Iš žvalgybos enciklopedijos: VFR kanclerio asmeninis sekretorius


Giunteris Gijomas – Vakarų Vokietijos kanclerio Vilio Branto (Willy Brandt) asmeninis sekretorius ir tuo pačiu metu sovietinės VDR žvalgybos slaptasis agentas.

Per visą laikotarpį nuo Rytų Vokietijos režimo įkūrimo ir baigiant Vokietijos susijungimu (1949–1990) G.Gijomo infiltravimas buvo viena iš sėkmingiausių Rytų Vokietijos žvalgybos – žinomos “Štazi” (vok. Stasi) pavadinimu – operacijų.

Per antrąjį pasaulinį karą Giunterio Gijomo tėvas, gydytojas, slėpė pas save ir gydė V.Brantą, kuris slapstėsi nuo gestapo. O 1955-aisiais metais G.Gijomas vyresnysis „pagal seną draugystę“ kreipėsi į V.Brantą, tada buvusį Vakarų Berlyno merą, ir paprašė padėti jo sūnui pabėgti į Vakarus.

Tas padėjo, ir 1956 metais Giunteris Gijomas nuvyko į VFR kaip politinis emigrantas. Tuo metu jis jau buvo išėjęs KGB žvalgybinės parengties kursą, buvo VDR armijos kariškis ir “Štazi” agentas.

V.Brantas įtaisė G.Giunterį į Socialdemokratų partijos (SDP) aparatą ir 1970 metais tasai, padaręs neblogą partinę karjerą, tapo V.Branto asmeniniu sekretoriumi. Būdamas tokiu G.Gijomas prieidavo prie daugumos V.Branto administracijos slapčiausių planų ir dokumentų, o taip pat prie Šiaurės Atlanto aljanso (NATO) medžiagų.

G.Giunteris lydėdavo V.Branto šeimą per atostogas. Knygoje „Kas yra kas žvalgyboje“ (Who‘s Who‘s in Espionage, 1984) Ronaldas Peinas ir Kristoferis Dobsonas pažymi: „Gijomas iš išvaizdos palikdavo įspūdį visiškai nepavojingos būtybės. Dvigubas pagurklis, putnus veidas, akys po akiniais metaliniais rėmeliais kaip pelėdos. Jis labiau priminė pavyzdinį aparato biurokratą“.

1974 metų balandį G.Gijomas buvo suimtas įtarus šnipinėjimu. Tardomas jis prisipažino, kad dirbo “Štazi” naudai. Jis buvo teisiamas, pripažintas kaltas ir nuteistas 13 metų kalėjimo.

G.Gijomo žmona Kristel irgi atsidūrė kalėjime. Iškeitus į keletą Vakarų vokiečių, laikomų VDR, 1981 metais abu grįžo į Rytų Vokietiją.

Skandalas dėl G.Gijomo privertė V.Brantą 1974 metų gegužę atsistatydinti iš kanclerio posto.

Nuotraukoje: Vakarų Vokietijos kancleris Vilis Brantas (Willy Brandt), turėjęs palikti postą dėl 1974-aisiais įsiplieskusio šnipų skandalo.

2013.02.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *