Rusijos opozicionieriai Londone ilgai negyvena


„Londone gyvenantys Kremliaus priešininkai panikuoja: įtartina Boriso Berezovskio mirtis (jis buvo rastas pakartas) verčia prisiminti kitas bylas ir kitus velionis. Šiame prastame detektyve herojai klausia savęs: kieno eilė bus rytoj?“ – perduoda "L‘Express" specialusis korespondentas Akselis Gildenas.

Boriso Berezovskio mirtis verta Agatos Krisi romano, kuris, straipsnio autoriaus nuomone, galėtų vadintis „Vonios kambario paslaptis“. Kovo 23-ąją galingiausias Boriso Jelcino epochos oligarchas buvo rastas gulintis ant grindų užrakintame vonios kambaryje.

Pasak Skotland Jardo komunikato, ant B.Berezovskio kaklo buvo rasta skiautė medžiagos, kurios lopinėlį policininkai aptiko ir ant dušo žarnos. Be to, jam buvo sulaužytas šonkaulis. Neaptikusi B.Berezovskio mirties aplinkybėse nieko įtartino, policija padarė išvadą, kad jis pasikorė, o medžiaga neišlaikė jo svorio.

Tūkstančiai Rusijos ekspatriantų Jungtinėje Karalystėje, kas jie bebūtų, milijonieriai, buvę KGB agentai, įmonių ar žiniasklaidos vadovai, netiki B.Berezovskio savižudybe, sakoma straipsnyje. Jiems atrodo neįtikėtina, kad tokio masto manipuliatorius galėjo pasitraukti iš gyvenimo, nepalikdamas laiško, vaizdo įrašo ar dokumento, kompromituojančio Vladimirą Putiną.

Oligarcho B.Berezovskio draugą rašytoją Julijų Dubovą trikdo itin greita Rusijos televizijos kanalų reakciją į jo mirtį: „Galima pagalvoti, kad jie tam ruošėsi“, – perteikia J.Dubovo žodžius straipsnio autorius.

„Kaip galima numirti pasikorus ir susilaužyti šonkaulį? – stebisi ir verslininkas Jevgenijus Čičvarkinas. – Jeigu virvė nutrūko, tai jūs liksite gyvas! O jeigu krisdamas susilaužysite šonkaulį, tai nelabai jau ir norėsite kartis, ar ne?“

„Tik viena atrodo akivaizdu: pastaruoju metu Rusijos išvytųjų žmonių gyvenimo trukmė pavojingai sutrumpėjo“, – konstatuoja žurnalistas ir pateikia garsiausių mirčių chronologiją.

2006 metų lapkritį Londone buvo polonijumi nunuodytas buvęs KGB karininkas Aleksandras Litvinenka. 2008 metais nuo širdies smūgio Surėjaus grafystėje mirė 52 metų gruzinų biznierius, Berezovskio partneris Badris Patarkacišvilis. 2012 metų kovą Didžiosios Britanijos sostinėje buvo įvykdytas pasikėsinimas į bankininką Germaną Gorbuncovą, kuris stebuklingai išliko gyvas ir dabar saugomas Skotland Jardo. 2012 metų lapkritį, taip pat Surėjuje, bebėgiodamas krosą (sportuodamas) nuo širdies smūgio mirė Aleksandras Perepeličnyj.  

„Nuo to laiko iškilęs klausimas: kas kitas?“ – tvirtina autorius, vardydamas kaip galimas aukas buvusį "Bank Moskvy" prezidentą Andrejų Borodiną ir čečėnų vyriausybės tremtyje atstovą Achmedą Zakajevą.

Interviu leidiniui A.Zakajevas pareiškė, kad „Maskva iš tikrųjų davė leidimus žudyti“. „Prisiminkite, kaip 2006 metais V.Putinas pasinaudojo serija išeivių iš Rusijos nužudymu Irake, kad priimtų įstatymą dėl egzekucijų be teismo, – tęsia A.Zakajevas. – Žurnalistė Anna Politkovskaja ir Aleksandras Litvinenka žuvo netrukus po to“.

Ekspertas Rusijos klausimais iš Londono universiteto Bilas Bouringas mano, kad šiuo metu „Rusijos slaptųjų tarnybų Londone yra daugiau, negu šaltojo karo laikais“. Julijus Dubovas, savo ruožtu, mano, kad žmogžudysčių virtinė niekada nesibaigs, nes „Rusijos priešų naikinimas“ padeda palaikyti „kariuomenės kovinę dvasią“.

Rusijos ir Britanijos santykiai rimtai pašlijo nuo to laiko, kai A.Litvinenka buvo nunuodytas polonijumi, ir tas incidentas toli gražu neišspręstas: spalį Londone prasidės numanomų buvusio KGB agento žudikų teismas, kur įtariamasis yra taip pat buvęs KGB darbuotojas, o dabar Rusijos parlamento deputatas Andrejus Lugovojus, sakoma straipsnyje. 

„Magnickio byla“, taip pavadinta kalėjime nukankinto "Hermitage Capital" fondo juristo vardu, taip pat smarkiai apnuodijo abiejų šalių tarpusavio santykius. Fondo vadovas Billas Brauderis laikė savo garbės reikalu pasiekti teisingumą bendradarbio mirties byloje. Jo pastangomis JAV Kongresas priėmė „Magnickio įstatymą“, kuris draudžia 18-ai Rusijos piliečių, susijusių su juristo byla, įvažiuoti į Jungtines Amerikos Valstijas. „Tas sąrašas netrukus gali būti išplėstas iki 100 pavardžių, – neatmeta B.Brauderis. – Ir aš tikiuosi, kad galėsiu pasiekti tokių pat įstatymų Europoje“.

„Ar Bilas Brauderis stumia save į rimtą pavojų, taip priešindamasis Rusijos valdžiai?“ – klausia A.Gildenas.

„Rusams ir užsieniečiams taikomos skirtingos taisyklės, – atsako į jo klausimą Liukas Gardingas, buvęs "The Guardian" korespondentas Maskvoje. – Rusai žudomi, o užsieniečiai paprasčiausiai persekiojami… Tad Bilas Brauderis sąlyginai saugus“.  

Nuotraukoje: keistomis aplinkybėmis miręs oligarchas Borisas Berezovskis.

Šaltinis:"L‘Express"

2013.05.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *