Aistros dėl penkiakovininkės Donatos Rimšaitės tapo politinėmis


Šiomis dienomis Rusijos spauda mirgėte mirga publikacijomis apie skandalą, susijusį su penkiakovininkės Donatos Rimšaitės pavarde.

Priminsime, jog ši garsi sportininkė pakeitusi pilietybę. Šiandien ji turi Rusijos pilietybę. Kodėl D.Rimšaitė pasirinko būtent Rusijos pilietybę – ne mūsų reikalas. Norėjo – pakeitė. Jos valia, jos teisė. Gyvename juk demokratinėje šalyje. Tačiau tokiu atveju juk nederėtų stebėtis ir Lietuvos sprendimais. Lietuvai beliko susitaikyti su gabios, perspektyvios sportininkės pasirinkimu ir su tuo susijusiais praradimais. D.Rimšaitė pakeitė pilietybę, Lietuva pakeitė savo požiūrį į Rusijos pilietybę pasirinkusią D.Rimšaitę. Kas gi čia keisto, nuostabaus, smerktino?

Taigi bent jau portalui Slaptai.lt visiškai suprantamas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sprendimas “neleisti rusų penkiakovininkei Donatai Rimšaitei dalyvauti olimpiadoje Londone”. Portalui Slaptai.lt nesuprantamas tik Rusijos susierzinimas.

Kai kuriuose rusiškuose leidiniuose, ir ne tik sportinio pobūdžio, pasirodė dešimtys itin Lietuvai nepalankių, net grasinančių publikacijų. Lietuviams vėl klijuojamos nacionalistų, rusofobų etiketės. Kai kurie už Rusijos sportinius pasiekimus atsakingi asmenys baugina mus, lietuvius, esą Lietuva dabar bus skundžiama tarptautinėms organizacijoms. Ypač įsiminė “Moskovskije novosti”, “Sovetskij sport” ir “čempionat.ru” pasirodę rašiniai. Čia pateikiame keletą ištraukų.

“Moskovskije novosti”

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas neleido rusų penkiakovininkei Donatai Rimšaitei dalyvauti olimpiadoje Londone. Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacija ketina paduoti ieškinį Sporto arbitražo teismui Lozanoje, kad priverstų Lietuvą pakeisti savo sprendimą. Rusijos aukščiausioji sporto vadovybė žada savo paramą šiuo klausimu.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sprendimas smarkiai sujaukė Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos planus, kuri 2010 m. gruodį įtikino sportininkę pakeisti pilietybę. Federacijos vadovas Viačeslavas Aminovas teigia, jog Rusija suteiks paramą Lietuvai penkiakovės vystymui, o lietuvių sportininkai turės galimybę treniruotis Rusijos bazėse. Straipsnyje teigiama, jog faktiškai Rusija bandė nupirkti potencialią olimpinę prizininkę iš kitos rinktinės, bet bandymas galiausiai nepavyko. 

Pasak V. Aminovo, Lietuva turi gėdytis savo elgesio, nes sprendimas dėl D. Rimšaitės yra „politizuotas ir pasižymi cinišku nacionalizmu“. „Jei D. Rimšaitė būtų išvykusi į Vokietiją ar Angliją, jokių problemų dėl leidimo dalyvauti olimpiadoje nebūtų kilę. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pozicija prieštarauja olimpinės bendruomenės principams, Olimpinei chartijai, normalių humanitarinių programų principams ir turi būti pasmerkta pasaulinės sporto bendruomenės“, – teigia V. Aminovas. („Moskovskije novosti“, Andrėjus Šitichinas, “Rusija už galimybę dalyvauti olimpiadoje kovos teisme”).

“Sovetskij sport”

„Mes kovosime iki galo, kad Donata Rimšaitė atstovautų Rusijai! Yra du variantai: arba mes kreipsimės į Sporto arbitražą Lozanoje, arba ruošime specialų kreipimąsi į Tarptautinio olimpinio komiteto pirmininką Žaką Rogą. Kai jis buvo atvykęs į Rusijos olimpinio komiteto 100-ųjų metinių iškilmes, jis išreiškė visišką palaikymą Rusijos pusei dėl D. Rimšaitės pasirodymo 2012 m. olimpiadoje. Mes prašysime p. Žako Rogo  sukurti specialią komisiją, kuri išnagrinės šį klausimą“, – komentuodamas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sprendimą neleisti penkiakovininkei Donatai Rimšaitei atstovauti Rusijai Londono olimpinėse žaidynėse 2012 m. sakė Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Viačeslavas Aminovas.

Pasak V. Aminovo, Lietuvos sprendimas yra „gryna politika ir daugiau nieko“. „Kai Rimšaitė 2010 m. pabaigoje atvyko į Maskvą pas savo būsimą vyrą, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas ir negalvojo daryti jai kliūčių. Tačiau iš karto po Naujųjų metų šalies Ministrų kabinetas pareikalavo neleisti Rimšaitės į Rusiją. To neslepia ir patys Lietuvos sporto pareigūnai“, – teigė V. Aminovas. („Sovetskij sport“).

Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacija nesutinka su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sprendimu nesuteikti Donatai Rimšaitei teisės atstovauti Rusijai Londono olimpinėse žaidynėse 2012 m. Federacijos vadovas Viačeslavas Aminovas mano, jog šis sprendimas yra antirusiškas ir visiškai politizuotas. (Mila Volkova, „čempionat.ru“, “Aminovas: situacija dėl Rimšaitės – antirusiška).

Redakcijos Slaptai.lt komentaras.

Skaitant šias ištraukas belieka gūžčioti pečiais, kaip gi Lietuvai derėtų atremti tokius konkrečius propagandinius išpuolius. Omenyje turime ne primityvius, tiesmukiškus mūsų pareiškimus, kuriais imame svaidytis savo, lietuviškoje, spaudoje. Omenyje turime įtaigias, argumentuotas mūsų publikacijas, skelbiamas ne lietuviškoje, o būtent rusiškoje ir angliškoje terpėje. Deja, tokios galimybės, regis, neturime. Todėl su "savo teisingu, lietuvišku, argumentuotu požiūriu bejėgiškai verdame savose sultyse".  Mūsų argumentų neišgirsta nei Rusijos, nei Europos spauda. Arba beveik neišgirsta. O mes apsimetame, kad mūsų mažiau ar daugiau argumentuoti atsikirtimai pasiekia rusų ir anglų kalba leidžiamą žiniasklaidą.

Todėl nesistebėkime, jei Tarptautinio olimpinio komiteto pirmininkas Žakas Rogas priims Rusijai, o ne Lietuvai palankų sprendimą.

Nuotraukoje: Rusijos pilietybę pasirinkusi penkiakovininkė Donata Rimšaitė.

2012.02.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.