Ukrainiečių portale unian.net aptikau įdomų interviu su amerikiečių rašytoja En Eplbaum (Rytų Europos ekspertė ir Pulicerio premijos laureatė). Tas interviu buvo pirmiausiai paskelbtas Austrijos leidinyje „Die Presse“ (klausimus rašytojai pateikė Oliveris Grimas).
Galiu lengvai paaiškinti, kodėl sudomino šis pokalbis. Rašytoja En Eplbaum mano, jog 2016-ųjų metų antroji pusė, kai amerikiečiai rinks naująjį prezidentą, Estijai, Latvijai ir Lietuvai bus labai nerami. Mat būtent tomis dienomis, kai dabartinis JAV prezidentas Barakas Obama jau nebus tikras valstybės vadovas, o naujasis Amerikos prezidentas dar nebus išrinktas, Kremlius gali pabandyt užpulti Taliną, Rygą ir Vilnių.
Jei būtent tuo metu Rusija pradėtų prieš Baltijos valstybes hibridinį karą, Barakas Obama jau nebegalėtų ir, žinoma, nenorėtų imtis ryžtingų atsakomųjų priemonių, o naujasis šalies vadovas – dar negalėtų pradėt ginti pažeidžiamiausių, toliausiai į Rytus esančių NATO sąjungininkių.
Žinoma, įdomūs ir kiti rašytojos En Eplbaum pastebėjimai. Pavyzdžiui, dabartinė JAV administracija elgiasi taip, tarsi būtų pavargusi nuo globalių tarptautinių reikalų, tarsi norėtų atsisakyti pasaulinio lyderio vaidmens. Todėl ten, kur Amerika atsisako iniciatyvos, tuštumą lengvai užima apie pasaulinio lyderio statusą dieną naktį svajojantis V.Putinas. O Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kuriai JAV vadovybė lyg ir suteikė įgaliojimus „išspręsti Ukrainos krizę“, nepajėgi deramai pasipriešinti V.Putino spaudimui.
Be kita ko, Vakarai daro klaidą po klaidos. Kremliaus politika Sirijoje akivaizdžiai užgožia Ukrainos konfliktą ir tuo pačiu V.Putinui atriša rankas kaip tinkamam tvarkytis Donbase, Luhanske bei Kryme. O Vakarai neturi suformavę jokios strategijos bei taktikos, kaip jiems elgtis Ukrainoje ir Sirijoje. Vakarai nežino, ko jie nori pasiekti tarptautinėje politikoje, jie nemąsto geopolitiškai. O V.Putinas žino, ko nori. Todėl Amerikos ir Europos Sąjungos veiksmai – chaotiški. Todėl V.Putinui labai lengva išmušti Vakarus iš vėžių.
Gali būti, jog Barakas Obama nuoširdžiai nežino, kaip išspręsti Sirijos konfliktą. Tiksliau tariant, nemato, kaip kariniu būdu būtų galima užgesinti Sirijos gaisrą. Bet juk karinėmis priemonėmis likviduoti Ukrainos –Rusijos konfliktą Vakarai yra pajėgūs. Tai padaryti būtų pajėgęs oficialusis Vašingtonas. Bet Baltieji rūmai šią naštą kažkodėl užkrovė ant pečių Angelai Merkel.
Įdomios amerikiečių rašytojos En Eplbaum mintys ir apie tai, kad V.Putinas nekuria Europos Sąjungoje konfliktų, jis jais tiesiog sumaniai pasinaudoja. Ne V.Putinas sukūrė prancūzų Marin Le Pen. Šią politikę jis tik remia, globoja, naudojasi ja kaip tribūna. O Vakarai nepasinaudoja Rusijos silpnybėmis.
Svarbu ir tai, kad amerikiečių rašytoja kritikuoja Austriją, padedančią Kremliui tvarkyti finansinius reikalus apeinant Rusijai taikomas ekonomines sankcijas. Šitaip bičiuliaudamasi su V.Putinu oficialioji Viena netiesiogiai remia korupciją Rusijoje ir tuo pačiu pati tampa korupcijos šaltiniu.
Ir vis dėlto pati sarbiausia rašytojos įžvalga, jog neatmestina versija, kad Baltijos valstybes Kremlius puls 2016-ųjų antrojoje pusėje, kai Jungtinėse Valstijose keisis prezidentai.
Man atrodo, kad portalui Slaptai.lt šį interviu derėtų išsiversti ir visą persispausdinti.
Wikipedia Commons nuotraukoje: amerikiečių rašytoja En Eplbaum, perspėjanti estus, latvius ir lietuvius apie galimą labai rimtą pavojų 2016-ųjų rudenį, kai amerikiečiai rinks naująjį JAV prezidentą.
2015.10.06; 08:04