Seras Robertas Ouenas, tyręs Aleksandro Litvinenkos mirties bylą, prisiekė atlikti „nuodugnų bebaimį ir nepriklausomą“ tyrimą. Bet jis tuo pačiu sutiko išnagrineti uždaru režimu kai kuriuos įrodymus, kuriuos jam pateikė vyriausybė. Šią žinią praneša „The Financial Times“.
„R.Ouenas sakė, kad išnagrinės dokumentus uždarame posėdyje be teisininkų, atstovaujančių šalių interesams, taip pat ir A.Litvinenkos šeimai, vyriausybei ir žiniasklaidai“, – rašo žurnalistė Hanna Kuchler. R.Ouenas taip pat išdėstė nuomonę, kad šalims nereikia specialių advokatų, nes tyrimas – tai ne teismas, o mėginimas išsiaiškinti faktus.
A.Litvinenkos draugas Aleksas Goldfarbas nepatenkintas, kad Didžioji Britanija stengiasi išsaugoti įrodymus paslaptyje. „Tai ne ekonominis nusikaltimas ar korupcija – tai žmogžudystė, teroro aktas. Mes nesustosime, kol nebus demaskuoti tie žudikai, kurie, mūsų nuomone, sėdi Kremliuje, ir tie, kurie stengiasi jiems pataikauti“, – pareiškė jis.
Dokumentų nagrinėjimo atvirame posėdyje siekia ir žiniasklaida, taip pat ir „The Financial Times“.
„Antradienį Didžiosios Britanijos vyriausybė apkaltinta tuo, kad per tyrimą ji slepia asmeninius įrodymus, stengdamasi stiprinti prekybinius ryšius su Rusija“, – primena žurnalistė.
XXX
„The Financial Times“ redakcinėje skiltyje taip pat paskelbta publikacija „Raginimas rengti atvirą teismą”
Šioje skiltyje rašoma, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė elgiasi nenuosekliai. Aleksandro Litvinenkos nunuodijimas Londone iššaukė radiacijos tikrinimą ir Britanijos sankcijas Maskvai. Tačiau dabar Didžiosios Britanijos valdžia įtikinėja, kad nužudymo smulkmenas reikia įslaptinti teisėsaugos interesais.
„Net jeigu A.Litvinenka gaudavo užmokestį iš MI 6, o greičiausiai taip ir buvo, vyriausybė neargumentavo dokumentų įslaptinimo“, – mano leidinys. Ministras Heigas nepasakė nieko konkretaus ir net nepasiūlė paredaguoti dokumentų, kad būtų pašalinti konfidencialūs duomenys. O ką, jeigu valdžia bando nuslėpti detales, kurios gali sukelti trintį su Maskva ir atnešti nuostolių britų bizniui Rusijoje? – svarsto laikraštis.
Tyrimas turi būti atviras. „Jeigu koronierius patenkins prašymą įslaptinti, jam teks nekreipti dėmesio į įrodymus, kurių esama slaptuose dokumentuose“.
Galimas dalykas, jog tiesa apie A.Litvinenkos mirtį išaiškės tik per tyrimą, baigia laikraštis. „Tikriausiai tai reikš naują diplomatinės priešpriešos su Rusija raundą. Bet Didžiosios Britanijos visuomenė turi teisę žinoti tiesą“, – sakoma straipsnyje. Kitaip susvyruos pasitikėjimas ir Didžiosios Britanijos teisingumu.
Nuotraukoje: neaiškiomis aplinkybėmis radioaktyviuoju poloniu Londone nužudytas į Vakarus pabėgęs buvęs Rusijos slaptųjų tarnybų karininkas Aleksandras Litvinenka su savo žmona Marina Litvinenka.
Šaltinis: “The Financial Times”
2013.03.07