apskritai karinių išlaidų lygis gana stabilus. Jeigu mes norime suprasti, kas yra Rusija ir kur ji eina, mes turime atsižvelgti į pozityvias tendencijas šalyje“, – daro išvadą autorius.
Šaltinis: “Forbes”
2013.02.18