Praėjus dvejiems metams po Osamos Bin Ladeno likvidavimo ekspertai analizuoja ateities specialiųjų operacijų scenarijus, stengdamiesi suprasti, kur ir kaip specialiosios paskirties pajėgos gali duoti daugiausia strateginės naudos Jungtinėms Amerikos Valstijoms, praneša "Time" korespondentas Neitas Roulingsas.
Al Qaeda lyderio likvidavimo misija pavyko ne dėka sėkmės ir Dievo paliepimo: Amerikos kariai sugebėjo prasiskverbti giliai į Pakistano teritoriją ir nužudyti labiausiai ieškomą teroristą dėka daugelį metų vykdomos karių atrankos, turtingos operatyvinės patirties bei treniruočių, sakoma straipsnyje.
„Bin Ladeno pašalinimo reidas tapo dešimtmetį trukusios reorganizacijos, per kurią specialiųjų operacijų biudžetas padidėjo 4 kartus – nuo 2,3 mlrd. dolerių 2011 metais iki 10,4 mlrd. dolerių šiemet – kulminacija“, – praneša "Time".
Po rugsėjo 11-osios teroro aktų specialieji padaliniai atliko tūkstančius reidų. Kompanijų Irake ir Afganistane įkarštyje jų kovotojai kartais likviduodavo ir paimdavo į nelaisvę po tuziną teroristų per naktį. Po bin Ladeno likvidavimo jie nesulėtino tempo: dabar jų yra 12 tūkst. kariškių, pusė iš jų Afganistane, kiti išblaškyti po 70 pasaulio šalių.
Tačiau analitikai rimtai būgštauja, kad specialiosios paskirties pajėgos bus naudojamos epizodiniams, taškiniams smūgiams, o ne dalyvauti apgalvotose kampanijose, siekiant ilgalaikių rezultatų.
Tarptautinių santykių tarybos parengtame pranešime sakoma, kad JAV specialiųjų operacijų vadovybė neparengė tikslios šiuolaikiškos specialiosios paskirties padalinių strateginio panaudojimo doktrinos ir kad jos sukūrimas turi tapti kariškiams prioritetu.
„Tokia doktrina turi aprėpti specialiųjų operacijų teoriją, aprašančią, kokį jos gali turėti strateginį ar lemiamą efektą, ypač įtakojant politinį karo lygmenį“, – sako pranešimo autorė Linda Robinson.
„Specialiosios paskirties kariuomenė buvo tokia veiksminga, kad gali tapti „mygtuku“, kurį lengva „paspausti“ bet kokioje situacijoje“, – cituoja žurnalas buvusį Specialiųjų operacijų jungtinės vadovybės viršininką Stenlį Makkristalą.
Šaltinis: "The Time"
2013.05.13