Didžiosios Britanijos sostinėje radioaktyviuoju poloniu nužudyto Aleksandro Litvinenkos našlė Marina Litvinenka pasiekė reikšmingą pergalę.
Klausimas, ar perbėgėlio į Vakarus FSB karininko Aleksandro Litvinenkos mirties priežastis – Kremliaus ir FSB kerštas, bus svarstomas atviruose teismo posėdžiuose. Taip leidinyje “The Independent” teigia Teri Džadas.
Tuo tarpu Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė britų valdžios atstovams, kad oficialioji Maskva niekad neišduos britų teisėsaugai Andrėjaus Lugavojaus. Priminsime: kai kurie Didžiosios Britanijos ekspertai įtaria, kad būtent A.Lugovojus perbėgėliui pakišo mirtiną radioaktyvaus polonio dozę.
Daktaras Endriu Reidas, Sent – Pankras rajono teisininkas, pareiškė, kad raštiškai perspės Didžiosios Britanijos slaptąsias tarnybas MI 5 ir MI 6 bei Londono policiją ruoštis naujam teisminiam tyrimui. Ponas E.Reidas neslėpė, jog atsižvelgė į našlės M.Litvinenkos prašymą, kad jos vyro mirties aplinkybės būtų ištirtos kaip įmanoma plačiau ir išsamiau, pagrindinį dėmesį koncentruojant į klausimą, ar šio nusikaltimo užsakovas nėra Rusijos federacijos vadovybė, įskaitant ir Kremliaus, ir FSB vadovus. Pasak našlės M.Litvinenkos, pagrindinis jos tikslas – išsiaiškinti, ar jos vyras Aleksandras nebuvo nužudytas Rusijos ir FSB vadovų užsakymu.
Beje, neišvengta nesusipratimų. A.Litvinenkos našlės ir įtariamojo A.Lugovojaus advokatai susitarė, jog tyrimas privalo būti išsamus, stebimas aukščiausio rango teisėjų bei prisiekusiųjų. Tuo tarpu kai kurie britų Temidės atstovai įrodinėjo, jog itin platus ir išsamus šio įvykio tyrimas visai nereikalingas.
Didžiosios Britanijos karalystės advokatas Ben Emersonas, atstovaujantis A.Litvinenkos našlės interesus, neabejoja, jog tyrimas privalo duoti konkretų, aiškų ir išsamų atsakymą į pagrindinį klausimą: “Ar Rusijos valstybė nužudė A.Litvinenką?” Minėtasis advokatas B.Emersonas taip pat tvirtino, jog ne mažiau svarbu išsiaiškinti, koks čia buvo britų žvalgybos ir kontržvalgybos vaidmuo. “Jei MI 5 ir MI 6 turėjo informacijos, jog Rusijos vadovybė rengia A.Litvinenkos nužudymo planus, bet nesugebėjo apsaugoti į Londoną pabėgusio FSB karininko nuo keršto, vadinasi, britų slaptosios tarnybos deramai neatliko savo pareigų”. Tokia advokato B.Emersono nuomonė.
Advokatas B.Emersonas akcentavo, jog komisija turi išanalizuoti ir alernatyviąsias versijas, skleidžiamas A.Lugavojaus advokato, esą A.Litvinenka pats nusižudė arba buvo nužudytas ne Rusijos, bet Didžiosios Britanijos slaptųjų tarnybų. “Šios klaidinančiai dūmų uždangai naudojamos įžeidžiančios versijos neturi likti be deramo atkirčio”, – sakė advokatas B.Emersonas.
A.Lugovojaus advokatė Džesika Saimor įrodinėjo priešingai: esą išsamus tyrimas nebūtinas, “užtenka susikoncentruoti vien į kriminalinės žmogžudystės versiją”. Advokatė Dž.Saimor mano, kad jos klientas A.Lugovojus tetrokšta apginti savo reputaciją ir pasaulio visuomenei įrodyti, jog dėl FSB interesus išdavusio A.Litvinenkos mirties jis nėra kaltas.
Nuotraukoje: mįslingomis aplinkybėmis Londone nužudyto Aleksandro Litvinenkos našlė Marina Litvinenka.
Spalio 19-ąją laikraštis “XXI amžius” išleidžia naują specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį.
2011.10.19